Օնլայն-հավաքի ժամանակ անհրաժեշտ պատուհանով կարելի է կիսվել անմիջապես Խնդրագոտուց (Taskbar):
Աշխատանքի կազմակերպման ճկուն մոտեցումը, այդ թվում՝ նաև հեռավար աշխատանքը կտրուկ զարգացում ապրեց երկու տարի առաջ, երբ համավարակը ողջ աշխարհում կազմակերպություններին մղեց աշխատակիցներին զանգվածաբար տեղափոխել ավանդական աշխատավայրերից դուրս:
Այժմ՝ 2022 թվականին, կազմակերպությունների մի մասը վերադառնում է նախկին՝ գրասենյակային կենսակերպին, իսկ մյուսների մոտ ամրապնդվում է հիբրիդային ձևաչափը: Այս մոտեցումը, որը թույլ է տալիս աշխատակիցներին ժամանակ առ ժամանակ աշխատել հեռավար, զգալիորեն ազդել է հիմնական աշխատանքային գործիքի՝ համակարգչի հանդեպ պահանջների վրա:
Itel.am-ը Microsoft-ի հետ համագործակցությամբ ներկայացնում է ժամանակակից սարքավորումների ո՞ր հնարավորությունները կօգնեն բավարարել այդ պահանջները ու որքանո՞վ են դրանք ակտուալ ավանդական աշխատավայրերի համար:
Անվտանգությունն առաջնահերթ է
Աշխատակիցներին հեռավար աշխատանքի տեղափոխելիս ՏՏ-ծառայությունների բաժնի հիմնական խնդիրը հասանելիության և տվյալների անվտանգությունն էր:
Արդյունքում, անվտանգ մուտքն ու բազմաֆակտորային նույնականացումը դարձան առավել պահանջարկված լուծումները: Windows օպերացիոն համակարգով աշխատող ժամանակակից համակարգիչներն աշխատում են Windows Hello հենքով՝ գաղտնաբառերի ժամանակակից այլընտրանքով, որի շնորհիվ համակարգ ու հավելվածներ մուտք գործելն ավելի անվտանգ է դառնում:
Օրինակ, Windows 11-ում Windows Hello-ի միջոցով մուտքի գործընթացը 30%-ով ավելի արագ է դարձել, իսկ մատնահետքի սքաներով ու դեմքի ճանաչմամբ ապաբլոկավորող ժամանակակից սարքավորումներն այն դարձրել են առավել հարմարավետ: Windows-ում աշխատանքային ֆայլերի պաշտպանվածությունը կարող է բազմակողմանի լինել՝ ամպում ֆայլերի պաշտպանությունից մինչև մուտքի իրավունքի ու սկավառակի վրա տվյալների կոդավորման կառավարում:
2022 թվականի ապրիլին Microsoft-ը հայտնեց Windows 11-ում պաշտպանության ներկառուցված նոր միջոցների մասին, այդ թվում նաև՝ ֆիշինգի հայտնաբերմանն ուղղված Microsoft Defender SmartScreen-ի ու Smart App Control տեխնոլոգիայի մասին, որը կօգնի բլոկավորել վնասակար հավելվածները՝ հենվելով թվային ստորագրության և ուսուցանելի արհեստական ինտելեկտի վրա:
Նոր համակարգիչների կառավարումը ծանոթ գործիքների միջոցով
Հեռավար ու հիբրիդային աշխատանքը ՏՏ ծառայությունների առջև համակարգիչների կենտրոնացված կառավարման նոր խնդիրներ դրեց: ՏՏ մասնագետի ծանրաբեռնվածության պայմաններում կարևոր է հասկանալ, որ Windows 11-ով աշխատող ԱՀ կառավարման համար կարող են կիրառվել այն նույն գործիքները, ինչ՝ Windows 10-ով աշխատող սարքավորումների համար:
Դրանց թվում է նոր հնարավորություններ ստացած Windows Autopilot-ը: Տեխնոլոգիաների այս հավաքածուն համակարգիչների նախապատրաստումն աշխատանքին ավելի պարզ ու պակաս ծախսատար է դարձնում:
Օրինակ, դրա հետ Windows 11 Pro-ով աշխատող նոր սարքավորումը հնարավոր է փոխանցել աշխատակցին չփաթեթազատված, իսկ կարգավորումներն ու ծրագրերի տեղադրումը կատարվում է ավտոմատ՝ սարքավորումը միացնելուց ու այն համացանցին միացնելուց հետո: Դա թե՛ կրճատում է լոգիստիկ ծախսերը (մանավանդ այն աշխատակիցների համար, ովքեր գրասենյակից դուրս են աշխատում) և թե՛ էապես խնայում ՏՏ ծառայությունների ժամանակը:

Поделиться нужным окном во время онлайн-собрания можно прямо с Панели задач.
