14:42 | 06.07.18 | Հոդվածներ | exclusive 169847
Վաղուց եմ աշխատում Beeline-ում: Զբաղեցրել եմ տարբեր պաշտոններ, իսկ վերջին շրջանում ղեկավարում եմ ընկերության PR եւ կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծառայության աշխատանքը:
Նաիրա Նազարյանը Նաիրա Նազարյանը
Առավոտյան շատ վաղ եմ գալիս գրասենյակ. ժամը 8:00-ից արդեն աշխատանքի վայրում եմ լինում, եւ այդ ժամերը, կարող եմ ասել, ամենաարդյունավետն են օրվա մեջ։ Իմ աշխատանքը ստեղծագործ է եւ «թարմ ուղեղ» է պահանջում, իսկ open space-ն իր հերթին ապահովում է ստեղծագործ միջավայր: Գաղափարները հնարավոր է տեղում քննարկել գործընկերների հետ ու հետաքրքիր նոր լուծումներ գտնել, եւ այդ ամենն անել շատ արագ։
PR բաժնում աշխատանքը, կարելի է ասել, շուրջօրյա է, հասանելի ենք նաեւ հանգստյան օրերին: Աշխատում ենք ընկերության բոլոր ստորաբաժանումների հետ, ու open space-ը նպաստում է, որ աշխատակիցների հետ կապը լինի առավելագույնս օպերատիվ:
Գրասենյակում բոլորին դեմքով ճանաչում եմ: Աշխատանքի բերումով այնպես է ստացվել, որ շատ եմ շփվում նաեւ գրասենյակից դուրս գործընկերների հետ: Այդ պատճառով երբեմն ինձ թվում է, որ բոլոր անցորդներին ճանաչում եմ, բայց չեմ հիշում, թե որտեղից (ծիծաղում է - խմբ.):
Արշակ Մուրադյան, Տրանսֆորմացիայի ղեկավար
Զբաղվում ենք ժամանակակից բիզնես մոդելների, ինչպես նաեւ նոր թվային տեխնոլոգիաների, նորարարությունների ներդրմամբ ու զարգացմամբ, ինչպես նաեւ ղեկավարում ենք ընկերության ռազմավարական ծրագրերի պորտֆելը։
Արշակ Մուրադյանը Արշակ Մուրադյանը
Հայաստանում եւ ամբողջ աշխարհում բուն հեռահաղորդակցության բիզնեսը բավական մեծ անկում է ապրում, քանի որ միմյանց հետ շփվելու համար բաժանորդներն այլեւս չեն օգտագործում սովորական միջազգային զանգերը, այլ նախապատվությունը տալիս են մեսենջերներին: Այդ պատճառով, հեռահաղորդակցության ոլորտի ընկերություններն ունեն խնդիր մրցակցելու այդ արագ զարգացող եւ ճկուն ընկերությունների հետ: Սա կարգավորելու համար մեր ընկերությունն իրականացնում է բիզնես մոդելի տրանսֆորմացիա, որպեսզի մեր հաճախորդները կարողանան օգտվել ինչպես Beeline-ի ծառայություններից, այնպես էլ առկա հիմնական կապի միջոցներից, իսկ մենք որպես կապի օպերատոր շատ արագ արձագանքենք մեր հաճախորդների կարիքներին:
Բուն տրանսֆորմացիայի թիմը կազմված է 4 անձից, 7 մասնագետ էլ աշխատում է ընկերությունում գործող Scrum թիմում եւ իրականացնում թվային ծրագրեր:
Տրանսֆորմացիայի թիմում գործում է նաեւ առանձին ՏՏ տարածաշրջանային կենտրոն, որտեղ ոլորտի 15 առաջատար մասնագետներ ծառայություններ են մատուցում տարածաշրջանի 5 երկրի համար:
Ես վաղ եմ արթնանում եւ գալիս եմ աշխատանքի ժամը 8:00-ին: Այդ ընթացքը շատ հաճելի է, լույսը նոր է բացվում, իսկ գործընկերներիցս մի քանիսն արդեն այստեղ են: Հավաքվում ենք, զրուցում տարբեր հարցերի շուրջ:
Օրը սկսվում է իմ թիմի հետ ընթացիկ ծրագրերի եւ օրվա անելիքների քննարկմամբ: Մեր թիմն անընդհատ առնչվում է ընկերության այլ երկրներում գործող գլոբալ թիմերի հետ, երբեմն էլ, ժամային տարբեր գոտիների պատճառով, կարիք է լինում ավելի երկար աշխատել:
