11:29 | 11.05.18 | Հոդվածներ | exclusive 48071
Հայաստանում ստեղծված Arcnet հարթակը բլոքչեյն տեխնոլոգիայի հիման վրա եւ արհեստական բանականության սկզբունքով աշխատող կարիերայի զարգացման համակարգ է:
«Գրեյթ Սոլուշնս» ընկերության ստեղծած ստարտափի թիմը բաղկացած է 14 հոգուց: Համահիմնադիրներն են Վահե Մկրտչյանը, Վազգեն Մանուկյանը եւ Մխիթար Աղաբեկյանը:
Itel.am-ի հետ զրույցում ստարտափի մարքեթինգի ղեկավար Նատալի Ղուկասյանը պատմել է, որ Arcnet-ի թիրախում են ծառայություն մատուցողները, գործատուները, ուսումնական հաստատություններն ու կենտրոնները, ինչպես նաեւ կադրերի հավաքագրմամբ զբաղվող գործակալությունները:
Բազմաֆունկցիոնալ հարթակը ներառում է 3 առանցքային ուղղություն՝ սերտիֆիկացիա (ArcCert), աշխատաշուկա (ArcWork) եւ կադրերի հավաքագրում (ArcRecruit)։
ArcCert-ը համալսարաններին, կրթական հաստատություններին եւ գործատուներին տրամադրում է գործիքներ՝ կեղծիքից պաշտպանված եւ հեշտ վավերացվող դիպլոմներ եւ վկայականներ թողարկելու համար։
ArcWork-ը միջազգային աշխատաշուկա է, որտեղ գործատուներն ու աշխատողները աշխարհի բոլոր անկյուններից հանդիպում ու համագործակցում են միմյանց հետ՝ առանց երրորդ կողմի անհարկի միջամտության եւ դրանից բխող բարձր միջնորդավճարների։
Համագործակցության հիմքում ընկած են ArcCert համակարգով վավերացված եւ վստահելի մասնագիտական պրոֆիլները եւ թափանցիկ վարկանիշավորումը՝ մի կողմից, եւ մյուս կողմից՝ բլոքչեյն համակարգով իրականացվող պայմանագրային գործարքները, որոնք երաշխավորում են համագործակցության ապահովությունը, արդյունավետությունը եւ անխափան ու ժամանակին վճարումը։
ArcRecruit-ի միջոցով կադրերի հավաքագրման եւ կառավարման մասնագետները, գրանցվելով հարթակում, օգտվում են առաջարկվող մասնագիտական գործիքաշարից եւ իրենց ծառայություններն են մատուցում այն ընկերություններին, որոնք ցանկանում են առավելագույնս կարճ ժամանակահատվածում գտնել իրենց պահանջներին լավագույնս համապատասխանող մասնագետներ։
Անդրադառնալով մրցակիցներին՝ Arcnet-ի մարքեթինգի ղեկավարն առանձնացրել է արտահաստիքային (ֆրիլանս) շուկայի հիմնական երկու հարթակները՝ Upwork-ը եւ Freelancer-ը, ինչպես նաեւ բլոքչեյն տեխնոլոգիաների հիման վրա աշխատող Ethlance-ը, Coinlancer-ը եւ Blocklancer-ը։
Խոսելով իրենց մրցակցային առավելությունների մասին՝ Նատալի Ղուկասյանը նշել է, որ հիմնական ծառայություններից օգտվելու համար գանձվում են նվազագույն միջնորդավճարներ (2-3 տոկոս՝ համեմատած մրցակիցների շատ ավելի բարձր գանձումների հետ)։
Մեկ այլ առավելություն է նաեւ վավերացվող եւ վստահելի պրոֆիլի եւ վարկանիշի ստեղծման հնարավորությունը: Դրանք խթանում են գործատուի եւ ծառայություն մատուցողի միջեւ երկարատեւ հարաբերությունների հաստատումը, մինչդեռ մրցակից հարթակներում, միմյանց գտնելուց հետո, օգտատերերը հաճախ լքում են հարթակները՝ բարձր միջնորդավճարներից խուսափելու համար։
«Arcnet-ը տրամադրում է տարբեր վերլուծական գործիքներ, որոնք հեշտացնում եւ արագացնում են մասնագետների որոնման գործընթացը եւ օգնում են գործատուներին գտնել իրենց պահանջներին համապատասխանող լավագույն մասնագետներին։
Ի տարբերություն բլոքչեյն ոլորտի մրցակիցների, որոնք իրենց գործունեությունը հիմնում են Etherium հարթակի վրա, Arcnet-ն ունի իր սեփական բլոքչեյն հարթակը, որն այն դարձնում է առավել հիմնավոր, վստահելի եւ արտաքին գործոններից անխոցելի»,- նշել է Նատալի Ղուկասյանը:
Առաջիկա 9 ամիսների ընթացքում ընկերությունը պլանավորում է Հայաստանում եւ Վրաստանում գործարկել հարթակի փորձնական տարբերակը, համագործակցել առաջատար համալսարանների եւ խոշոր ընկերությունների հետ: Պլանների թվում են նաեւ փորձնական շուկաներում համալսարանների կողմից հարթակի միջոցով առաջին բլոքչեյն դիպլոմների թողարկումը:

11:29 | 11.05.18 | Articles | exclusive 47804
The company that developed Arcnet, Great Solutions, has a team of 14. It was founded by Vahe Mkrtchyan, Vazgen Manukyan and Mkhitar Aghabekyan.
Great Solutions marketing manager Natalie Ghukasyan has told Itel.am that Arcnet targets service providers, employers, educational institutions and centers, as well as recruitment agencies.
The multifunctional platform has three key nodes: a labor market (ArcWork), certification (ArcCert) and recruitment (ArcRecruit).
ArcCert provides a set of tools that help universities, training centers and employers create and issue temper-proof and verifiable diplomas and certificates.
ArcWork provides a space where employers meet service providers for efficient professional collaboration without unnecessary intermediation and associated costs.
That collaboration is based on two components: ArcCert-verified, reliable professional profiles and transparent rating on one hand and blockchain-based contracts ensuring security and efficiency of cooperation along with timely payment on the other.
ArcRecruit offers a pool of recruitment and management experts, who use the professional toolset to help Arcnet clients find candidates that match their requirements perfectly.
Touching on the topic of experts, Ms Ghukasyan has mentioned the two main platforms for freelance work: Upwork and Freelancer, as well as blockchain-based Ethlance, Coinlancer and Blocklancer.
Great Solutions marketing manager has also spoken about the advantages of the company, noting that they charge a minimal fee for intermediation (2-3%, which is a low index compared to competitors).
Another advantage is that Arcnet allows creating fraud-proof and easily verifiable profiles and ratings. They facilitate long-term interaction be between employers and employees, contrary to similar platforms that users live immediately after finding a match in order to avoid high fees.
“ArcRecruit offers a set of tools that simplify and speed up the search for the best matches for any job. Contrary to other blockchain-based recruitment platforms that work with Etherium, Arcnet has its own blockchain platform, which makes it the most reliable and secure from external tools,” said Nataly Ghukasyan.
Within the next nine months, the company plans to launch test versions of the platform in Armenia and Georgia, as well as to cooperate with leading universities and companies. Great Solutions also intends to help the universities in test markets issue first blockchain-based diplomas.