12:09 | 07.03.18 | Նորություններ | 23116
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում հերթական ծրագիրն են իրականացրել Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղում:
Ծրագրի շրջանակում Գարիկ Ալեքսանյանի անվան երաժշտական դպրոցում տեղադրվել է արեւային ջրատաքացուցիչ։
«Հայաստանի եղանակային պայմաններն այնքան բարենպաստ են այս ծրագրի համար, որ դրանից չօգտվելն ուղղակի մեծ բացթողում կլիներ: Դեռեւս 2014թ. գործընկեր կառույցի հետ սկսեցինք իրականացնել «Այլընտրանքային էներգիա» նախագիծը՝ սահմանելով հստակ նպատակ. թեթեւացնել գյուղական համայնքների բեռը` բնապահպանական եւ ժամանակակից լուծումներով: Այսօր կանդրադառնամ նախագծով իրականացվող ծրագրերից միայն մեկին՝ ջեռուցման այլընտրանքային համակարգերի գործարկմանը: Չորս տարվա ընթացքում մեզ հաջողվել է այդպիսի համակարգ գործարկել 11 գյուղում: Աջակցության թիրախում ընդգրկված համայնքները, որոնց թվում գերակշռում են սահմանամերձ բնակավայրերը, արդեն իսկ զգում են ծրագրի արդյունավետությունը. կա ծախսերի կրճատում: Բնակչի գոհունակությունը կատարված աշխատանքի ամենակարեւոր ցուցանիշն  է»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

12:09 | 07.03.18 | Новости | 22816
В рамках проекта «Альтернативная энергия» ВиваСелл-МТС и Фонд охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) осуществили  очередную программу в селе Бердаван Тавушского марза.
В рамках программы в музыкальной школе имени Гарика Алексаняна установлен солнечный водонагреватель.
«Погодные условия Армении настолько благоприятны для этой программы, что не воспользоваться ими будет просто большим упущением. Еще в 2014 году вместе с партнерской структурой мы начали реализацию проекта «Альтернативная энергия», установив четкую цель: облегчить груз сельских общин посредством экологических и современных решений. Сегодня я отмечу только одну из предусмотренных проектом программ – установление альтернативных систем отопления. За четыре года нам удалось установить такие системы в 11 селах. Среди общин, включенных в  программу содействия, преобладают приграничные населенные пункты, где уже ощущается эффективность программы и наблюдается сокращение расходов. Удовлетворенность жителя – самый важный показатель проделанной работы»,- отметил генеральный директор компании ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.