10:57 | 08.02.18 | Հարցազրույցներ | exclusive 117361
Բիթքոինի միջազգային փորձագետ, Blockchain Technologies Corporation-ի տնօրեն Նիք Սպանոսը հունվարի վերջին բիթքոինի միջազգային փորձագետների պատվիրակության գլխավորությամբ Հայաստան էր այցելել՝ ծանոթանալու երկրի բլոքչեյն եւ կրիպտո ներուժին ու հեռանկարներին:
Նիք Սպանոսը Նյու Յորքում 2013թ. հիմնել էր Բիթքոին կենտրոնը՝ որպես բիթքոինի ֆիզիկական փոխանակման առաջին հաստատություն, որը տեղակայված է անմիջապես Նյու Յորքի ֆոնդային բորսայի հարեւանությամբ:
Հայաստան կատարած այցի շրջանակում պատվիրակությունը բազմաթիվ հանդիպումներ է ունեցել, այդ թվում՝ այցելել Հայաստանի Ազգային ժողով, «Թումո» կենտրոն, Հայաստանի Ամերիկան համալսարան:
Itel.am-ի բացառիկ հարցազրույցը Նիք Սպանոսի հետ:
- Սա Ձեր առաջին այցն է տարածաշրջան: Եվ Դուք ընտրեցիք Հայաստանը: Հետաքրքիր է՝ ինչո՞ւ:
-Ինձ այստեղ է բերել հետաքրքրությունը: Հայաստան գալու ցանկություն առաջացավ, քանի որ տեսնում էի, թե ինչպես են հայերը բազմիցս հաղթում շախմատի օլիմպիադաներում: Փոքր երկիր, որտեղ մի քանի միլիոն մարդ է ապրում՝ ինձ հետաքրքիր էր, թե ինչպես է հայերի մոտ ստացվում նման հաջողությունների հասնել:
-Կարճաժամկետ հեռանկարում ի՞նչ պլաններ ունեք կապված Հայաստանի հետ:
- Ցանկանում եմ բիթքոինի բանկոմատ ներմուծել Հայաստան: Ամբողջ աշխարհում բիթքոինի կանխիկացման հազարավոր բանկոմատներ են գործում:
Ես ինքս բանկոմատ արտադրող գործարան ունեմ: Մենք փնտրում ենք Հայաստանից գործընկերոջ, որի հետ միասին կաշխատենք առաջին բանկոմատը երկիր բերելու ուղղությամբ: Հայաստան իմ այցի ընթացքում այս թեմայով բազմաթիվ հանդիպումներ ունեցանք:
Նիք Սպանոսը եւ Նարինե Դանեղյանը Նիք Սպանոսը եւ Նարինե Դանեղյանը
Բանկոմատը կատարելու է երկու հիմնական գործառույթ:
Բիթքոին գնելու համար պետք է սարքի մեջ տեղական արժույթ մուտք անել, ստեղծել դրամապանակ եւ գնել բիթքոին, այսինքն՝ այն ներբեռնել ձեր վիրտուալ դրամապանակ:
Բանկոմատը թույլ է տալու նաեւ վաճառել բիթքոինը՝ փոխարենը ստանալով տեղական արժույթ:
- Ի՞նչ հեռանկարներ ունի Հայաստանը՝ որպես բլոքչեյն եւ կրիպտո երկիր:
- Հայաստանը պատրաստ է բլոքչեյնի եւ կրիպտոարժույթների ապագային: Սա ապագա է, որը միայն հասարակ մարդկանց օրակարգով է առաջնորդվում: Մենք եկել ենք այստեղ բացահայտելու կրիպտոարժույթներով «հավասարը հավասարին» (peer-to-peer) գործարքների ներուժը:
Ես համոզված եմ, որ կրիպտոարժույթները կարող են փոխակերպել Հայաստանի ապագան:
- Ինչպե՞ս է պետք նախապատրաստվել բիթքոին գնելուն:
- Մինչեւ բիթքոին գնելը խորհուրդ կտայի նախ պատկերացում կազմել, թե ինչպես է այն աշխատում: Հարկավոր է անել ավելին՝ կրիպտոարժույթների մասին հասարակությանն իրազեկելու հարցում:
Կրիպտոարժույթները տեխնոլոգիաներ են, որոնք եկել են, որպեսզի մնան: Որքան էլ բիթքոինն անկում ապրի, արդյունքում՝ տատանումներն ավելի շատ դեպի վեր կլինեն, քան վար:
- Երեւան կատարած այցի ընթացքում մասնակցեցիք Yerevan Blockchain Hackathon-ին, որը կազմակերպել էին Hero House-ը, Zap եւ YLedger ընկերությունները: Ձեր կարծիքով, որքանո՞վ էին հայաստանյան ստարտափները պատրաստ այս նոր տեխնոլոգիային:
- Տպավորված եմ ներկայացրած սմարթ գաղափարներով: Դա է պատճառը, որ նախապես հայտարարված մրցանակային ֆոնդը կրկնապատկեցինք: Իսկապես մի քանի հիանալի գաղափարներ կային: Այդ պատճառով որոշեցինք թիմերին մոտ կես ամիս ժամանակ տալ, ինչի արդյունքում նրանք կզարգացնեն իրենց գաղափարները եւ դրանք ավելի հղկված ձեւով կներկայացնեն:
- Եվ վերջում չեմ կարող չհարցնել «Թումո» կատարած Ձեր այցի մասին:
- Այնտեղ շուրջ 60 ուսանողների համար ելույթ ունեցա: Խոսեցինք կրիպտո թրենդների մասին: Զարմացած եմ, թե այդ պատանիները որքան տեղեկացված են այդ ամենի մասին: «Թումո»-ի պես վայրում նախկինում երբեք չէի եղել: Ինձ հիացրեց, թե որքան կազմակերպված եւ զարգացած է կրթական համակարգն այնտեղ: Այն մեթոդները, որոնցով այս երեխաները սովորում են, հիանալի են: Նրանք այնքան շատ շանսեր ունեն:
