12:30 | 21.12.18 | Հոդվածներ | exclusive 163102
Հոկտեմբերի սկզբին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) Ձեռներեցության եւ նորարարական տեխնոլոգիաների կենտրոնում (EPIC) մեկնարկեց EPIC ստարտափ ինկուբատորի երրորդ ծրագիրը:
Itel.am-ն այս շարքում ներկայացնում է EPIC-ի աշնանային ծրագրի թիմերին:
Շարքի երրորդ մասում կպատմենք Food.net եւ COWnet ստարտափների մասին, որոնք նորարարական լուծումներ են առաջարկում անասնապահության կառավարման եւ սննդի վերամշակման ոլորտներում:
Food.net - ստարտափի նպատակն է լուծել Հայաստանում եւ կովկասյան տարածաշրջանում ուտելիքի կորստի մեծ խնդիրը:
Ստարտափի հեղինակների խոսքով, իրենց նպատակն է ստեղծել հարթակ, որը կմիավորի ռեստորաններին եւ սննդի այլ արտադրողներին՝ օգնելով նրանց սննդի ավելցուկը հաճախորդներին վաճառել ավելի ցածր գնով:
photo © EPIC
EPIC ստարտափ ինկուբատորի երրորդ ծրագրին մասնակցելուց առաջ, Food.net ստարտափի թիմի անդամները մասնակցել են Impact Hub Fellowship ծրագրին եւ Repat Armenia ստարտափ ինկուբացիոն ծրագրին: Թիմի անդամները ներգրավված են եղել նաեւ Sevan Startup Summit, Abovyan Startup Boomerang եւ Startup Boost Weekend ծրագրերին:
COWnet - ստարտափի թիմը մշակում է տարածաշրջանում առաջին մոնիտորինգային սարքը, որը հնարավորություն կտա չափել կովերի մարմնի ջերմաստիճանը, սրտի աշխատանքի հաճախականությունը, արյան մեջ թթվածնի քանակը, կալորիականության մակարդակը եւ այլն:
Ստարտափի հիմնադիր Սարգիս Կեւեյանի խոսքով, հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ տասը կովից մեկը սատկում է` ճիշտ ժամանակին չբացահայտված առողջական խնդիրների պատճառով:
COWnet-ը կօգնի բացահայտել հիվանդության ախտանիշները հենց այն պահին երբ դրանք կառաջանան: Սարգիս Կեւեյանը գաղափարը զարգացրել է Գավառում՝ իր նորարական կենտրոնը հիմնելուց հետո: Ֆերմերների հետ աշխատելիս նա նկատել է, որ Հայաստանի անասնապահության ոլորտն ունի նորարարության կարիք:
Թիմն արժանացել է Startup Boost Weekend մրցույթի երրորդ մրցանակին, ներկայում էլ իրականացնում է սարքի նախատիպի նախագծման աշխատանքներ: COWnet-ը հաղթող է ճանաչվել նաեւ նոյեմբերին կայացած EU4Business Science and Technology Entrepreneurship (EU4Business STEP2) դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում:

12:30 | 21.12.18 | Articles | exclusive 163109
At the beginning of October, Entrepreneurship and Product Innovation Center (EPIC) of the American University of Armenia (AUA) welcomed its 3rd batch of venture startup teams to the EPIC business incubator.
Itel.am introduces teams of EPIC Fall 2018 Batch. In the third part and final part of the series we will talk about Food.net and COWnet startups, which aim to provide innovation in livestock management and food waste recovery.
Food.net is aimed at solving the major issue of food wastage in Armenia and the Caucasus region.
According to startup founders, they wanted to create a platform for catering companies, restaurants, and other vendors to sell their surplus food at a reduced price to potential customers.
photo © EPIC
Before joining the third batch of EPIC startup incubator, Food.net team members were accepted into Impact Hub Fellowship and Repat Armenia Startup Incubator programs, and participated in the Sevan Startup Summit, Abovyan Startup Boomerang, and Startup Boost Weekend.
COWnet develops a monitoring device for livestock industry, which will track cows’ body temperature, heart rate, oxygen level in blood, calorie level, and other variables.
According to startup founder Sargis Keveyan, one out of ten cows dies because of health problems that are not diagnosed on time.
COWnet will help farmers expose the cows’ health problems as soon as the symptoms appear. Sargis Keveyan developed this idea after opening his innovation center in Gavar, Armenia. He spent time with farmers throughout the region and noticed the need for innovation in Armenia’s livestock and agriculture industry.
The COWnet team finished third in the Startup Boost Weekend competition and is currently planning to test a prototype. Additionally, they were among the winners of EU4Business Science and Technology Entrepreneurship (EU4Business STEP2) grant competition held in November.