12:32 | 26.09.24 | Նորություններ | 16225
Ucom ընկերությունը հրապարակել է արտաքին աուդիտի արդյունքում հաստատված 2023 թ-ն ամփոփող ֆինանսական արդյունքները։
2023-ի արդյունքով ընկերության հասույթը կազմել է ավելի քան 38 մլրդ դրամ` նախորդ տարվա համեմատությամբ գրանցելով 5,7% աճ: Ընդ որում, աճը գրանցվել է ինչպես ֆիքսված ինտերնետի (+12,3% աճ՝ 2022-ի նկատմամբ), այնպես էլ շարժական կապի ծառայությունների գծով (+13,5% աճ՝ 2022-ի նկատմամբ)։
Եկամուտների աճը պայմանավորված է բաժանորդային բազայի աճով թե՛ ֆիքսված, թե՛ շարժական կապի սեգմենտներում, ինչին նպաստել է ֆիքսված ցանցի ընդլայնումը դեպի մարզեր, շարժական ու ֆիքսված ցանցի շարունակական արդիականացումը, ինչպես նաեւ կոնվերգենտ ծառայությունների մշտական բարելավումը։
Ընկերության գործառնական գործունեության արդյունքը զգալիորեն բարելավվել է՝ հասնելով 11,9 մլրդ դրամի՝ 2022-ի 1,3 մլրդ դրամից, իսկ զուտ շահույթը կազմել է 5,6 մլրդ դրամ` 2022-ի 4,3 մլրդ-ի փոխարեն, ինչը վկայում է նաեւ եկամուտների աճին զուգահեռ ծախսերի կառավարման արդյունավետության աճի մասին։
Ընկերության ընդհանուր ակտիվները աճել են 30,5%-ով՝ հասնելով 113,1 մլրդ ՀՀ դրամի՝ 2022 թվականի 86,6 մլրդ դրամից։ Ակտիվների աճը փաստում է այդ թվում Ucom-ի ռազմավարական ներդրումների աճի մասին, որոնք ուղղված են տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքների բարելավմանն ու ցանցի շարունակական ընդլայնմանը։
Սեփական կապիտալը կազմել է շուրջ 16 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա 10,5 մլրդ-ի համեմատ։
«Անցած տարի մենք սկսել ենք մեծ ներդրումներ անել ցանցի որակի բարելավման եւ ընդլայնման մեջ` առաջ շարժվելով դեպի թվային տրանսֆորմացիա, եւ հիմա տեսնում ենք այդ որոշման դրական արդյունքները։ Իհարկե, մեր հիմնական նպատակը, որպես հաճախորդամետ ընկերություն, բաժանորդների կարիքները բավարարելն է, նրանց լավագույն ծառայություններն ու թվային փորձառություն մատուցելն է։ Բայց մենք նաեւ շատ ենք կարեւորում ընկերության արդյունավետ կառավարումն ու լավագույն ստանդարտներին համապատասխանությունը», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ucom-ը շարունակում է հետեւել ֆինանսական հաշվետվությունների միջազգային ստանդարտներին՝ ապահովելով իր ֆինանսական տվյալների թափանցիկությունն ու հուսալիությունը։ Ընկերության բոլոր հաշվետվությունները, ներառյալ աուդիտորականները, կարելի է գտնել ընկերության պաշտոնական կայքում՝ հաշվետվություններ բաժնում։

12:32 | 26.09.24 | Новости | 16194
По итогам 2023 года, доходы компании составили более 38 млрд драмов, что на 5,7% больше показателя предыдущего года. Рост был зафиксирован как в сегменте фиксированного интернета (+12,3% по сравнению с 2022 годом), так и в сегменте мобильной связи (+13,5% по сравнению с 2022 годом). Рост доходов был обусловлен увеличением абонентской базы, как в сегментах фиксированной, так и мобильной связи, чему способствовали расширение фиксированной сети в регионах, непрерывная модернизация мобильных и фиксированных сетей, а также постоянное улучшение конвергентных услуг.
Результаты операционной деятельности компании значительно улучшились, достигнув 11,9 млрд драмов по сравнению с 1,3 млрд драмов в 2022 году, а чистая прибыль составила 5,6 млрд драмов, по сравнению с 4,3 млрд драмов в 2022 году. Это свидетельствует об эффективном управлении расходами, наряду с ростом доходов.
Общие активы компании увеличились на 30,5%, достигнув 113,1 млрд драмов по сравнению с 86,6 млрд драмов в 2022 году. Рост активов свидетельствует также о стратегических инвестициях Ucom, направленных на улучшение технологической инфраструктуры и последовательное расширение сети.
Собственный капитал составил около 16 млрд драмов по сравнению с 10,5 млрд драмов в предыдущем году.
«В прошлом году мы начали активно инвестировать в улучшение качества и расширение сети, продвигая цифровую трансформацию, и сейчас мы видим положительные результаты. Конечно, наша основная цель как клиентоориентированной компании – удовлетворять потребности наших абонентов, предоставлять им лучшие услуги и цифровой опыт. Но мы также уделяем большое внимание эффективному управлению компанией и соблюдению самых высоких стандартов», — отметил генеральный директор компании Ucom, Ральф Йирикян.
Ucom продолжает соблюдать международные стандарты финансовой отчетности, обеспечивая прозрачность и надежность финансовых данных. Следует отметить, что все отчеты компании, включая аудиторские, можно найти на официальном сайте компании в разделе Отчеты.