11:20 | 05.02.18 | Նորություններ | 30759
Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) նախաձեռնությամբ գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում  ներդրողների ոչ ֆորմալ ցանց (Science and Technology Angels Network - STAN) է ստեղծվել:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը «Հրեշտակների ցանցը» հայտարարել է իր աշխատանքների մեկնարկի մասին: Նախաձեռնության շուրջ համախմբվել են հայազգի 18 ներդրողներ եւ ձեռնարկատերեր Հայաստանից եւ արտերկրից, որոնք ոչ միայն ֆինանսական միջոցներ կհատկացնեն հայաստանյան ստարտափերին, այլեւ կցուցաբերեն խորհրդատվական օժանդակություն, հանդես կգան որպես մենթորներ եւ կուղղորդեն անհրաժեշտ կապերի հաստատման հարցում:
FAST-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանն ասել է, որ ուրախ են ստեղված էկոհամակարգի՝ այս նախաձեռնությամբ համալրմանը եւ FAST-ը աջակցելու է այն մարդկանց, ովքեր կստեղծեն մեխանիզմներ, որոնք կաջակցեն Հայաստանում գիտական եւ ձեռնարկատիրական համայնքներին:
FAST-ի համահիմնադիր Արթուր Ալավերդյանն հավելել է, որ նմանատիպ նախաձեռնությունները կարեւոր են, քանի որ դրանք կարող են կոնկրետ խնդիրներ լուծել էկոհամակարգի համար եւ կզարգացնեն թե՛ բիզնես ակտիվությունը, թե գիտությունը՝ ներուժ տալով գիտական ստարտափերին:
«Մեզ համար շատ կարեւոր է, որ այդ բիզնեսները եկած լինեն գիտությունից, որպեսզի ներդրվելիք գումարները ուղղվեն գիտությանը եւ գիտնականը, ով որեւէ հայտնագործություն է արել, կարողանա գնալ առեւտրայնացման եւ դուրս գալ գլոբալ շուկա: Մենք նպատակ ունենք կապեր կառուցել բիզնեսի եւ գիտության միջեւ» - ասել է նա:
Ներդրողների ոչ ֆորմալ ցանցի համանախագահ Իգոր Խալաթյանն ասել է, որ նպատակ ունեն ստեղծել մթնոլորտ, որտեղ գաղափարներ ունեցող ձեռնարկատերը կկարողանա գտնել ֆինանսավորում դրա համար.
«Մենք կարող ենք ոչ միայն ֆինանսներով օգնել, այլեւ մեր փորձառությամբ եւ գիտելիքներով: 18 ներդրողները, ովքեր անդամակցում են ցանցին, բազմաբնույթ եւ հարուստ փորձառություն ունեն իրենց ոլորտներում», - ասել է նա:
«Մենք սովորական «հրեշտակներ» չենք: «Բիզնես հրեշտակներն» իրենց ներդրումներն անում են ընկերության վաղ զարգացման փուլերում, երբ ձեռնարկատերն արդեն սկսել է իրականացնել իր գաղափարը եւ եկել է պահը, երբ հավելյալ ֆինանսավորման կարիք կա: Մենք շեշտադրումը ոչ թե քանակի, այլ որակի վրա ենք անելու, առաջին հերթին ուշադրություն կդարձնենք գիտատեխնիկական հիմքին եւ զարգացման հեռանկարների առկայությանը՝ ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ գլոբալ աշխարհում: Մենք ոչ միայն գումարներ ենք տալու, այլեւ մեր ժամանակը, գիտելիքները, փորձը»,- ասել է Ներդրողների ոչ ֆորմալ ցանցի համանախագահ Ռուբեն Հարությունյանը:
Ցանցի գործունեության առաջին չորս տարվա համար տարեկան նվազագույն ներդրումը ցանցի յուրաքանչյուր անդամի համար կազմում է $10 000, հինգերորդ տարուց սկսած՝ $20 000:

11:20 | 05.02.18 | Новости | 30791
По инициативе Научно-технологического фонда Армении (FAST) создана неформальная сеть инвесторов в сфере науки и технологий (Science and Technology Angels Network-STAN).
Сегодня на встрече с журналистами «Сеть ангелов» объявила о начале своей деятельности. Вокруг инициативы объединились 18 армянских инвесторов и предпринимателей из Армении и из-за рубежа, которые будут не только выделять финансовые средства армянским стартапам, но и оказывать консалтинговую помощь, выступать в качестве менторов и помогать устанавливать необходимые связи.
Исполнительный директор FAST Армен Оруджян отметил, что учредители сети рады, что данная инициатива дополнила созданную экосистему, и FAST будет поддерживать тех, кто создает механизмы для содействия научным и предпринимательским сообществам в Армении.
Соучредитель FAST Артур Алавердян добавил, что подобные инициативы важны, поскольку они могут решить конкретные проблемы экосистемы и стимулировать как бизнес-активность, так и науку.
«Для нас очень важно, чтобы эти предприятия имели научную основу, чтобы инвестируемые суммы были направлены на науку, и ученый, который совершил открытие, смог коммерциализивать свою идею и выйти на глобальный рынок. Мы хотим установить связь между бизнесом и наукой»,- отметил он.
Сопредседатель неформальной сети инвесторов Игорь Халатян отметил, что инициатива нацелена на создание атмосферы, в которой предприниматели смогли найти финансирование для реализации своих идей.
«Мы можем помочь не только финансами, но и своим опытом и знаниями. 18 инвесторов, которые являются членами сети, имеют разнородный и богатый опыт в своих сферах»,- заявил он.
«Мы необычные «ангелы». «Бизнес-ангелы» инвестируют на начальном этапе развития предприятий, когда предприниматель уже приступил к реализации своей идеи и настал момент, когда необходимо дополнительное финансирование. Мы будем ставить акцент не на количестве, а на качестве, в первую очередь будем акцентировать внимание на научно-технологической основе и наличии перспектив развития не только в Армении, но и в глобальном мире. Мы предоставим не только финансы, но и свое время, знания и опыт»,- заявил сопредседатель неформальной Сети инвесторов Рубен Арутюнян.
В течение первых четырех лет деятельности сети минимальный взнос каждого члена STAN составляет $10 000. С пятого года для каждого члена планируется установить  минимальный взнос в размере $20 000.