10:22 | 29.10.19 | Նորություններ | 10838
Հոկտեմբերի 22-25-ը Երեւանում տեղի ունեցավ «Արեւորդի բնության եւ մշակույթի պահպանման» ՀԿ-ի եւ «Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի» (FPWC) կողմից իրականացվող Արեւորդի 9-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնը։
Հոկտեմբերի 25-ին Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության դահլիճում տեղի ունեցավ փառատոնի փակման արարողությունը, որտեղ եւ հայտնի դարձան հայտարարված երկու մրցույթների հաղթողները։
Լավագույն լրագրողական աշխատանք (Best Journalistic Report) անվանակարգում ժյուրիի ընտրությամբ հաղթող ճանաչվեց Քրիստինե Աղալարյանի կողմից ներկայացված «Հայկական ոսկու գինը» աշխատանքը (Հետք), իսկ Լավագույն բնապահպանական ֆիլմ անվանակարգում ժյուրիի ընտրությունը կանգ առավ «Աշուն. Գույների աշխարհ» ֆիլմի վրա, հեղինակ՝ Անետ Շյուրիխ։
Հանձնվեց նաեւ հատուկ մրցանակ Կանադայից ներկայացված Մեթյու Րիթսի հեղինակած «Անոտեի տապանը» ֆիլմին: Վայրի բնության անվանակարգում գլխավոր մրցանակը հանձնվեց «Ծննդոց 2.0» ֆիլմին, հեղինակ՝ Քրիսթիան Ֆրեյ, Շվեյցարիա, իսկ հատուկ մրցանակի արժանացավ Դենիել Սթայլզի «Գողացված կապիկները» ֆիլմը: Հաղթողներին հանձվեցին վկայականներ եւ հատուկ մրցանակ, պատրաստված վարպետ Սարգիս Բաղդասարյանի կողմից։
Փակման արարողությանը ներկա են գտնվել բազմաթիվ հյուրեր, այդ թվում՝ Եվրամիության Միջազգային օգնության/համագործակցության պատասխանատու Լինե Ուրբանը, ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչ Քրիստոֆեր Էլիսը, Վրաստանի դեսպան Գիորգի Սագանելիձեն, Կենսաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Էլեոնորա Գաբրիլյանը, Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի ղեկավար Աշոտ Բլեյանը, ինչպես նաեւ ոլորտի այլ ներկայացուցիչներ եւ պատվավոր հյուրեր։
Եվրամիության Միջազգային օգնության/համագործակցության պատասխանատու Լինե Ուրբանն ընդգծել է․«Մենք գտնում ենք, որ մշակութային միջոցառումները հիանալի գործիքներ են հանդիսանում ներգրավելու համար հասարակության տարբեր շերտերի եւ տարիքային խմբերի՝ քննարկելու համար ռազմավարական հարցեր, ինչպիսին են՝ շրջակա միջավայրի պահպանության անհրաժեշտությունը, եւ մեզնից յուրաքանչյուրը պարտավորություն ունի խթանելու բնապահպանության գաղափարների տարածումը՝ նվազեցնելով թեկուզ մեր ընտանիքների թողած ազդեցությունը»։

10:22 | 29.10.19 | News | 10807
The SunChild 9th International Environmental Festival took place in Yerevan on October 22-25, organized by SunChild Nature and Cultural Protection NGO and Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC).
The festival concluded with a ceremony at the Armenian Union of Film Professionals, where organizers announced the winners of two media contests.
The jury selected Kristine Aghalaryan’s (Hetq.am, Armenia) “The price of Armenian gold” as the Best Journalistic Report and Annette Scheurich’s (Germany) “Autumn - World of Colours” as the Best Conservation and Environmental Issues Film award.
“Anote’s Ark” by Matthieu Rytz (Canada) was awarded a special prize. In the wildlife category, the winner is Christian Frei (Switzerland) with the film “Genesis 2.0”, while the special prize went to “Stolen Apes” by Daniel Stiles. The winners were handed certificates and the awards made by artist Sargis Baghdasaryan.
EU Delegation in Armenia International Aid/Cooperation Officer Line Urban said: “We find that cultural events are a wonderful instrument for engaging different circles and age groups of the society in the discussion on strategic issues such as the need to protect the environment. Each of us is responsible for promoting environmental principles by at least decreasing the impact of our families on the planet.”