11:23 | 18.01.18 | Նորություններ | 26591
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ՝ Հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա ծրագրի շրջանակում յոթ տարվա ընթացքում «Արս լունգա» դուետի կողմից ձայնագրվել են շուրջ 100 հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
2017թ. իրականացվել է երկու ձայնասկավառակ:
«Դասական երաժշտության ոլորտում նոր երեւույթի, նոր անունների բացահայտումը չափազանց կարեւոր է: Նորն ու նորարարությունը երբեք հեշտ ու արագ չեն ձեւավորվում. դրանց համար ժամանակ է պետք, ստեղծագործ աշխատանք ու մեծ նվիրում: Սակայն, մեծ արվեստի դեպքում այդ ամենը դեռեւս բավարար չէ, քանի որ նորը կյանքի կոչելու եւ հասարակությանն այն հասանելի դարձնելու համար նաեւ անհրաժեշտ է հետեւողական աջակցություն: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը գիտակցում է, որ երաժշտարվեստի ավանդույթների պահպանությունն ու դրանց հետեւողական զարգացումը հավասարապես կարեւոր են ազգային ամուր ինքնության համար»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ընկերության աջակցությամբ իրականացվող ծրագրի շրջանակում նաեւ նկարահանվել են հեռուստաֆիլմեր, որոնցում ընդգրկված են հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները՝ դուետի կատարմամբ:

11:23 | 18.01.18 | Новости | 26639
При поддержке ВиваСелл-МТС, в рамках программы «Антология армянской камерной музыки» дуэт «Арс лунга» за 7 лет записал произведения около 100 армянских композиторов.
В 2017 году были выпущены два диска.
«Открытие нового явления, новых имен в классической музыке крайне важно. Новое и новшества никогда не формируются легко и быстро. Для этого необходимо время, творческая работа и большой энтузиазм. Однако в случае высокого искусства всего этого не достаточно. Для того, чтобы претворить в жизнь новую идею и сделать ее доступной для общества, необходима также последовательная поддержка. ВиваСелл-МТС осознает, что сохранение традиций музыкального искусства и их последовательное развитие в равной степени важны крепкого национальной идентичности»,- заявил генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
При поддержке компании в рамках реализуемой программы также были сняты фильмы, в которые были включены произведения армянских композиторов в исполнении дуэта.