Տրանսֆորմացված Beeline-ում ներդրվում է նոր աշխատանքային եւ բիզնես մշակույթ:
Բիզնես մշակույթն այն նոր թվային պրոդուկտներն են, որոնք շարժվում են համաշխարհային միտումներին համահունչ: Աշխատանքային նոր մշակույթը սկսվում է open space միջավայրի գործարկումից, ընկերության արժեքների վերափոխումից՝ քանի որ աշխատակիցների մտածելակերպի (mindset) փոփոխությունն է զարգացման հիմնական շարժիչ ուժերից մեկը։ Այն ավելացնում է շփումը ընկերության աշխատակիցների միջեւ եւ բարձրացնում աշխատանքի արդյունավետությունը:
Լուսինե Եղյան, Compliance մենեջեր
Beeline-ում աշխատում եմ արդեն մեկ ու կես տարի: Compliance ստորաբաժանման գործունեության նպատակն այն է, որ ընկերության գործունեությունը համապատասխանի թե՛ ներքին, թե՛ միջազգային նորմաներին ու օրենսդրական ակտերին։
Մենք, մասնավորապես, զբաղվում ենք բիզնես գործընկերների պատշաճ ուսումնասիրությամբ եւ շահերի բախման դեպքերի կարգավորմամբ, որպեսզի ապահովենք կոռուպցիայից զերծ գործունեությունը։ Հայաստանի բիզնես իրականության մեջ սա նոր պրակտիկա է, եւ հաճախ այս գործառույթը լիարժեք չի ընկալվում: Այսօր արդեն կարող եմ ասել, որ compliance-ի միջազգային փորձը հաջող ներդրվել է Beeline-ում եւ շարունակում է զարգանալ։
Լուսինե Եղյանը Լուսինե Եղյանը
Մեր թիմում 3 հոգի է: Անընդհատ կապի մեջ ենք մեր աշխատակիցների եւ բիզնես գործընկերների հետ: Beeline-ում աշխատելու առանձնահատկություններից կնշեմ, իհարկե, նոր open space-ը, որի շնորհիվ շփումն ու աշխատանքը դարձել են շատ օպերատիվ։ Բացի այդ, գործընկերների հետ ակտիվ շփումը թույլ է տալիս տեղյակ լինել ու արագ արձագանքել իրենց խնդիրներին եւ ճիշտ ժամանակին մեր աշխատակիցներին փոխանցել անհրաժեշտ մեսիջները։
Վահե Թումանյան, FMC (Fixed Mobile Convergence) թիմ
2 ամիս է՝ աշխատում եմ այստեղ: Պատասխանատու եմ պրոդուկտի մշակման համար: Ֆիքսված հեռուստատեսությունն այսօր անցում է կատարում ինտերնետայինի։ Բացի այդ, գաջեթների համար հավելվածներ ենք պատրաստում։
Վահե Թումանյանը Վահե Թումանյանը
Ինձ դուր է գալիս այստեղ տրված ազատությունը, ճկունությունը: Որոշումներն ինքս եմ կայացնում, պատասխանատվությունը եւս ինքս եմ կրում։
Հիշում եմ՝ երբ առաջին անգամ այստեղ տեսա open space ֆորմատը, ինձ համար շոկ էր, քանի որ սովոր էի աշխատել առանձնացված սենյակում: Մեկ շաբաթ անց հասկացա, որ բաց տարածքն օգնում է կենտրոնանալ, գործընկերներիդ հետ անմիջական շփման մեջ ես գտնվում։ Ամեն դեպքում, եթե կենտրոնանալու մեծ անհրաժեշտություն կա, ունենք նաեւ առանձնացված սենյակներ:
Նարեկ Աճեմյան, Թվային (digital) գրասենյակի պրոդուկտ մենեջեր
Աշխատում եմ հավելվածի եւ վեբ տարբերակի զարգացման ուղղությամբ։
Նարեկ Աճեմյանը Նարեկ Աճեմյանը
Նախորդ աշխատավայրումս սենյակներում էինք աշխատում: Երբ եկա այստեղ, սկզբում open space-ն անհարմար էր: Բայց կարճ ժամանակ հետո այդ զգացումն անցավ: Ավելի բաց է, քեզ ավելի ազատ ես զգում, թիմային աշխատանքն է հեշտանում:
