12:51 | 23.04.25 | Նորություններ | 14884
Արդեն 19 տարի Հայաստանի տարբեր մարզերում բնապահպանական նշանակության ծրագրեր իրականացնող Viva-ն հետեւողական ջանքեր է գործադրում «կանաչ մտածողության» ապահովման ուղղությամբ:
Երկարաժամկետ ծրագրերի հիմքում ոչ միայն դասական պատկերացմամբ բնապահպանությունն է՝ ծառատունկ կազմակերպելով, այլեւ գլոբալ խնդիրների՝ անապատացման, սողանքների դեմ պայքարը եւ ջրային ռեսուրսների ավելացումը՝ անտառստեղծման ճանապարհով:
Նույն նպատակի համար լուրջ ջանքեր են գործադրում Viva-ն եւ «Իմ անտառ Հայաստան» հասարակական կազմակերպությունը: Բարձր լեռնային հատվածներում, որտեղ սահմանափակված է անգամ լիաքարշ մեքենաների ընթացքը, հաջողվել է ապահովել տնկիների կպչողականության ցանկալի արդյունք՝ երաշխավորելով հետագայում անտառի ձեւավորումը:
Տարածքների ընտրության հարցում հաշվի են առնվել տեղանքի խոնավությունը, տեղումների քանակը, դիրքը, ծովի մակերեւույթից բարձրությունը՝ այսպիսով գնահատելով տարածքում անտառ ձեւավորելու հնարավորությունները:
«Բիզնեսները մեծ ճանապարհ ունեն անցնելու բնության հետ համերաշխ ապրելու համար եւ իհարկե կարող են հսկայական դեր խաղալ բնության վերականգնման գործում։ Երկրի օրը հրաշալի առիթ է, որ հիշենք մայր բնության հանդեպ մեր պատասխանատվության մասին, սակայն կարեւոր է, որ այդ պատասխանատվությունը կրենք տարվա մյուս բոլոր օրերին եւս։
Հետեւողականությունը հաջողության հասնելու ամենակարեւոր բանալին է», - ասել է «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության փոխտնօրեն Լիլիթ Մարտիրոսյանը։
Ընդամենը 11% անտառածածկույթ ունեցող Հայաստանում անտառստեղծման եւ անտառվերականգնման աշխատանքներ կազմակերպելու համար 2022 թվականին Viva-ն անվանական անտառ է ստեղծել Ջրաշեն համայնքի տարածքում: Աշխատանքներին կամավորագրվել են ընկերության աշխատակիցները: Հաջորդող տարիներին անտառտնկման աշխատանքներ են կատարվել սողանքներից չերաշխավորված երկու համայնքում՝ Ուրասարում եւ Լեռնաջուրում։ Ի դեպ, բոլոր վայրերում օգտագործվել է տեղի բնակչության աշխատուժը: Ընդհանուր առմամբ տնկվել է շուրջ 38 000 ծառ:
Երեք տարվա ընթացքում Լոռու մարզի երեք համայնքում զգալի աշխատանք է կատարվել՝ կամավորության եւ համայնքներում բնակչության զբաղվածության ապահովման միջոցով: «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության հիմնական աշխատողների 75%-ը Լոռու մարզի բնակիչներ են։ Անտառտնկման բոլոր տարածքներում տնկվել են բացառապես տեղական անտառային ծառատեսակներ՝ վայրի տանձ, խնձոր, կաղնի, սոճի, թխկի եւ այլն, որոնց տնկիներն աճեցվել են կազմակերպության տնկարաններում: Որպես աշխատուժ՝ յուրաքանչյուր սեզոնին համայնքներից հավաքագրվել է մինչեւ 200 աշխատակից:

For 19 years, Viva, which implements environmental programs in various regions of Armenia, has made persistent efforts to promote “green thinking”.
Its long-term projects focus not just on traditional environmental protection actions like tree planting, but also on addressing global challenges like desertification, landslides, and enhancing water resources through afforestation.
Viva and “My Forest Armenia” are partnering to pursue the shared goal. In high mountainous sites where even four-wheel drive vehicles hardly operate, it has been possible to assure the desired result of survival rate, laying the foundation for a future forest. When selecting areas, the humidity, precipitation levels, location, and altitude were considered.
“Businesses have a long way to go to live in harmony with nature, and of course they can play a huge role in recovering it. Earth Day is an excellent reminder of our obligation to Mother Nature, but we must also bear this responsibility on other days of the year. Consistency is the most crucial key to success,” said Lilith Martirosyan, Deputy Director of “My Forest Armenia”.
To support afforestation and reforestation in Armenia, which has only 11% forest cover, Viva created a named forest on the Jrashen community’s land in 2022. The company’s employees volunteered for the work. In the following years, reforestation activities were carried out in two other communities: Urasar and Lernajur, involving local residents in all planting efforts. In total, around 38,000 trees have been planted.
Volunteerism and community involvement have resulted in tremendous progress in these three Lori region communities over the past three years. 75% of the main employees of “My Forest Armenia”, the environmental non-governmental organization, are Lori residents. All afforestation areas were planted with local forest tree species such as wild pear, apple, oak, pine, maple, etc., grown in the organization’s nurseries. Each season, up to 200 local workers were hired.