12:58 | 06.09.24 | Նորություններ | 8284
Yandex Armenia-ն Վանաձորի եւ Գյումրիի 14-17 տարեկան պատանիներին հրավիրում է իր ծրագրավորման դպրոց՝ Python-ի անվճար ուսուցման։
Սեպտեմբերի 6-ին ընկերությունը սկսել է նոր ուսումնական տարվա համար հայտերի հավաքագրումը։
Դասերի ընթացքում ավագ դպրոցի աշակերտները կծանոթանան Python-ով ծրագրավորման հիմունքներին, կուսումնասիրեն ծրագրավորման լեզվի հիմնական հասկացությունները, կառուցվածքները եւ գրադարանները: Դասընթացներն անցկացվելու են առկա տարբերակով Գյումրիում եւ Վանաձորում ՝ տեխնոլոգիական կենտրոնների բազայի վրա՝ շաբաթական երկու անգամ, մեկուկես ժամ տեւողությամբ։ Ծրագրին մասնակցությունն ամբողջովին անվճար է, սակայն, նախ, պետք է ընդունվել ծրագրավորման դպրոց։ Հայտերի ընտրությունն այս տարի կավարտվի սեպտեմբերի 15-ին:
Ընդունելությունը ծրագրավորման դպրոց բաղկացած է 2 փուլից՝ թեստավորում եւ հարցազրույց։ Նախ՝ պետք է լրացնել մասնակցության հայտը հետեւյալ կայքում՝ https://codingschool.yandex.com.am։ Ի պատասխան՝ կստանաք նամակ՝ թեստավորման հղումով: Եթե դիմորդը հաջողությամբ անցնի թեստը, նրան կհրավիրեն հարցազրույցի։
Ծրագրավորման դպրոցի նախորդ շրջանավարտները, որոնք ավարտել են կուրսն այս տարվա գարնանը, կարող են շարունակել իրենց առաջխաղացումը ծրագրավորման աշխարհում եւ տիրապետել ամենատարածված ՏՏ մասնագիտություններին առցանց տարբերակով՝ գրանցվելով Yandex Lyceum-ի մասնագիտացման կուրսերին: Շրջանավարտներին հասանելի կլինեն անվճար եռամսյա կուրսեր՝ վեբ-ծրագրավորում Django-ում, տվյալների վերլուծություն, մեքենայական ուսուցում, մեծ տվյալներ, ծրագրավորում Go-ում:
Yandex-ի ծրագրավորման դպրոցը Python լեզվով ծրագրավորման հիմունքների ուսումնասիրման միջազգային ծրագիր է՝ նախատեսված 14-17 տարեկան դպրոցականների համար։ Հայաստանում նախագիծն իրականացվում է 2017 թվականից՝ «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի (Enterprise Incubator Foundation) հետ համատեղ Վանաձորի եւ Գյումրիի տեխնոլոգիական կենտրոններում: Դպրոցը 7 տարում 414 շրջանավարտ է տվել, որոնցից շատերն իրենց կյանքը կապել են ՏՏ ոլորտի հետ։ Նախագիծն իրականացվում է Yandex Go-ի ֆինանսական եւ մասնագիտական աջակցությամբ։

12:58 | 06.09.24 | Новости | 8295
Yandex Armenia приглашает школьников от 14 до 17 лет в свою Школу программирования в Ванадзоре и Гюмри для бесплатного обучения Python.
6 сентября компания открыла прием заявок на новый учебный год.
На занятиях старшеклассники познакомятся с основами разработки на языке программирования Python, изучат ключевые понятия, конструкции и библиотеки языка.
Занятия будут проходить очно в Гюмри и Ванадзоре на базе технологических центров – два раза в неделю по полтора часа. Участие в проекте полностью бесплатное, но в Школу программирования нужно поступить.
Отбор заявок завершится 15 сентября.
Поступление в Школу программирования состоит из двух этапов – тестирования и собеседования. Сначала нужно заполнить заявку на участие на сайте https://codingschool.yandex.com.am. В ответ придёт письмо со ссылкой на тестирование. Если поступающий успешно пройдет тест, его пригласят на собеседование.
Выпускники предыдущего набора Школы программирования, которые закончили обучение весной этого года, смогут продолжить своё погружение в мир разработки и популярные IT-профессии в онлайн-формате, записавшись на Специализации Яндекс Лицея. Выпускникам будут бесплатно доступны трехмесячные курсы: Веб-разработка на Django, Анализ данных, Машинное обучение, Большие данные, Программирование на Go.
Школа программирования Яндекса - международный проект по изучению основ программирования на языке Python для школьников 14-17 лет, в Армении проект реализуется с 2017 года совместно с Фондом «Инкубатор предприятий» (Enterprise Incubator Foundation) в Ванадзорском и Гюмрийском технологических центрах. За 7 лет выпускниками проекта уже стали 414 человек, многие из которых связали свою жизнь с IT.