10:41 | 24.11.10 | Հարցազրույցներ | exclusive 13511
Armenian PowerSpell ծրագրի հեղինակ Արման Բոշյանի եւ «Սահակ Պարթեւ-Պապյան» ՍՊԸ (ծրագրի պաշտոնական դիստրիբյուտորը) տնօրեն Հայկ Պապյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Itel.am պորտալին
- Վերջերս վաճառքի հանվեց հայերեն լեզվի քերականության, ուղղագրության եւ կետադրության ստուգման ծրագրի Armenian PowerSpell 2011 նոր տարբերակը: Այն շատ առումներով գերազանցում է իր նախորդին: Ո՞րն է «2011» տարբերակի հիմնական առաջընթացը:
Արման Բոշյան. - Ըստ իս, հիմնական առաջընթացն այն է, որ դեռ երբեւէ չէր կատարվել այդքան ծավալուն հետազոտություն հայերեն լեզվի ասպարեզում: Մեր սերվերի վրա կուտակվել է ծրագրի նախորդ տարբերակի սպառողների կողմից կատարված 2 մլն սխալի վիճակագրություն 1 մլն էջում, որոնց վերլուծությունը մեզ թույլ է տվել հասկանալ, թե որ ուղղությամբ է անհրաժեշտ զարգանալ: Եթե Armenian PowerSpell 2009-ը հիմնականում ստուգում էր ուղղագրությունը, ապա Armenian PowerSpell 2011-ը լուծել է նոր համալիր խնդիրներ` դուրս գալով պարզ «սփել-չեքերի» սահմաններից:
Գաղտնիք չէ, որ մենք օգտագործում ենք բազմաթիվ օտարալեզու բառեր, որոնք համարժեքներ ունեն հայերեն լեզվում, սակայն մեծ դժվարությամբ են տեղ գտնում բառապաշարում: Օրինակ, «հեռուստացույց» բառը, որը մեր համաքաղաքացիներից շատերը արտաբերում եւ գրում եւ ռուսերեն գրադարձությամբ: Համաձայնեք, ամեն «սփել-չեքեր» սիրալիր կերպով չէր առաջարկի սպառողին, ով գրել է, ասենք, «տելեվիզռ», ոչ միայն այն դարձնել «հեռուստացույց», այլեւ հուշեր, որ գոնե ավելի գրագետ կլիներ գրել «տելեվիզոր»:
Ինչպես տեսնում եք, մենք որոշել ենք չփոխել իրերի իրական դասավորությունը, այլ պարզապես բարելավել այն, որպեսզի այն խոսքերը, որոնք լեզվում չկան (կամ դեռ չկան) գոնե գրվեն այնպես, ինչպես ցանկանում է կոնկրետ սպառողը: Գրադարձության օրինակները շատ են: «2009» տարբերակն առաջարկում էր բառերի հայերեն համարժեքները, այն էլ` ընդամենը 200 բառի համար, իսկ «2011»-ը, բացի դրանից, նաեւ ստուգում է գրադարձության ուղղագրությունը. եթե, ասենք, գրված է անգլերեն «marketing» բառը, ապա հայերեն ճիշտ գրադարձությունը կլինի ոչ թե «մարկետինգ», այլ` «մարքեթինգ» եւ այլն:
Նման կերպով լուծվում է տերմինների խնդիրը, որոնց մեծ մասը հայերեն լեզվում կամ գոյություն չունեն, կամ ավելի շատ հարիր են անեկդոտներին, քան նորմալ բառապաշարին: Այդ խնդրի լուծման համար մեզ հաջողվել է հավաքել եւ ստանդարտացնել շուրջ 5000 տերմին գիտության, տնտեսության, մաթեմատիկայի, բժշկության տարբեր բնագավառներից:
Տարածված սխալներից է նաեւ այն բառերի անջատ գրությունը, որոնք պետք է գրել միասին, օրինակ, «մինչ դեռ», «նույն իսկ» եւ այլն: Ծրագրի նախորդ տարբերակը չէր գտնում այդ սխալը, քանի որ առանձին վերցրած այդ բառերից յուրաքանչյուրը ճիշտ է գրված: Այժմ ծրագիրը վերլուծում է միանգամից 3 բառ որպես մեկ կապակցություն` օգնելով ուղղել սխալը:
Բառերի հաջորդականության վերլուծությունը թույլ է տվել նաեւ լուծել այնպիսի սխալների խնդիրը, երբ տպասխալի արդյունքում ստացվում է ճիշտ բառակապակցություն, օրինակ, «կենտրոնական բանտ»` «կենտրոնական բանկ»-ի փոխարեն, կամ «այդ իսկ պատառով»` «այդ իսկ պատճառով»-ի փոխարեն: Այդպիսի դեպքերում ծրագիրը սպառողին հարցնում է` չի՞ ցանկանում նա արդյոք տվյալ բառակապակցության փոխարեն օգտագործել ուրիշը` նրան առաջարկելով ներմուծել սեփական կանոնները բառակապակցությունների համար: Վստահ եմ, որ այդ գործառույթը կարեւոր է ընկերությունների եւ պետական կառույցների համար:
