13:24 | 04.07.18 | Նորություններ | 29663
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ կառավարության անդամներն այսուհետ կաշխատեն նոր՝ հայկական արտադրության համակարգիչներով։
«Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների զարգացումը մեզ համար առաջնահերթություն է, ընդ որում՝ ոչ միայն ծրագրային ապահովման իմաստով, այլեւ՝ կոնկրետ արտադրանքի։ Սա մեր քաղաքական մոտեցումն է, եւ հույս ունենք, որ այս ուղերձը հստակ կընկալվի ե՛ւ Հայաստանում, ե՛ւ դրա սահմաններից դուրս»,- կառավարության նիստում ասել է վարչապետը։
Նա ընդգծել է, որ կառավարության շենքում նոր տեխնիկայով առայժմ ապահովված է միայն փոքր դահլիճը, մյուս հատվածներում վերազինման աշխատանքները դեռ ավարտված չեն:
Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ Ազգային ժողովում եւս նման փոփոխություն տեղի կունենա, եւ անհրաժեշտության դեպքում կառավարությունը ֆինանսական աջակցություն կտրամադրի։
«Մեր երկրի համար շատ կարեւոր է, որ Հայաստանի արտադրությունը զարգանա, եւ մենք մեր առօրյա գնումներում նախապատվությունը պետք է տանք հայկական արտադրողներին։ Դա թե՛ հաճելի է, թե՛ շահավետ, եւ, ի վերջո, մեծացնում է տեղական արտադրողների հնարավորությունները»,- նկատել է կառավարության ղեկավարը։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that the members of the Armenian government will be provided with new computers, made in Armenia.
“We prioritize the development of high technologies in Armenia not only in terms of software but also in terms of production. This is our political approach and we are hopeful that the message will be received both in Armenia and outside its borders,” Prime Minister Pashinyan said at the government’s session.
Nikol Pashinyan expressed hope that the same change will be implemented at the Armenian National Assembly, and the government will offer financial support in case of necessity.
“We attach special importance to developing production in Armenia and we should prefer Armenian products while making daily purchases. It is both pleasant and beneficial and finally increases the opportunities for local producers,” Nikol Pashinyan remarked.