13:29 | 09.09.24 | Նորություններ | 14289
Սեպտեմբերի 9-ին Nokia-ն հայտարարել է, որ Team Telecom Armenia-ն կիրառել է իր 25G PON օպտիկամանրաթելային լուծումը՝ դառնալով այն առաջին օպերատորներից մեկը Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջաններում, որն ապահովում է շուկայում առկա ամենաարագ ինտերնետ արագությունները:
25G PON-ի կիրառումը նախատեսված է B2B բաժանորդների համար եւ իրական սիմետրիկ 20 Գբիթ/վրկ լայնաշերտ արագություններ է առաջարկում, որոնք կարեւոր են թվային տնտեսությունն առաջ մղող նոր հավելվածների եւ բիզնես ծառայությունների համար:
Nokia-ի օպտիկամանրաթելային լայնաշերտ լուծումներն օպերատորներին իրենց ցանցերն օպտիմալացնելու ընտրություն եւ ճկունություն են տալիս՝ իրենց հատուկ բիզնես նպատակներն ու կարիքները բավարարելու համար, քանի որ նախագծված են այնպես, որ սպասարկեն PON տեխնոլոգիաների ողջ տեսականին՝ GPON-ից մինչեւ 25G PON ու ավելին։
Nokia 25G PON լուծումը հիմնված է Quillion chipset-ի վրա, ինչը Team Telecom Armenia-ին թույլ է տալիս վերօգտագործել գործող օպտիկամանրաթելային լայնաշերտ սարքավորումները՝ բավարարելու ավելի մեծ հզորությունների եւ բարելավված լայնաշերտ ծառայությունների պահանջարկը:
Նոր 25G PON առաջարկը կօգնի Team Telecom Armenia-ին ավելի արագ կապ ապահովել իր բաժանորդներին եւ հիմք կդառնա նոր ընդլայնված ծառայություններ մշակելու եւ առաջարկելու համար, ինչպիսիք են՝ խոշոր ընկերությունների համար նախատեսված լուծումները, 5G շարժական տրանսպորտը եւ ցանցային մեծածախ առեւտուրը:
«Մենք Հայաստանում տեխնոլոգիական հեղափոխության առաջնագծում ենք, որը մեր հաճախորդների համար ինտերնետի արագության եւ հուսալիության նոր չափանիշներ կսահմանի: Լինելով ազգային օպերատոր՝ Team-ում այս նախագիծը ընդունում ենք որպես լայնաշերտ ծառայությունները ոչ միայն Երեւանում, այլեւ` նոր թվային հնարավորությունները ողջ երկրում խթանելու մեր առաքելության մի մաս։ Nokia-ի նորագույն տեխնոլոգիաների օգտագործումը նշանակում է, որ մենք հզորացնում ենք մեր ցանցը եւ երաշխավորում մեր հաճախորդների լավագույն առցանց փորձառությունն այժմ եւ ապագայում»,- նշել է Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
«Մեր համագործակցությունը նշանակալի իրադարձություն է Կովկասյան եւ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջաններին՝ Nokia-ի առաջադեմ PON տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, գերարագ լայնաշերտ կապի ապահովման դիտանկյունից: Այս նախաձեռնության շնորհիվ Հայաստանում կապը բարելավվելու է ոչ միայն անհատների եւ բիզնեսների համար, այլեւ վճռորոշ դեր է խաղալու երկրի տնտեսական եւ սոցիալական զարգացման հարցում»,- մեկնաբանել է Nokia-ի ցանցային ենթակառուցվածքի բիզնեսի գծով ավագ փոխնախագահ եւ Եվրոպայի ղեկավար Մաթյո Բուրգինյոնը։
Team Telecom Armenia-ի ցանցը, որը հիմնված է Nokia-ի 25G PON տեխնոլոգիայի վրա, ընդգրկում է շուրջ 300,000 տնային տնտեսություն ամբողջ Հայաստանում, ցանցի կառուցման աշխատանքներն ակտիվորեն շարունակվում է։

13:29 | 09.09.24 | Новости | 14324
Nokia сегодня объявила, что Team Telecom Armenia внедрила свое оптоволоконное решение 25G PON, став одним из первых операторов в регионах Кавказа и Центральной Азии, обеспечивающим самые высокие скорости интернета на рынке.
Применение 25G PON предназначено для абонентов B2B и предлагает реальную симметричную скорость широкополосного доступа в 20 Гбит/с, что важно для новых приложений и бизнес-услуг, продвигающих цифровую экономику.
Разработанные для поддержки всего спектра технологий PON - от GPON до 25G PON и более, оптоволоконные широкополосные решения Nokia предоставляют операторам выбор и гибкость для оптимизации своих сетей в соответствии с их конкретными бизнес-целями и потребностями. Решение Nokia 25G PON, основанное на Чипсет Quillion, позволяет Team Telecom Armenia повторно использовать существующее оптоволоконное широкополосное оборудование для немедленного удовлетворения спроса на более высокую пропускную способность и улучшенные услуги широкополосной связи. Новое предложение 25G PON в Армении поможет Team Telecom Armenia обеспечить более быстрое соединение для своих абонентов и откроет двери для новых расширенных услуг, таких как корпоративные решения, мобильный транспорт 5G и оптовая сетевая торговля.
«Мы находимся на пороге технологической революции в Армении, которая установит новые стандарты скорости и надёжности интернета для наших клиентов. Будучи национальным оператором, мы рассматриваем этот проект как часть нашей миссии не только по улучшению услуг широкополосной связи в Ереване, но и по становлению новой цифровой эры во всей стране. Использование новейших технологий Nokia указывает, что мы обеспечиваем соответствие нашей сети требованиям завтрашнего дня и гарантируем, что наши клиенты смогут наслаждаться наилучшими цифровыми услугами сегодня и в будущем»,- прокомментировал Генеральный директор Team Telecom Armenia Айк Есаян.
«Наше сотрудничество является важной вехой в обеспечении высокоскоростной широкополосной связи с использованием передовых PON технологий Nokia в Кавказском и Центральноазиатском регионах. Эта инициатива не только улучшает связь для частных лиц и предприятий в Армении, но и играет решающую роль в экономическом и социальном развитии страны»,- отметил Старший вице-президент по бизнесу сетевой инфраструктуры Nokia и глава Европейского подразделения Матье Бургиньон.
Сегодня сеть Team Telecom Armenia, основанная на технологии Nokia 25G PON, охватывает около 300 000 домохозяйств по всей Армении, и ее строительство активно продолжается.