Beeline-ում աշխատում եմ արդեն 7 ամիս: Աշխատանքից հետո թիմով հաճախ ենք հավաքվում։ Վերջերս ձուկ բռնելու էինք գնացել։
Արամայիս Ավետիսյան, կորպորատիվ վաճառքների ծառայության ավագ մասնագետ,
Ընկերությունում աշխատում եմ մոտ 6 ամիս: Ուսումնասիրում ենք ՀՀ իրավաբանական անձանց պահանջները տելեկոմ շուկայից, փորձում նրանց համար մաքսիմալ հետաքրքիր նորարարական առաջարկներ մշակել:
Արամայիս Ավետիսյանը Արամայիս Ավետիսյանը
Մեր թիմում 15 մարդ է աշխատում: Երիտասարդ կադրերի համար Beeline-ում աշխատելու մի կարեւոր գործոն կա. մի կողմից՝ Beeline-ը կարողանում է մոտիվացիա եւ ամբիցիաներ հաղորդել երիտասարդ աշխատողներին, մյուս կողմից՝ տալիս է հնարավորություններ, գործիքներ՝ այդ ամբիցիաներն իրականություն դարձնելու համար:

14:42 | 06.07.18 | Статьи | exclusive 169808
Телекоммуникационная компания «ВЕОН Армения» (бренд - Beeline) была основана в 1995 году, совместно с американской компанией Trans-World Telecom, решением министерства связи Армении.
Наира Назарян, руководитель службы по связям с общественностью
В Beeline я работаю давно. Занимала разные должности, а в последнее время руковожу работой службы PR и корпоративной социальной ответственности компании.
Наира Назарян Наира Назарян
Утром я прихожу в офис очень рано: бываю на месте уже с 8 часов, а утренние часы, скажу я вам, являются самыми эффективными в течение дня. Моя работа креативна и требует «свежих мозгов», а օpen space, в свою очередь, обеспечивает креативную среду. Можно на месте обсудить с коллегами идеи, найти новые интересные решения, и сделать все это очень быстро.
Работа в PR отделе, можно сказать, круглосуточная, мы доступны также по выходным. Работаем со всеми подразделениями компании, и open space способствует, чтобы связь с сотрудниками была максимально оперативной.
В офисе знаю всех в лицо. По работе получилось так, что много общаюсь также с партнерами вне офиса. Поэтому иногда мне кажется, что знаю всех прохожих, но не помню, откуда (смеется- ред.).
Аршак Мурадян, руководитель трансформации
Мы занимаемся внедрением и развитием современных бизнес-моделей, новых цифровых технологий, инноваций, а также управляем портфелем стратегических программ компании.
Аршак Мурадян Аршак Мурадян
В Армении и во всем мире бизнес телекоммуникаций терпит достаточно большой спад, поскольку для общения друг с другом абоненты больше не используют обычные международные звонки, а отдают предпочтение месенджерам. По этой причине у компаний сферы телекоммуникаций есть задача конкурирования с этими быстро развивающимися и гибкими компаниями. Для решения этой задачи наша компания осуществляет трансформацию бизнес-модели, чтобы наши клиенты смогли воспользоваться как услугами Beeline, так и имеющимися основными средствами связи, а мы как оператор связи очень быстро отреагируем на нужды наших клиентов.
