09:33 | 21.02.18 | Նորություններ | 18503
2017 թվականին ունեցած հաջողությունից հետո միջոցառումն անցավ միջազգային մակարդակի՝ առաջին անգամ կազմակերպելով սամիթը 2018-ի փետրվարի 8-12 Ռաս Ալ Խայմայում (Արաբական Միացյալ Էմիրություններ):
Սամիթը ստացել էր կառավարական աջակցություն եւ կազմակերպվել էր Ռաս Ալ Խեյմայի շեյխ Սաուդ Բին  Սաքր Ալ Քասիմի բարձր հովանու ներքո:
Սիսայդ Ստարտափ Սամիթ Հնդկաստանը նույնպես ձեռք է բերել  կառավարական աջակցություն եւ կիրականացվի տեղական կառավարման մարմինների օգնությամբ:
Ավելի քան 150 ստարտափեր հնարավորություն կստանա մասնակցելու աշխարհի տարբեր կողմերից հրավիրված դասախոսների դասախոսություններին, campfire զրույցներին, հաջողակ բիզնեսմենների վարպետության դասերին: Ստարտափերները կմասնակցեն մրցույթների՝ կախված իրենց ստարտափի  գործունեության ոլորտից եւ զարգացման աստիճանից:
Սամիթին կմասնակցեն  բիզնես առաջնորդներ ամբողջ Հնդկաստանից, կստեղծվի նոր հարթակ համագործակցության համար: Կազմակերպիչները նախատեսում են ունենալ շուրջ 800.000 ԱՄՆ դոլար ներդրումային պայմանավորվածություն եւ 50.000 ԱՄՆ դոլար մրցանակային ֆոնդ:

09:33 | 21.02.18 | News | 17736
For the first time, the Summit was organized in Armenia, in 2016. After the success of Summit 2017, the event moved to the international level and for the first time outside of Armenia was organized 8-12 February, 2018 at Ras Al Khaimah, UAE. The Summit gained governmental support and was organized under the patronage and with the presence of Sheikh Saud Bin Saqr Al Qasimi, the ruler of Ras Al Khaimah.
Seaside Startup Summit India.Goa gained governmental support in India, especially in Goa and will be attended by local governmental bodies.
Mr. Suresh Prabhu, Honorable Minister of Commerce & Industry, Govt of India, Mr. Manohar Parrikar, Honorable Chief Minister of Goa and Mrs. Mridula Sinha, Honorable Governor of Goa shall grace the summit with their presence and provide all possible government support.
Over 150 early-stage startups will get a chance to attend workshops held by trainers invited from all over the world, attend CampFire Talks and talk to succeeded business people around a campfire in a friendly atmosphere. The startups will also take part in competitions based on their stage of development and field of operation.
The Summit will be attended by business leaders from all over India and become a new platform for the cooperation. It is expected to have around $800,000 fund commitment and around $50,000 prize fund.