10:51 | 30.03.18 | Հարցազրույցներ | exclusive 116124
Revolut ստարտափի համահիմնադիր, Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտի շրջանավարտ Նիկոլայ Ստորոնսկին կանխատեսում է՝ կրիպտոարժույթները կտարածվեն ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ Աֆրիկայում, սակայն հատկապես կարեւոր կլինեն զարգացած երկրներում:
Նիկոլայ Ստորոնսկին այս մասին նշել է Itel.am-ի հետ բացառիկ զրույցում՝ Ռիգայում կայացած TechChill տեխնոլոգիական միջոցառման շրջանակում:
Revolut-ի համահիմնադիրն ասել է, որ զարգացած ֆինտեխ էկոհամակարգը բաղկացած է երեք մասից՝ ենթակառուցվածքներ, բանկային ոլորտ եւ իրավական դաշտ:
«Կարծում եմ՝ ամուր ենթակառուցվածքի առկայությունը ֆինտեխ ոլորտում պարտադիր նախապայման է, հիմք՝ բիզնեսների, հատկապես ՏՏ ոլորտի համար»,- նշել է  Նիկոլայ Ստորոնսկին:
Միաժամանակ, նա կարծիք է հայտնել, որ Արեւելյան Եվրոպայում բենքինգը, բլոքչեյնը եւ կրիպտոարժույթները շատ ավելի զարգացած են, քան Արեւմտյան Եվրոպայում:
photo © TechChill
Խոսելով բիթքոինի փոխարժեքի տատանումների մասին՝ նա ասել է, որ դա շատ անկանխատեսելի գործընթաց է:
«Սկզբում կարծում էի՝ այն կհասնի $10 000-ի, ապա կբարձրանա մինչեւ $40 000, բայց այն դարձավ $21 000»,- նշել է նա:
Revolut ստարտափի համահիմնադիրը խոսել է նաեւ ընկերության ստեղծման վաղ փուլում իր թույլ տված սխալների մասին՝ դրանց թվում նշելով սխալ մարդկանց աշխատանքի ընդունելը, ոչ ճիշտ բաների վրա ռեսուրսներ ծախսելը, վատ գովազդը:
Պատասխանելով հարցին, թե որն է թիմն ընդլայնելու ճիշտ ժամանակը՝ նա կատակելով ասել է.
«Երբ տեսնում ես, որ աշխատակիցներդ սկսում են գրասենյակում քնել, քանի որ աշխատանքը շատ է, ապա ճիշտ ժամանակն է՝ թիմը նոր մարդկանցով համալրելու»:
Նիկոլայ Ստորոնսկին խոսել է նաեւ տեխնոլոգիական թրենդների մասին: Նա ֆինտեխից բացի առանձնացրել է արհեստական բանականությունը, վիրտուալ իրականությունը, եւ նշել, որ մոտ ապագայում այդ ցուցակին կավելանան բժշկությունը եւ կենսաբանությունը:
2015թ. Լոնդոնում հիմնված Revolut ստարտափն ի սկզբանե մշակել էր դեբետային քարտ, որի միջոցով հնարավոր էր վճարումներ կատարել յուրաքանչյուր երկրում՝ փոխանակելով արժույթը միջբանկային փոխարժեքով։ Քարտը հնարավորություն էր տալիս հաշիվներ բացել մի քանի արժույթով, եւ քարտապանը կարող էր փոխանցել, փոխարկել գումարը եւ առանց միջնորդավճարի վճարումներ կատարել շրջագայությունների ժամանակ՝ ղեկավարելով այդ ամենը հատուկ հավելվածում։
Այսօր Revolut-ն աշխատում է արդեն 130 արժույթով (այդ թվում՝ երեք կրիպտոարժույթով), ընկերության ծառայությունից օգտվում է ավելի քան 1,5 մլն մարդ։ Ընդհանուր առմամբ, ստարտափը ներգրավել է $86,4 մլն-ի ներդրում, այդ թվում՝ $5 մլն իր հաճախորդներից քրաուդֆանդինգի շրջանակում։

10:51 | 30.03.18 | Interviews | exclusive 116126
Co-founder of Revolut startup, Moscow Institute of Physics and Technology alumnus Nikolay Storonsky predicts that digital currencies will spread across the world, including places like Africa, but virtual currency will be more significant in developed countries.
Storonsky has made that prediction in the exclusive interview with Itel.am, given in the framework of TechChill in Riga.
Revolut co-founder has noted that a robust infrastructure in fintech requires 3 important sections: infrastructure, banking, and legal framework.
“I think it’s very important to have robust infrastructure in fintech, and that is fundamental for businesses, especially in tech,” said Nikolay Storonsky.
At the same time, he believes that blockchain, banking and cryptocurrencies are much more advanced in Eastern Europe compared to Western Europe.
photo © TechChill
Touching on bitcoin fluctuations, he has remarked that the process is highly unpredictable.
“First I thought bitcoin rate would reach USD 10 000 and then up to USD 40 000, but it went USD 21 000,” he said.
Revolut co-founder has mentioned the mistakes he made in the early stages of development of the startup, particularly hiring wrong people, working not on the right things, and not advertising well.
When asked when the right time to scale the team is, he has replied jokingly:
“When you see that people start falling asleep at work because workload is too much, it’s the best time to scale the team.”
Nikolay Storonsky has also talked about tech trends. Apart from fintech, he has singled out artificial intelligence and virtual reality and noted that a bit later medicine and biology will join the list.
Founded in 2015, London, Revolut initially developed a debit card you could use in any country and exchange currencies by interbank rates. The card allowed opening accounts in several currencies and the user could exchange and convert money as well as make payments without a fee, managing all transactions in the app.
Now Revolut features 130 currencies (including 3 cryptocurrencies) and serves over 1.5 million people. The startup has raised USD 86.4 in total, including USD 5m from Revolut clients, raised via the crowdfunding campaign.