11:16 | 01.08.19 | Նորություններ | 8764
Հուլիսի 31-ին Սեւան Ստարտափ Սամմիթի շրջանակում կայացել է «Եվրոպան Սեւանում» միջոցառումը, որի ընթացքում ԵՄ վրանում կազմակերպվել են մի շարք աշխատաժողովներ եւ բանախոսություններ:
ԵՄ վրանը անհրաժեշտ տեխնիկայով եւ սարքավորումներով կահավորված հատուկ աշխատանքային տարածք է՝ ստարտափների համար:
photo © EU-SMEDA
EU-SMEDA ծրագրի թիմի ղեկավար Էվա Նահերը, ՏՏ ռազմավարական խորհրդատու եւ EaP ICT-ի խորհրդի անդամ Խեսուս Լոզանոն, Քրոսսփրինգ ընկերության հիմնադիր Մորիս Բեքանդը մասնակցել են ԵՄ աջակցությունը ստարտափ եւ նորարարական էկոհամակարգերին թեմայով պանելային քննարկմանը:
ԵՄ «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագիրն (EU-SMEDA) արդեն երրորդ տարին անընդմեջ նշանակալի օժանդակություն է ցուցաբերում սամմիթին: Որպես միջոցառման համակազմակերպիչ, ծրագիրն օժանդակում է Սամմիթին թե՛ տեխնիկապես, թե՛ ֆինանսապես, մասնավորապես՝
-    Հավաքագրվել են 22 մարզիչներ, որոնք միջոցառման ողջ ընթացքում սերտորեն կաշխատեն ստարտափ թիմերի հետ՝ ուղղորդելով եւ խորհուրդներ տրամադրելով, ինչպես նաեւ գիտելիքներ փոխանցելով նրանց:
-    Ավելի քան 30 միջազգային փորձագետներ եւ բանախոսներ կիրականացնեն վարպետության դասընթացներ, եւ կրակի շուրջ ձեւաչափով զրույցներ ստարտափների համար:
-    EU-SMEDA-ն աջակցում է նաեւ Ստարտեր ծրագրին, որը հատուկ մշակված ծրագիր է գաղափարի փուլում գտնվող ստարտափների համար: Այն ներառում է բիզնես թեմաներով ուսուցում եւ կիրառելի խորհրդատվություն՝ ուսումնասիրելու եւ բացահայտելու բիզնեսի մոդելավորման սխեմայի կարեւորագույն բաղադրիչները:
Մասնակցող ստարտափները կխմբավորվեն ոլորտային խմբերում, որոնց հետ կաշխատեն փորձառու մենթորներ, ոլորտի մասնագետներ, որոնք կաշխատեն նրանց հետ փիչինգ հմտությունների կատարելագործման եւ տարբեր կատեգորիաներում առաջարկվող մրցանակների համար պայքարելու նպատակով:
Սեւան Ստարթափ Սամմիթը կշարունակվի մինչեւ օգոստոսի 3-ը: Միջոցառմանը մասնակցում են ավելի քան 100 ստարտափներ, 75 բանախոսներ, մասնավոր ներդրողներ եւ վենչուրային հիմնադրամներ Հայաստանից եւ արտասահմանից:
Սամմիթի մրցանակային ֆոնդը կազմում է մոտ 100,000 եվրո, որը կբաշխվի տարբեր կատեգորիաների մրցույթներում հաղթած ստարտափների միջեւ:

11:16 | 01.08.19 | News | 7815
Within the frames of Sevan Startup Summit, “Europe in Sevan” event was held on July 31, which featured a number of workshops and speeches by the EU camp.
The EU camp is a special working space for startups, equipped with the necessary technologies and devices.
photo © EU-SMEDA
EU-SMEDA project’s team leader Eva Naeher, ICT Strategic Advisor & EaP ICT Board Member Jesus Lozan, Founder at Crosspring Maurice Beckand participated in the panel discussion on the EU support to startup and innovations ecosystems.
EU-SMEDA (Support to SME Development in Armenia) has supported the event for the third year now. As a co-organizer of the event, the program supports Sevan Startup Summit both technically and financially, in particular:
-    22 coaches were recruited to work closely with startup teams and guide them in the whole course of the summit.
-    Over 30 international experts and speakers will deliver master classes, hold workshops and fire-side talks for the startup teams.
-    EU-SMEDA is supporting the Starter Programme: a specially designed programme for aspiring entrepreneurs and idea-stage startups. It features a series of hands-on workshops and highly practical talks that examine and explain key building blocks of the Business Model Canvas.
The participating startup teams will be grouped into Industry Tracks and will have access to leading mentors and industry experts, one-on-one mentorship, pitch practice, becoming more ready to compete for the final prizes in different categories on the final day of the summit.
Sevan Startup Summit will continue until August 3. In general, over 100 startups, 75 top speakers, private investors, and venture funds both from Armenia and abroad will participate in the summit.
This year, the prize fund makes about EUR 100,000 overall generated by different sponsors, investors and companies. The startup teams will compete for prizes offered in various categories and tracks.