15:46 | 05.05.25 | Նորություններ | 17628
Մայիսի 5-ին Silicon Mountains-ի տեսլականը կերտողները ոչ ֆորմալ մթնոլորտում՝ նախաճաշի ընթացքում մեդիա ոլորտի ներկայացուցիչներին ներկայացրել են Silicon Mountains-ի պատմությունը, գրանցած հաջողությունները եւ արդյունքները։
Նախաճաշը կազմակերպվել է Ucom-ի աջակցությամբ մայիսի 15-ին ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոնում կայանալիք Silicon Mountains 2025 Լոռի ֆորումին եւ էքսպոյին ընդառաջ։
Նպատակ ունենալով ադապտացնել թվային ենթակառուցվածքները, կիբեռանվտանգությունը եւ արհեստական բանականությունը մեր ապագային` ֆորումի կազմակերպիչները փորձում են հնարավորինս լայն լսարանին ծանոթացնել այս անհրաժեշտ միտումների եւ տեխնոլոգիաներին։
Նախաճաշի ընթացքում մամուլի ներկայացուցիչներին ներկայացվել է Silicon Mountains-ի պատմությունը, փորձն ու ձեռքբերումները 2019-ից ի վեր, քննարկվել են Լոռիում ներկայացվելիք թեմաները, առաջարկվել գործիքներ ու կոնտեքստ՝ տեխնոլոգիական բովանդակությունը հանրամատչելի դարձնելու համար։
Նախաճաշի մասնակիցների թվում էին ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը, Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, «Ակբա բանկ» ԲԲԸ Պլատֆորմների եւ տեխնոլոգիաների զարգացման գծով գլխավոր գործադիր տնօրենի տեղակալ Տիգրան Սիմոնյանը, «Յանդեքս» Հայաստան եւ Վրաստանի ղեկավար Արամ Մխիթարյանը, Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալության տնօրեն Ներսես Երիցյանը, ՀՀ Կենտրոնական բանկի ՏՏ եւ կիբեռանվտանգության բաժնի ղեկավար Կոմիտաս Ստեփանյանը։
«Silicon Mountains-ը տեխնոլոգիական ֆորում է, սակայն այն միայն տեխնոլոգիական համայնքի համար չէ։ Այն նախատեսված է եւ՛ գործարարների, եւ՛ դպրոցականների, ինչպես նաեւ ցանկացած քաղաքացու համար։ Յուրաքանչյուրը պետք է հասկանա, որ ՏՀՏ-ն ոչ միայն ոլորտ է, այլ նաեւ երկրի զարգացման գլխավոր լոկոմոտիվը եւ գործիքը։ Շատ կարեւոր է նման ֆորում անցկացնել մարզում, որովհետեւ այնտեղ առկա է ավելի մեծ զարգացման պոտենցիալ, քան Երեւանում», - ասել է ՏՀՏ գործատուների միության նախագահ Արմեն Բալդրյանը։
«Նման միջոցառումների անցկացմանն աջակցելու մեր հիմնական նպատակն է տեխնոլոգիաների մասին քննարկումներն ավելի արդյունավետ ու օգտակար դարձնել մեր երկրի համար։ Ucom-ում մենք կիսում ենք այս մտածելակերպը, որ բոլորիս ապագան տեխնոլոգիաների հետ է կապված։ Վստահ եմ, որ զանգվածային լրատվամիջոցների դերն այս հարցում կարող է շատ մեծ լինել, եթե տեխնոլոգիական ու լրագրողական համայնքների միջեւ լինի փոխըմբռնում ու ընդհանուր նպատակի շուրջ համաձայնություն», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս միջոցառումը միայն տեխնոլոգիաների մասին չէ. այն ծանրության կենտրոնը տարածաշրջան տեղափոխելու, գիտելիքների բացերը լրացնելու եւ Հայաստանի թվային ապագան միասնականորեն կառուցելու մասին է։ 2019 թվականից ի վեր Silicon Mountains-ը դարձել է Հայաստանի առաջատար տեխնոլոգիական եւ նորարարական ֆորումներից մեկը։ Այս տարի մեր հիմնական ուղերձը հստակ է. նորարարությունը պետք է լինի ներառական, եւ թվային փոխակերպումը պետք է հասնի Հայաստանի յուրաքանչյուր անկյուն։ Ահա այս պատճառով Silicon Mountains-ը գնում է Լոռի», - ասել է ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելանը։
Silicon Mountains 2025 Լոռի ֆորումի շրջանակում տեղական եւ միջազգային փորձագետները կկիսվեն իրենց տեսլականներով՝ թվայնացման վերաբերյալ տարբեր տնտեսական ոլորտներում եւ կիբեռանվտանգության աճող նշանակության մասին արհեստական բանականության դարաշրջանում:

15:46 | 05.05.25 | Новости | 17592
5 мая визионеры Silicon Mountains в неформальной обстановке за завтраком представили представителям СМИ историю, успехи и достижения Silicon Mountains.