Гибкий подход к организации работы, включающий в том числе удаленную работу, начал развиваться, как только доступ к интернету стал повсеместным. Но плавное развитие резко ускорилось два года назад, когда пандемия подтолкнула компании во всем мире массово переводить сотрудников на работу вне традиционных рабочих мест. Сейчас, в 2022 году, часть компаний возвращается к прежнему офисному образу жизни, а у других закрепляется гибридный формат. Этот подход, который подразумевает возможность сотрудников время от времени работать удаленно, значительно повлиял на требования к ключевому рабочему инструменту – компьютеру. Какие возможности современных устройств помогут отвечать этим требованиям и насколько они актуальны для традиционных рабочих мест?
Безопасность на первом месте
Обеспечение защиты доступа и данных было ключевой задачей ИТ-служб при переводе сотрудников на удалённую работу. Безопасный вход и многофакторная аутентификация стали одними из наиболее востребованных решений. Современные компьютеры с операционной системой Windows поддерживают платформу Windows Hello – современную альтернативу паролям, благодаря которой вход в систему и приложения стал более защищенным. Например, в Windows 11 процесс входа с помощью Windows Hello стал на 30% быстрее, а современные устройства со сканером отпечатков пальцев и разблокировкой по лицу делают его значительно удобнее. Безопасность рабочих файлов в Windows может быть многоплановой – от защиты файлов в облаке до управления правами доступа и шифрования данных на диске.
В начале 2022 года были анонсированы первые компьютеры с Microsoft Pluton – чипом безопасности, встроенным непосредственно в центральный процессор. Microsoft Pluton – новое поколение аппаратных решений защиты, помогающее отвечать на киберугрозы как сегодняшнего, так и завтрашнего дня.
Благодаря современным аппаратным компонентам, таким как TPM, ИТ-администраторы могут включить полные возможности шифрования BitLocker. Наряду с TPM свой вклад в безопасность современных компьютеров вносят и UEFI Secure Boot, поддержка VBS, HVCI и других технологий, доступных на современных компьютерах с Windows 11 Pro. В целом, благодаря комплексному подходу «от чипа до облака» устройства с лицензионной версией Windows 11 Pro предлагают больше возможностей защиты, чем компьютеры с Windows предыдущих поколений. А поддержка подхода Zero Trust делает их подходящими для любых сценариев работы.
В апреле 2022 года Microsoft анонсировала появление в Windows 11 новых встроенных средств защиты, в том числе Microsoft Defender SmartScreen для обнаружения фишинга и технологию Smart App Control, которая, опираясь на цифровую подпись и обучаемый искусственный интеллект, поможет в блокировке вредоносных приложений.
Управление новыми компьютерами с помощью знакомых инструментов
Удаленная и гибридная работа поставили перед ИТ-службами новые задачи по централизованному управлению компьютерами. В условиях, когда нагрузка на ИТ-специалистов повышена, важно понимать, что для управления ПК с Windows 11 могут применяться те же инструменты, что и для устройств с Windows 10. Среди них получивший новые возможности Windows Autopilot. Этот набор технологий делает подготовку компьютеров к работе значительно более простой и менее затратной. Например, с ним новое устройство с Windows 11 Pro может быть передано сотруднику нераспакованным, а вся настройка и установка программ выполняется автоматически после включения устройства и его подключения к интернету. Это сокращает и логистические затраты (особенно для сотрудников, работающих вне офиса) и значительно экономит время ИТ-служб.