16:33 | 02.03.18 | Նորություններ | 21516
Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում ամփոփել են հերթական ծրագրի արդյունքները:
Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան քաղաքի «Հեքիաթ» թիվ 2 մանկապարտեզում տեղադրվել է արեւային ջրատաքացուցիչ։ Այն թույլ կտա մանկապարտեզի աշխատանքները կազմակերպել առավել հանգիստ եւ ապահովել սաների պարտաճանաչ հաճախելիություն՝ անկախ եղանակային պայմաններից:
Համակարգի գործարկմանը ներկա են գտնվել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Նոյեմբերյանի թիվ 2 մանկապարտեզի տնօրեն Փառանձեմ Խանգելդյանը եւ քաղաքի բնակիչները։
«Ջեռուցման այն մեթոդները, որոնք կիրառվել են այս մանկապարտեզում մինչեւ այլընտրանքային էներգիայով առաջարկվող լուծումը, մեղմ ասած, հնացած են, ոչ արդյունավետ, վտանգավոր եւ անընդունելի: Հարյուր սան դաստիարակող կոլեկտիվի համար անչափ բարդ է երեխաների անվտանգությունն ապահովել տաք վառարանների մոտ: Ուրախ եմ, որ հաջողված գործընկերության եւ ճիշտ ընտրված ծրագրի արդյունքում, իրավիճակը փոխվել է: Ուզում եմ հավատալ, որ նոր հնարավորությունները ոչ միայն կթեթեւացնեն դաստիարակների հոգսը, այլեւ կնպաստեն առավել արդյունավետ աշխատանքին եւ ծնողների հանգստությանը»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Մանկապարտեզն ունի մոտ 100 սան։ Նախկինում ջեռուցումն իրականացվել է գազի եւ փայտի վառարաններով: Ներկայում մանկապարտեզի ամբողջ տարածքը տաքացվում է բացառապես արեւային ջրատաքացուցիչի միջոցով՝ 40%-ով կրճատելով ջեռուցման համար նախկինում ծախսվող միջոցները:

16:33 | 02.03.18 | News | 21509
The Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC), in collaboration with its General Partner VivaCell-MTS, continues the implementation of environmentally friendly projects, that also showcase an economically efficient indicator.
The results of yet another joint program implemented within the framework of the Alternative Energy Project have been summed up. A solar water heater has been installed in “Heqiat” N2 kindergarten of Noyemberyan city, Tavush region. It allows organizing the kindergarten's operations properly and ensuring the children’s regular attendance, regardless of the weather conditions.
FPWC founder Ruben Khachatryan, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, director of N2 kindergarten Parandzem Khangeldyan and community residents attended the launch of the system.
“The heating methods applied in this kindergarten before the installation of the solar water heater, were out of date, ineffective, dangerous and simply unacceptable. The pedagogues had the arduous task of ensuring the safety of one hundred children in classrooms heated by wood-fired stoves. I am glad that we have managed to change the situation owing to the program implemented in the frames of our fruitful partnership with FPWC. I believe that the installation of the solar water heater will make the work of the pedagogues easier, increase their efficiency, as well as ensure the safety of the children,” noted VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Earlier, the kindergarten had been heated by gas or wood stoves. It was a costly, unsustainable and only a partial solution to the problem. The situation has changed drastically after the installation of the new system. Now the whole kindergarten is heated by a solar water heater, reducing the heating costs by up to 40%.