Команда трансформации состоит из 4 человек, еще 7 специалистов работают в действующей в компании команде Scrum и осуществляют цифровые программы. В команде трансформации действует также отдельный региональный ИТ-центр, где 15 лидирующих специалистов сферы предоставляют услуги 5 региональным странам.
Я просыпаюсь рано и прихожу на работу в 8. Этот процесс очень приятен, утро только начинается, а несколько моих коллег уже здесь. Мы собираемся, беседуем на разные темы. День начинается с обсуждения текущих программ и запланированных на день дел с моей командой. Моя команда постоянно связывается с действующими в других странах глобальными командами компании, иногда, из-за разницы в часовых поясах, бывает необходимость дольше работать.
В трансформированном Beeline внедряется новая рабочая и бизнес-культура. Бизнес-культурой являются те новые цифровые продукты, которые двигаются в соответствии со всемирными тенденциями. Новая рабочая культура начинается с запуска среды open space, трансформации ценностей компании, поскольку изменение мышления (mindset) работников является одной из основных движущих сил развития. Оно увеличивает общение между сотрудниками и повышает эффективность работы.
Лусине Егиян, менеджер по комплаенсу
Я работаю в Beeline уже полтора года. Цель подразделения compliance в том, чтобы деятельность компании соответствовала как внутренним, так и международным нормам и законодательным актам. В частности, мы занимается тщательным изучением бизнес-партнеров и урегулированием случаев конфликта интересов, чтобы обеспечить деятельность, свободную от коррупции. В армянской бизнес-реальности это новая практика, и часто эта функция не воспринимается целостно. Сегодня уже могу сказать, что международный опыт compliance успешно внедрен в Beeline и продолжает развиваться.
Лусине Егиян Лусине Егиян
В нашей команде работают трое. Мы постоянно находимся на связи с нашими сотрудниками и бизнес-партнерами. Отмечу одну из особенностей работы в Beeline: это, конечно, новая среда open space, благодаря которой общение и работа стали очень оперативными. Кроме того, активное общение с коллегами позволяет быть в курсе и быстро реагировать на их проблемы и вовремя передавать необходимые мессиджи нашим сотрудникам.
Ваге Туманян, эксперт по маркетингу интернет-телевидения
Я работаю здесь 2 месяца. Ответственен за разработку продукта. Фиксированное телевидение сегодня осуществляет переход к интернет-телевидению. Кроме того, мы разрабатываем приложения для гаджетов.
Ваге Туманян Ваге Туманян
Здесь мне нравятся свобода и гибкость. Решения я принимаю сам, ответственность несу также я.
Помню, когда впервые зашел и увидел формат open space, сначала у меня был шок, поскольку я привык работать в отдельной комнате. Спустя неделю я понял, что открытое пространство помогает сконцентрироваться, ты находишься на непосредственной связи с коллегами. В любом случае, если есть большая необходимость сконцентрироваться, у нас есть также отдельные комнаты.
Нарек Аджемян, менеджер по продуктам, Цифровой (digital) офис
Я работаю над развитием приложения и веб-версии.
Нарек Аджемян Нарек Аджемян
На прежнем рабочем месте мы работали в комнатах. Когда пришел сюда, сначала open space был неудобен. Но спустя короткое время это ощущение прошло. Здесь более открыто, чувствуешь себя более свободным, облегчается командная работа.
Я работаю в Beeline уже 7 месяцев. После работы мы часто собираемся командой. Недавно сходили на рыбалку.
Арамаис Аветисян, старший специалист службы корпоративных продаж
В компании работаю около 6 месяцев. Мы изучаем требования юридических лиц Армении с рынка телекоммуникаций, пытаемся разработать максимально интересные инновационные предложения для них.
Арамаис Аветисян Арамаис Аветисян
В нашей команде работает 15 человек. Для молодых кадров есть один важный фактор работы в Beeline; с одной стороны, Beeline удается передать мотивацию и амбиции молодым работникам, с другой – предоставлять возможность и инструменты для реализации этих амбиций.