Ասեմ նաեւ, որ ծրագրի նոր տարբերակի բառարանը համալրվել է շուրջ 300 հազար բառով, որոնց թիվն արդեն հասնում է 850 հազարի, ինչը, մեր գնահատմամբ, ապահովում է լեզվի 99% ծածկույթ եւ, իմ կարծիքով, հանդիսանում է հսկայական ազգային արժեք:
- Անցյալ տարի մեր գործակալության հետ հարցազրույցում դուք հույս էիք հայտնել, որ Armenian PowerSpell-ի հաջորդ տարբերակը կդառնա լիարժեք գործիք հայերեն լեզվի քերականությունը ստուգելու համար: Կարելի՞ է արձանագրել, որ դուք հասել եք այդ նպատակին:
Արման Բոշյան. - Եթե նախորդ տարբերակն ուներ պարզագույն քերականության եւ կետադրության վերլուծության 50 դեպք, ապա նոր ծրագրում այդ թիվը հասնում է 500-ի: Այսինքն, ծրագիրը ստուգում է ամբողջ ուղղագրությունն ու կետադրությունը, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ պահանջվում է բարդ նախադասության իմաստային վերլուծություն: Իմաստային խնդիրների լուծումը Armenian PowerSpell-ի զարգացման հաջորդ քայլն է:
Ամենատարածված քերականական սխալներից է բառերի սխալ հոլովումը. դրանց լուծումը տրվում է նոր ծրագրում: Սպառողները դժվարություններ են ունենում նաեւ կետադրության հետ կապված, հատկապես «բութի» կիրառման դեպքում, որը բացակայում է ռուսերեն եւ անգլերեն լեզուներում: Նախորդ տարբերակն անտեսում էր նման սխալները, իսկ նորում առկա է դասագրքերից վերցված ուսուցողական հուշումների համակարգ: Կետադրական սխալի դեպքում տրվում են հուշումներ, որոնք բացատրում են, թե ինչու տվյալ դեպքում պետք է կիրառվի այս կամ այն նշանը:
Վերլուծելով 2 մլն սխալների առանձնահատկությունը` մենք հասկացել ենք, որ սպառողների մեծ մասն ունի ռուսական կրթություն: Այդ պատճառով մենք նախատեսում ենք ծրագրի ինտերֆեյսում ավելացնել նաեւ ռուսերեն լեզուն, որպեսզի հեշտացնենք ռուսալեզու սպառողների աշխատանքը:
Կցանկանայի անդրադառնալ եւս մեկ տարածված սխալի. տեքստում բաց թողնված բառերին, որոնց պատճառով նախադասության մաթեմատիկական մոդելավորումը դառնում է անհնարին: PowerSpell 2011-ն այդ խնդիրը լուծում է մասնակի` սպառողին ցույց տալով, որ նրա գրած նախադասությունը դժվար հասկանալի է:
- Հայերեն լեզվի Unicode կոդավորմամբ տպողները բախվում են տեքստային խմբագրի ուղղումներին. Word-ը ավտոմատ կերպով մեծատառ է դարձնում «.» նշանից հետո գրվող բառի առաջին տառը, որը հայերեն լեզվում նշանակում է միջակետ:
Արման Բոշյան. - Ծրագիրը ճանաչում է այդ սխալը, որը, ինչպես նշեցիք, առկա է Microsoft-ի կողմից կիրառվող կոդավորման մեջ: Առհասարակ, հայերեն լեզվի առանձնահատկությունը շատ է բարդացնում դրա մաթեմատիկան մոդելավորումը: Օրինակ բերենք «եւ» տառը: Ծրագրին գրեթե անհնարին է բացատրել` որտեղ գրել «եւ», իսկ որտեղ` «եվ»:
- Ծրագրի զարգացումը բարդացնում է դրա «պիրատային» կրկնօրինակների տարածումը: Ինչպե՞ս է հաջողվել ապահովել ներդրումների անհրաժեշտ ծավալը նոր տարբերակի մշակման համար:
Հայկ Պապյան. - Նոր տարբերակի մշակման համար ներդրումներն ապահովել է Armenian PowerSpell 2009-ի վաճառքը, որի հաջողությունը բացառիկ էր: Մեր հաճախորդների թվում են շուրջ 2000 կազմակերպություններ, իսկ աշխարհագրական տարածումը գերազանցել է 10 երկիրը: Դա այն դեպքում, երբ մենք արտասահմանյան շուկաները չենք դիտարկել որպես առաջնահերթ:
