14:20 | 29.10.19 | Նորություններ | 6689
Շարունակելով Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի (ԳԱԿ) տասնամյակին նվիրված միջոցառումների շարքը՝ կենտրոնը հոկտեմբերի 26-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահի Եղեգնաձորի մասնաճյուղում ներկայացրեց Beeline-ի աջակցությամբ իրականացված «Արվեստանոց» ցուցադրությունը, որը կտեւի մինչեւ նոյեմբերի 14-ը:
Գաֆէսճեան պատանեկան խորհրդի «Արվեստանոց» կրթական նախագծի արդյունքում ստեղծված ցուցադրությունը տեղի էր ունեցել դեռեւս 2018 թ. փետրվար – հունիս ամիսներին Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում, ինչպես նաեւ 2019թ.-ին Դիլիջանի միջազգային դպրոցում եւ ԹՈՒՄՈ Գյումրիում: Ֆոտոպատումը ներկայացնում է տասը ժամանակակից հայ նկարիչներին եւ նրանց արվեստանոցները, որտեղ Գաֆէսճեան պատանեկան խորհրդի անդամների աչքերով բացահայտվում է արվեստագետների ստեղծագործական միջավայրն ու դրա բազմազանությունը:
«Գաֆէսճեան պատանեկան խորհրդի անդամները միշտ հանդես են գալիս հետաքրքրական եւ ստեղծագործ նախաձեռնություններով, որոնց շարքում առանձնանում է «Արվեստանոց» նախագիծը: Շատ ուրախ ենք այս նախագծի արդյունքում ստեղծված ցուցադրությամբ հանդես գալ Հայաստանի մարզերում: Շնորհակալ ենք մեր մշտական գործընկեր Beeline-ին, ում աջակցության շնորհիվ կարողանում ենք իրականացնել այսպիսի յուրօրինակ ծրագրեր: Շնորհակալություն ենք նաեւ հայտնում Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն պարոն Արման Ծատուրյանին՝ համագործակցության համար»,- նշել է Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի Գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Վահագն Մարաբյանը:
«Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնը մեծ եւ կարեւոր գործ է անում՝ աջակցելով երիտասարդներին արվեստի ոլորտում առաջին քայլերն անելու հարցում: Շատ կարեւոր է, որ այդ գործը չսահմանափակվի Երեւանով ու Հայաստանի այլ մարզերն էլ ներգրավված լինեն այս գործընթացներում, թե՛ որպես մասնակից, թե՛ որպես հանդիսատես: Մենք էլ ուրախ ենք այս ամենին մաս կազմել եւ մեր ուժերի չափով աջակցել երիտասարդ արվեստագետների աճին ու զարգացմանը»,- ընդգծել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
Beeline-ը եւ Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնը համագործակցում են 2011 թ.-ից: Երկարաժամկետ համագործակցության շրջանակում կենտրոնում պարբերաբար անցկացվում են մանկապատանեկան, ընտանեկան եւ այլ կրթական ծրագրեր` ուղղված երեխաների ու պատանիների էսթետիկ դաստիարակությանը:

14:20 | 29.10.19 | News | 6613
Within the scope of the events dedicated to the 10th Anniversary of the Cafesjian Center for the Arts (CCA), the Center presented the exhibition, Art Studio, realized with the support of Beeline at the National Gallery of Armenia Yeghegnadzor branch on October 26. The exhibition will be open until November 14.
CCA presented the exhibition created as a result of the Cafesjian Teen Council's Art Studio educational project. It was launched at CCA back in February-June 2018, continuing at UWC Dilijan College and TUMO Gyumri in 2019. The photostory features ten contemporary Armenian artists and their studios, where the artists' creative environment and its diversity are revealed through the eyes of the Cafesjian Teen Council members.
"The Cafesjian Teen Council members always initiate and implement interesting and creative projects. The Art Studio project stands out among those. We are delighted to present the exhibition, created as a result of that project, in different regions of Armenia. We are grateful to our permanent partner Beeline, whose support enables us to implement such unique projects. We would also like to extend our gratitude to Mr. Arman Tsaturyan, Director of the National Gallery of Armenia, for the cooperation," stated Vahagn Marabyan, Acting Executive Director of the Cafesjian Center for the Arts.
"The Cafesjian Center for the Arts is doing an important job of supporting young people in their first steps in the sphere of art. It is crucial that it not be confined within Yerevan and for the other regions of Armenia to be involved in the process – both as participants and audience. We are happy to be a part of this and support the young artists’ growth and development as much as we can," mentioned Beeline Armenia CEO Andrey Pyatakhin.
The CCA and Beeline have been cooperating since 2011. In the frames of this long-term cooperation, teen, family and other educational programs with a focus on children's and teenagers' aesthetic education are regularly implemented at the Center.