09:44 | 24.08.18 | Հոդվածներ | exclusive 80550
Հայ մասնագետները մշակել են ջերմոցի ավտոմատացման համակարգ, որը կարող է ապահովել 30-50% բերքատվության աճ եւ մինչեւ 20% էներգախնայողություն:
Smart Green ջերմոցի ավտոմատացման համակարգի համահիմնադիր Մհեր Երզնկանյանը Itel.am-ին պատմել է, որ ներկայումս ամբողջ աշխարհում զարգանում է ճշգրիտ գյուղատնտեսությունը, որտեղ բույսերի աճի օպտիմալ պայմանների ապահովման շնորհիվ հաջողվում է հասնել մինչեւ 70% բերքատվության աճի։
«Մեր կողմից մշակված համակարգը ունենալու է մոդուլային կառուցվածք եւ ցանկության դեպքում կարող է համապատասխանեցվել պատվիրատուի պահանջներին»,- նշել է նա:
7-հոգանոց թիմի մշակած համակարգի կարգավորումները թույլ են տալիս յուրաքանչյուր բուսատեսակի համար չափել եւ ապահովել օպտիմալ ջեռուցման, ոռոգման եւ օդի բաղադրության ռեժիմներ:
«Այս պահին պատրաստ է համակարգի գործող նախատիպը, որը 2 ամսվա ընթացքում կփորձարկվի գործող ջերմոցային տնտեսությունում։ Ընթացքում կիրականացնենք շտկումներ ու բարելավումներ եւ գործընթացի ավարտին կունենանք ամբողջական պրոդուկտ»,- նշել է Մհեր Երզնկանյանը:
Նրա խոսքով, համակարգն առավելագույնս հեշտ կլինի կառավարել եւ ֆերմերը համակարգը շահագործելու համար հատուկ մասնագետ հրավիրելու կարիք չի ունենա:
Ջերմոցի ավտոմատացման նախատիպը ներկայացվել է Sevan Startup Summit -ում՝ առաջացնելով մեծ հետաքրքրություն։
«Առաջիկա 3-4 տարիներին մեր թիրախում Հայաստանի ջերմոցային տնտեսություններն են: Տեղացի ջերմոցատերերից ստացած կարծիքները կօգնեն մեզ կատարելագործել մեր համակարգը: Համակարգի վաճառքը սկսելու համար մեզ հարկավոր է $15 հազ. ներդրում»,- նշել է Մհեր Երզնկանյանը:
Նրա հաշվարկներով, 3 տարի Հայաստանի շուկայում աշխատելու պարագայում ստարտափը կկարողանա շուրջ $80 հազ. վաստակել:

A seven-strong team of Armenian specialists have developed an automated greenhouse system Smart Green that can increase the crop capacity by 30-50% and save up to 20% of power costs.
Co-founder of the system Mher Yerznkanyan has told Itel.am that the world is now widely introducing precision agriculture, which allows securing up to 70% of increase in crop capacity through establishment of the most optimal conditions for each plant.
Smart Green can measure and provide optimal heating, irrigation and ventilation settings for each plant in the greenhouse.
“We have the working prototype now, it will be tested in greenhouses in Armenia over two months. We plan to make little improvements and corrections to have a completely ready product by the end of the process,” said Mher Yerznkanyan.
According to him, the system will be easy to operate and the farmers won’t have to invite specialists to use it.
“We are going to target local greenhouse farms in Armenia over the next 3-4 years. The feedback from the farmers will help us improve Smart Green. To start selling our system, we will need investment of USD 15 000,” said Yerznkanyan.
He estimates that if Smart Green works in Armenia for 3 years, the startup will be able to earn around USD 80,000.