Կարծում եմ, ծրագրի նախորդ տարբերակի հաջողությունը պայմանավորված է դրա մեծ պահանջարկով եւ մեր կողմից անցկացված մարքեթինգային արշավով, մասնավորապես, մասնակցությամբ տեխնոլոգիական ցուցահանդեսներին եւ բիզնես-ֆորումներին:
Ի նշան շնորհակալության մեր հաճախորդներին` մենք որոշել ենք, որ նրանց չենք վաճառի ծրագրի նոր տարբերակը, այլ պարզապես կնվիրենք դրանից օգտվելու մեկ տարվա արտոնագիր:
- Ի դեպ, մարքեթինգային եւ գնային քաղաքականության մասին. ի՞նչ փոփոխությունների է այն ենթարկվում նոր տարբերակի լույսընծայման հետ կախված:
Հայկ Պապյան. - Նոր սպառողների համար ծրագրի օգտագործման առաջին տարվա արժեքը կազմում է 14 հազար դրամ, որից հետո ամենամյա բաժանորդագրության արժեքը կկազմի 11 հազար դրամ: Հատուկ առաջարկներ են մշակվել այն կորպորատիվ հաճախորդների համար, որոնք ծրագիրը տեղադրում են մեծ թվով համակարգիչների վրա: Նրանց համար յուրաքանչյուր միավորի միացումը, բնականաբար, ավելի էժան է լինում: Իսկ ինչ վերաբերում է PowerSpell 2009-ին, այն եւս շարունակում է վաճառվել, սակայն արդեն 8 հազար դրամով (նախկինում ծրագրի մեկ տարվա արտոնագիրն արժեր 9 հազար դրամ):
Ներկայումս մենք ակտիվորեն ընդլայնում ենք գործընկերների ցանցը, որտեղից կարելի է ձեռք բերել ապրանքատեսակը: Սպառողների մեծ մասը ծրագիրը ներբեռնում է www.powerspell.am կայքից, այդ պատճառով մենք կայքում տեղադրել ենք ապրանքատեսակի համակարգչային կարգավորման մանրամասն հրահանգները` հաշվի առնելով համակարգիչների անվտանգության համակարգերի առանձնահատկությունները, որոնք կարող են ծրագիրը հասկանալ որպես վնասակիր ծրագրային ապահովում` այդպիսով բարդացնելով դրա տեղադրումը:
Ինչ վերաբերում է արտասահմանում ծրագրի տարածմանը, այս դեպքում մենք, հավանաբար, կկնքենք, այսպես կոչված, «մատակարարման համաձայնագրեր», որպեսզի PowerSpell-ի դիստրիբյուցիայով զբաղվեն այն ընկերությունները, որոնք լավ ծանոթ են սպառման կոնկրետ շուկաներին: Կցանկանայի նշել, որ մենք բաց ենք համագործակցության համար ծրագրի դիստրիբյուցիայի ոլորտում:
Armenian PowerSpell 2011-ի հետ մեկտեղ վաճառքի է հանվել եւս մեկ ծրագիր` Armenian PowerConverter-ը, որն իրենից ներկայացնում է փաստաթղթերը ANSI-ից Unicode կոդավորման վերափոխող գործիք` ամբողջապես պահպանելով փաստաթղթի ձեւակերպումը: Այդ գործիքից օգտվելու անժամկետ արտոնագրի արժեքն է 20 հազար դրամ:
Ներկայումս զուգահեռ աշխատանք է ծավալվում հայերեն-ռուսերեն-անգլերեն Armenian PowerDictionary բառարանի եւ PowerWordWrap հայերեն տողադարձերի մշակման ուղղությամբ: Երբ դրանք հանվեն վաճառքի, մենք նախատեսում ենք բոլոր 4 ծրագրերը ներառել Armenian PowerOffice փաթեթում եւ այն վաճառել միասնական արտոնագրով:

10:41 | 24.11.10 | Интервью | exclusive 14009
Интервью автора программы Armenian PowerSpell Армана Бошяна и директора ООО «Саак Партев–Папян» (официального дистрибютора программы) Айка Папяна агентству Медиамакс и порталу Itel.am
- На днях поступила в продажу новая версия программы по проверке орфографии, грамматики и пунктуации армянского языка Armenian PowerSpell 2011. Новая версия программы намного превосходит своего предшественника по возможностям, но хотелось бы узнать, в чем вы видите основной прорыв, сделанный в версии «2011»?
