14:25 | 29.01.18 | Նորություններ | exclusive 16280
Հունվարի 28-ին Երեւանում ամփոփվել է Global Game Jam Armenia 2018 խաղերի հաքաթոնը, որը կազմակերպվում է արդեն երկրորդ անգամ:
Noor Games-ի, ԻՏՁՄ-ի եւ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Ձեռներեցության եւ նորարարական տեխնոլոգիաների կենտրոնի կազմակերպած 48-ժամանոց հաքաթոնին մասնակցել է 11 թիմ:
photo © Լուսանկարը՝ Նառա Գրիգորյանի
Itel.am-ի հետ զրույցում հաքաթոնի համակազմակերպիչ Նարեկ Աղեկյանը նշել է, որ անցած տարվա համեմատ կրկնակի ավելացել է մասնակիցների թիվը՝ շուրջ 65 հոգի:
«Հաքաթոնի ավարտին ներկայացվել են խաղերի նախատիպերը: Հուսով ենք, որ որոշ թիմեր կշարունակեն իրենց գաղափարների զարգացումը եւ խաղերը վերջնական տեսքի կբերեն: Այս տարվա առանձնահատկություններից էր այն, որ թիմերի հետ աշխատում էին 15 մենթորներ: Թիմերը նրանցից խորհուրդներ են ստացել խաղերի լսարանը հասկանալու, գրավիչ էլեմենտներ ստեղծելու եւ շատ այլ հարցերում: Մենթորները նպաստում էին նրան, որ ոչ միայն 48 ժամերը արդյունավետ անցնեն, այլեւ հետագայում պոտենցիալ ունեցող խաղերը ուղղորդվեն դեպի շուկա»,- պատմել է Նարեկ Աղեկյանը:
Նարեկ Աղեկյանը Նարեկ Աղեկյանը
Որպես մեծ ներուժ ունեցող խաղ նա առանձնացրել է Salvos board խաղը:
«Խաղը պատրաստ էր արդեն հաքաթոնի առաջին օրը: Յուրահատուկ գաղափար ուներ:  Թիմի անդամներից երկուսը հաքաթոնին նաեւ անցած տարի էին մասնակցել: Թիմը, ընդհանուր առմամբ, 6 հոգուց է բաղկացած: Ուսանողներ են, որոնց մի մասն արդեն աշխատում է»,- նշել է Նարեկ Աղեկյանը:
Հիշեցնենք, որ Global Game Jam Armenia 2017-ին մասնակցում էր 5 թիմ (30 մասնակից):
Global Game Jam Armenia-ն միջազգային Global Game Jam հաքաթոնի հայաստանյան միջոցառումն է: 2017թ. ազգային հաքաթոններ են անցկացվել 95 երկրում:

14:25 | 29.01.18 | News | exclusive 16281
Global Game Jam Armenia 2018 has concluded in Yerevan on January 28. The hackathon took place for the third time, organized by Noor Games, UITE and the Entrepreneurship and Product Innovation Center (EPIC) of the American University of Armenia. 11 teams competed in the hackathon this year.
photo © Image by: Nara Grigoryan
One of project coordinators at Global Game Jam Armenia 2018, Narek Aghekyan has told Itel.am that the number of participants doubled as compared to last year, making almost 65 people.
“The teams presented prototypes of the games in the end of hackathon. We hope some of them will continue working on their ideas and finish the games. This year’s hackathon stood out by the number of mentors who worked with the teams – 15. They advised the participants about understanding the audience of their games, creating attractive elements, and many other topics. The mentors helped them to use the 48 hours they had efficiently and they will support the games with big potential in entering the market,” said Narek Aghekyan.
Narek Aghekyan Narek Aghekyan
It is worth reminding that 5 teams (30 participants) competed in Global Game Jam Armenia 2017. It was a part of the Global Game Jam hackathon. 95 countries held national hackathons that year.