16:33 | 02.03.18 | Նորություններ | 21516
Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում ամփոփել են հերթական ծրագրի արդյունքները:
Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան քաղաքի «Հեքիաթ» թիվ 2 մանկապարտեզում տեղադրվել է արեւային ջրատաքացուցիչ։ Այն թույլ կտա մանկապարտեզի աշխատանքները կազմակերպել առավել հանգիստ եւ ապահովել սաների պարտաճանաչ հաճախելիություն՝ անկախ եղանակային պայմաններից:
Համակարգի գործարկմանը ներկա են գտնվել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Նոյեմբերյանի թիվ 2 մանկապարտեզի տնօրեն Փառանձեմ Խանգելդյանը եւ քաղաքի բնակիչները։
«Ջեռուցման այն մեթոդները, որոնք կիրառվել են այս մանկապարտեզում մինչեւ այլընտրանքային էներգիայով առաջարկվող լուծումը, մեղմ ասած, հնացած են, ոչ արդյունավետ, վտանգավոր եւ անընդունելի: Հարյուր սան դաստիարակող կոլեկտիվի համար անչափ բարդ է երեխաների անվտանգությունն ապահովել տաք վառարանների մոտ: Ուրախ եմ, որ հաջողված գործընկերության եւ ճիշտ ընտրված ծրագրի արդյունքում, իրավիճակը փոխվել է: Ուզում եմ հավատալ, որ նոր հնարավորությունները ոչ միայն կթեթեւացնեն դաստիարակների հոգսը, այլեւ կնպաստեն առավել արդյունավետ աշխատանքին եւ ծնողների հանգստությանը»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Մանկապարտեզն ունի մոտ 100 սան։ Նախկինում ջեռուցումն իրականացվել է գազի եւ փայտի վառարաններով: Ներկայում մանկապարտեզի ամբողջ տարածքը տաքացվում է բացառապես արեւային ջրատաքացուցիչի միջոցով՝ 40%-ով կրճատելով ջեռուցման համար նախկինում ծախսվող միջոցները:

16:33 | 02.03.18 | Новости | 21230
Фонд охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) и ВиваСелл-МТС подвели итоги очередной программы в рамках проекта «Альтернативная энергия».
В детском саду номер 2 «Экият» («Сказка») города Ноемберян Тавушского марза установлен солнечный водонагреватель, который позволит организовать работу детского сада в более спокойных условиях и обеспечить должную посещаемость воспитанников детского сада вне зависимости от погодных условий.
На церемонии запуска системы присутствовали генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян, основатель FPWC Рубен Хачатрян, директор детского сада номер 2 города Ноемберян Парандзем Хангелдян и жители города.
«Методы отопления, которые использовались в этом детском саду до установления решения с применением альтернативной энергии, мягко говоря, были устаревшими, неэффективными, опасными и неприемлемыми. Для коллектива, воспитывающего порядка ста детей, чересчур сложно обеспечить безопасность детей у горящих плит. Рад, что благодаря успешному партнерству и верно подобранной программе ситуация изменилась. Хочется верить, что новые возможности не только облегчат заботы воспитателей, но и будут способствовать максимально эффективной работе и спокойствию родителей»,- отметил генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
Детский сад имеет 100 воспитанников. Ранее отопление осуществлялось при помощи газовых и деревянных печей. Вся территория детского сада отапливается исключительно за счет солнечного водонагревателя, сократив расходы на отопление на 40% .