«Թումո»-ն լավ մոդել է, իսկ երեխաները մեր ապագան են: Այնպես որ, ամբողջ աշխարհում «թումոներ» ունենալն իսկապես ներդրում է:

10:57 | 08.02.18 | Interviews | exclusive 117414
Blockchain Technologies Corporation CEO Nick Spanos visited Armenia in late January as a head of the delegation of international experts on bitcoin in order to get familiar with blockchain, crypto potential and prospects of the country.
In 2013, Nick Spanos founded Bitcoin Center in New York as the first physical bitcoin exchange located right next to the New York Stock Exchange.
During the stay in Armenia, the delegation held plenty of meetings and paid visits to the National Assembly of Armenia, Tumo Center for Creative Technologies, and the American University of Armenia.
The visit was co-organized in collaboration with the Embassy of Armenia to Denmark and The Danish-Armenian association led by Anna Karapetyan.
Itel.am has made an exclusive interview with Nick Spanos.
This is your first visit to the region. What brings you to Armenia?
We are in Armenia out of interest. We’ve come here because we saw Armenians becoming champions in Chess Olympiads for many times now. This is a small country with only a couple of million people living here, so we want to know how you’ve managed to succeed.
What are your short-term plans for Armenia?
I want to import bitcoin ATM machines into Armenia. We have them distributed all over the world.
I have a factory of bitcoin ATM machines, now we are looking for a right local partner to make it a reality, and we have interviewed potential partners during our visit.
Nick Spanos and Narine Daneghyan Nick Spanos and Narine Daneghyan
The bitcoin ATM serves two functions: you can insert local currency and create a wallet and BUY bitcoin (AKA load it up on your wallet) or you can sell bitcoin to the ATM and receive local currency back in return.
What are Armenia’s prospects as a blockchain and crypto country?
Armenia is ready for blockchain and crypto future. It’s the future that is guided by people’s agenda only. We are here to unleash the power of peer-to-peer transactions in cryptocurrencies.
I am certain that cryptocurrencies can transform Armenia’s future.
How should people prepare for buying bitcoin?
First, you need to understand what bitcoin is before actually buying it. People need to invest into education on understanding how bitcoin works.
These new technologies are here to stay. In the end bitcoin always keeps going up, and more up then down.
You attended Yerevan blockchain hackathon, organized by Hero House, Zap and YLedger during your visit to Yerevan. How do you assess Armenian startups’ readiness for the new technology?
I am impressed with the smart ideas I saw at the hackathon. That is why we doubled the prize fund. There were several truly wonderful ideas, so we decided to give the teams around a half-month to develop them and present the perfected versions.
My last question, of course, is about your visit to Tumo Center for Creative Technologies. What are your impressions?
I delivered a speech for around 60 students, we talked about crypto brands. I was surprised to see how well-informed those teens were, I have never been to a place like Tumo. The education system is so well organized and advanced there! The children are learning great methods and they have big chances to succeed.
Tumo is a good model and the kids are our future. Having similar centers all over the world would be a real investment.