12:51 | 23.04.25 | Նորություններ | 14884
Արդեն 19 տարի Հայաստանի տարբեր մարզերում բնապահպանական նշանակության ծրագրեր իրականացնող Viva-ն հետեւողական ջանքեր է գործադրում «կանաչ մտածողության» ապահովման ուղղությամբ:
Երկարաժամկետ ծրագրերի հիմքում ոչ միայն դասական պատկերացմամբ բնապահպանությունն է՝ ծառատունկ կազմակերպելով, այլեւ գլոբալ խնդիրների՝ անապատացման, սողանքների դեմ պայքարը եւ ջրային ռեսուրսների ավելացումը՝ անտառստեղծման ճանապարհով:
Նույն նպատակի համար լուրջ ջանքեր են գործադրում Viva-ն եւ «Իմ անտառ Հայաստան» հասարակական կազմակերպությունը: Բարձր լեռնային հատվածներում, որտեղ սահմանափակված է անգամ լիաքարշ մեքենաների ընթացքը, հաջողվել է ապահովել տնկիների կպչողականության ցանկալի արդյունք՝ երաշխավորելով հետագայում անտառի ձեւավորումը:
Տարածքների ընտրության հարցում հաշվի են առնվել տեղանքի խոնավությունը, տեղումների քանակը, դիրքը, ծովի մակերեւույթից բարձրությունը՝ այսպիսով գնահատելով տարածքում անտառ ձեւավորելու հնարավորությունները:
«Բիզնեսները մեծ ճանապարհ ունեն անցնելու բնության հետ համերաշխ ապրելու համար եւ իհարկե կարող են հսկայական դեր խաղալ բնության վերականգնման գործում։ Երկրի օրը հրաշալի առիթ է, որ հիշենք մայր բնության հանդեպ մեր պատասխանատվության մասին, սակայն կարեւոր է, որ այդ պատասխանատվությունը կրենք տարվա մյուս բոլոր օրերին եւս։
Հետեւողականությունը հաջողության հասնելու ամենակարեւոր բանալին է», - ասել է «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության փոխտնօրեն Լիլիթ Մարտիրոսյանը։
Ընդամենը 11% անտառածածկույթ ունեցող Հայաստանում անտառստեղծման եւ անտառվերականգնման աշխատանքներ կազմակերպելու համար 2022 թվականին Viva-ն անվանական անտառ է ստեղծել Ջրաշեն համայնքի տարածքում: Աշխատանքներին կամավորագրվել են ընկերության աշխատակիցները: Հաջորդող տարիներին անտառտնկման աշխատանքներ են կատարվել սողանքներից չերաշխավորված երկու համայնքում՝ Ուրասարում եւ Լեռնաջուրում։ Ի դեպ, բոլոր վայրերում օգտագործվել է տեղի բնակչության աշխատուժը: Ընդհանուր առմամբ տնկվել է շուրջ 38 000 ծառ:
Երեք տարվա ընթացքում Լոռու մարզի երեք համայնքում զգալի աշխատանք է կատարվել՝ կամավորության եւ համայնքներում բնակչության զբաղվածության ապահովման միջոցով: «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության հիմնական աշխատողների 75%-ը Լոռու մարզի բնակիչներ են։ Անտառտնկման բոլոր տարածքներում տնկվել են բացառապես տեղական անտառային ծառատեսակներ՝ վայրի տանձ, խնձոր, կաղնի, սոճի, թխկի եւ այլն, որոնց տնկիներն աճեցվել են կազմակերպության տնկարաններում: Որպես աշխատուժ՝ յուրաքանչյուր սեզոնին համայնքներից հավաքագրվել է մինչեւ 200 աշխատակից:

12:51 | 23.04.25 | Новости | 14933
На протяжении 19 лет компания Viva, реализующая экологические проекты в различных регионах Армении, прилагает всяческие усилия для развития «зеленого» мышления.
В основе долгосрочных проектов компании лежит забота об окружающей среде не только в классическом понимании (например, посредством организации посадки деревьев). Применение современных подходов в борьбе с глобальными проблемами, такими, как опустынивание и оползни, а также осуществление проектов, нацеленных на увеличение водных запасов за счет создания лесов, являются важным компонентом в деле сохранения окружающей среды.
Viva и общественная организация «My Forest Armenia» прилагают значительные усилия для достижения общей цели. Несмотря на труднодоступность высокогорных районов, где трудно передвигаться даже на полноприводных автомобилях, поставленные задачи были успешно реализованы. При выборе участков учитывались такие факторы, как влажность почвы, количество осадков, географическое расположение и высота над уровнем моря. Это позволило точно оценить потенциал лесообрaзования в выбранных зонах и эффективно реализовать проект.
«Бизнесу предстоит пройти долгий путь, чтобы жить в гармонии с природой, и, конечно, бизнес может сыграть огромную роль в восстановлении природы. День Земли — это прекрасная возможность вспомнить о нашей ответственности перед матерью-природой, но важно, чтобы мы несли эту ответственность и во все остальные дни года. Последовательность — важнейший залог успеха», — отметила заместитель директора экологической общественной организации «My Forest Armenia» Лилит Мартиросян.
С целью организации работ по лесонасаждению и лесовосстановлению в Армении, лесной покров которой составляет всего 11%, в 2022 году компания Viva приняла участие в посадке именного участка леса на территории общины Джрашен. Волонтеры компании приняли участие в проводимых работах. В последующие годы работы по лесоразведению проводились в общинах Урасар и Лернаджур, где существует риск образования оползней. Нужно отметить, что при организации работ было привлечено местное население. Всего было посажено около 38 000 деревьев.
За последние три года в трех общинах Лорийского марза была проделана значительная работа с привлечением местного населения, а также при участии волонтеров. 75% основных сотрудников природоохранной общественной организации «My Forest Armenia» — жители регионов. Для посадки использовались исключительно местные лесные породы деревьев, включая дикую грушу, яблони, дуб, сосны, клен и и пр., саженцы которых выращивались в питомниках организации «My Forest Armenia». В сезонных работах в качестве рабочей силы было привлечено до 200 местных жителей.