Арман Бошян. - Главный прорыв, по-моему заключается в том, что никогда еще не было cделано столь масштабного исследования о реальном состоянии дел в армянском языке. На нашем сервере скопилась статистика об около 2 млн ошибок на 1 млн страниц, сделанных пользователями предыдущей версии программы, анализ которых позволил нам понять, в каком направлении развиваться. Если Armenian PowerSpell 2009 был главным образом проверщиком орфографии, то PowerSpell 2011 решил комплекс задач, выйдя далеко за пределы простого «спелл-чекера».
Не секрет, что нами используется множество иноязычных слов, имеющих аналоги в армянском языке, которые, однако, приживаются с большим трудом. Возьмем хотя бы слово «հեռուստացույց»  (телевизор), которое многие из наших сограждан произносят и пишут с русской транслитерацией. Согласитесь, не каждый «спелл-чекер» любезно предложит пользователю, который написал, скажем, «տելեվիզռ», не просто заменить его на «հեռուստացույց», но и, на худой конец, подказать, что написать «տելեվիզոր» было б хотя бы грамотнее.
Как видете, мы решили не менять реальное положение дел, а просто улучшить его, чтобы те слова, которых нет (или еще нет) в языке хотя бы не писались так, как того хочется конкретному пользователю. Примеров транслитерации множество. Версия «2009» предлагала пользователям армянские аналоги слов, и то всего в 200 случаях, а «2011»-ая, помимо этого, еще и проверяет грамотность написания слова в транслитерации: если оно, скажем, английское «marketing», то правильная армянская транслитерация  будет не «մարկետինգ», а «մարքեթինգ» и т.д.
Аналогичным образом решается проблема терминов, большинства которых в армянском языке либо не существует, либо они подходят больше для сочинения анекдотов, нежели для применения в нормальной лексике. Для решения этой проблемы нам удалось собрать и стандартизировать около 5000 таких терминов из разных областей науки, экономики, математики, медицины.
Еще одна распространенная среди пользователей ошибка –  раздельное написание слов, которые следует писать слитно, например, «մինչ դեռ», «նույն իսկ» и т.д. Предыдущая версия программы не распознавала эту ошибку, поскольку в отдельности каждое из этих слов написано правильно. Теперь же программа анализирует сразу 3 слова в качестве одной связки, помогая исправить эту ошибку.
Анализ последовательности слов позволил также решить проблему таких специфических ошибок, когда в результате опечатки получается правильное словочетание, как, например, «կենտրոնական բանտ» (центральная тюрьма) вместо «կենտրոնական բանկ» (центральный банк) или «այդ իսկ պատառով» (именно этим ломтиком) вместо «այդ իսկ պատճառով» (именно по этой причине). Программа в таких случаях спрашивает пользователя, не хочет ли он вместо этого словосочетания применить другое, предлагая при этом ввести собственные правила для словосочетаний, когда дается строгое соответствие одного слова другому. Уверен, эта функция важна для компаний и госструктур.
Скажу также, что словарь новой версии программы пополнился почти на 300 тыс. слов, которых сейчас уже 850 тыс., что, по нашим оценкам, обеспечивает 99%-ное покрытие языка и является, на мой взгляд, колоссальным национальным достоянием.
- В своем прошлогоднем интервью нашему агентству мы выразили надежду, что следующая версия Armenian Powerspell станет полноценным инструментом для проверки армянской грамматики. Можно ли констатировать, что ваша цель достигнута?
Арман Бошян. - Если у предыдущей версии было 50 случаев анализа простейшей грамматики и пунктуации, то в новой – целых 500. То есть, программа проверяет грамматику и пунктуацию везде за исключением тех случаев, когда требуется смысловой анализ сложного предложения. Решение смысловых задач – следующий шаг в развитии Armenian PowerSpell.