Завтрак был организован при поддержке Ucom в преддверии форума и экспо Silicon Mountains 2025 Lori, которые состоятся 15 мая в центре COAF SMART в Дебеде.
Этот нетрадиционный формат был выбран, поскольку сам форум выходит за рамки привычных подходов. Стремясь адаптировать цифровые инфраструктуры, кибербезопасность и искусственный интеллект к нашему будущему, организаторы форума стараются познакомить как можно более широкую аудиторию с этими важными тенденциями и технологиями.
Во время завтрака организаторы и спикеры форума рассказали представителям прессы об истории, опыте и достижениях Silicon Mountains с 2019 года, обсудили темы, которые будут представлены в Лори, и предложили инструменты и контекст для популяризации технологического контента.
Среди участников завтрака были Эдуард Мусаелян, исполнительный директор Союза работодателей информационных и коммуникационных технологий; Ральф Йирикян, генеральный директор Ucom; Тигран Симонян, заместитель генерального директора по развитию платформ и технологий Акба банка; Арам Мхитарян, руководитель Яндекс Армения и Грузия; Нерсес Ерицян, директор Агентства информационных систем Армении; и Комитас Степанян, руководитель отдела ИТ и кибербезопасности Центрального банка Армении.
«Silicon Mountains — это технологический форум, но предназначен не только для технологического сообщества. Он создан также для предпринимателей, школьников и вообще всех. Важно понимать, что ИКТ — это не просто очередная отрасль экономики, но и главный двигатель и инструмент развития страны. Очень важно проводить такие форумы в регионах, где потенциал для роста выше, чем в Ереване», — сказал Армен Балдрян, председатель Союза работодателей информационных и коммуникационных технологий.
«Наша главная цель в поддержке таких мероприятий – способствовать более эффективному и содержательному обсуждению технологических вопросов, имеющих значение для развития нашей страны. В Ucom мы разделяем убеждение, что будущее связано с технологиями. Я уверен, что роль СМИ в этом может быть значительной, если между технологическим и журналистским сообществами будет взаимопонимание и согласие вокруг общей цели», – отметил Ральф Йирикян, генеральный директор Ucom.
«Это мероприятие – не только о технологиях. Оно о переносе центра тяжести в регионы, устранении пробелов в знаниях и совместном построении цифрового будущего Армении. С 2019 года Silicon Mountains стал одним из ведущих технологических и инновационных форумов Армении. В этом году мы хотим до всех донести одну-единственную мысль: инновации должны быть инклюзивными, а цифровая трансформация должна дойти до каждого уголка Армении. Именно поэтому Silicon Mountains отправляется в Лори», – сказал Эдуард Мусаелян, исполнительный директор Союза работодателей информационных и коммуникационных технологий.
В рамках форума Silicon Mountains 2025 Lori местные и международные эксперты поделятся своими взглядами на цифровизацию в различных экономических секторах и на возрастающую важность кибербезопасности в эпоху искусственного интеллекта.