Наиболее распространенные грамматические ошибки – неправильное склонение слов – решение которых дается в новой программе. Большие трудности у пользователей возникают также с пунктуацией, особенно, с примением «знака пояснения» («բութ»), отсутствующего в русском и английском. Предыдущая версия полностью игнорировала подобные ошибки, а в новой есть система обучающих напоминаний, взятых из учебников. В случае пунктуационной ошибки всплывают напонимания, объясняющие, почему в данном случае должен быть применен тот или иной знак.
Анализируя специфику 2 млн ошибок, мы поняли, что у большинства пользователей русское образование. Поэтому мы планируем добавить в интерфейс программы также русский язык, чтобы облегчить работу русскоязычного пользователя.
Хочу также обратиться к еще одной распространенной ошибке: пропущенным словам в тексте, из-за чего математическое моделирование предложения становится невозможным. PowerSpell 2011 решает эту проблему частично, подсказывая пользователю, что написанное им предложение труднопонимаемо.
- Печатающие на армянском с использованием кодировки Unicode сталкиваются с “багом” самого текстового редактора: Word автоматически делает заглавной первую букву слова, следующего после знака «.», который в армянском обозначает двоеточие.
Арман Бошян. - Программа распознает эту ошибку, которая, как вы отметили, заложена в кодировании, применяемом в Microsoft. Вообще, специфика армянского языка сильно затрудняет его математическое моделирование. Возьмем хоть букву «եւ» («ев»). Программе практически невозможно объяснить, где писать «ев» одной («եւ»), а где – двумя буквами («եվ»).
- Известно, что развитие программы затрудняло распространение ее пиратских копий. Как удалось произвести необходимый объем инвестиций в разработку новой версии?
Айк Папян. - Инвестиции в разработку новой версии обеспечили продажи Armenian PowerSpell 2009, успех которой был феноменальным. В числе наших клиентов порядка 2000 организаций, а география распространения превысила 10 стран. Это при том, что мы не рассматривали иностранные рынки в качестве приоритетных.
Думаю, успех предыдущех версии программы обусловлен ее большой востребованностью и проведенной нами маркетинговой кампанией, в частности, участием в технологических выставках и бизнес-форумах.
В знак благодарности нашим клиентам, мы решили, что не будем продавать им новую версию программы, а просто подарим годовую лицензию на пользование ею.
- Кстати, о маркетинговой и ценовой политике: какие изменения она претерпевает с выходом в свет новой версии?
Айк Папян. - Для новых пользователей стоимость первого года пользования программы составляет 14 тыс., после чего цена ежегодной подписки составит 11 тыс. драмов. Специальные предложения разработаны для тех корпоративных клиентов, которые устанавливают программу на большое число компьютеров. Для них подключение каждой единицы, естественно, обходится дешевле. Что же касается PowerSpell 2009, то она также продолжит продаваться, но уже по цене 8 тыс. драмов (ранее годовая лицензия программы стоила 9 тыс. драмов).
В настоящее время мы активно расширяем сеть партнеров, у которых можно приобрести продукт, работаем над облегчаем системы оплаты. Большинство пользователей скачивает программу на сайте www.powerspell.am, поэтому мы разместили на сайте подробную инструкцию установки продукта с учетом специфики систем безопасности компьютеров, которые могут принять программу за вредоностное ПО и, таким образом, затруднить ее установку.
Что касается распространения программы за рубежом, здесь мы скорее всего заключим так называемые “вендорские соглашения”, чтобы дистрибуцией PowerSpell занимались компании, хорошо знакомые с конкретными рынками сбыта. Хочу подчеркнуть, что мы открыты для сотрудничества в области дистрибуции программы.
Отмечу также, что вместе с Armenian PowerSpell 2011 поступила в продажу еще одна наша программа – Armenian PowerConverter - представляющая собой конвертер документов на армянском из кодировки ANSI в Unicode, полностью сохраняющий оформление документа. Бессрочная лицензия на пользование этим инструментом стоит 20 тыс драмов.
В настоящее время ведется параллельная разработка армяно-русско-английского словаря Armenian PowerDictionary и программы по обработке переносов армянских текстов PowerWordWrap. После того, как они поступят в продажу, мы планируем включить все 4 программы в пакет Armenian PowerOffice и продавать по единой лицензии.