11:10 | 27.06.25 | Նորություններ | 16981
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը մասնակցել է միջազգային CirculUP! շրջանաձեւ տնտեսության համաժողովի շրջանակում կայացած պանելային քննարկմանը, որը տեղի է ունեցել Դիլիջանի միջազգային դպրոցում։
ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող «CirculUP!․ Հայաստանում շրջանաձեւ տնտեսությունը հանրայնացնելու կարողությունների զարգացում եւ իրազեկվածության բարձրացում» ծրագրի եւ Impact Hub միջազգային ցանցի կազմակերպած համաժողովը համախմբել է ավելի քան 150 մասնակցի՝ 40-ից ավելի երկրից։
Միջոցառման նպատակն է ուսումնասիրել թափոնազերծ ապագայի կառուցման գործնական լուծումները՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում։ Համաժողովը միաժամանակ հանդիսանում է Impact Hub Global Gathering 2025 համաշխարհային հավաքի գլխավոր միջոցառումը, որն առաջին անգամ է անցկացվել Հայաստանում։
Միջոցառման ընթացքում պաշտոնապես ազդարարվել է խնդիրների վրա հիմնված էկոհամակարգերի ձեւավորման մեթոդաբանության մեկնարկի մասին, որը մշակվել է Impact Hub Global-ի կողմից։ Այս մեթոդաբանության նպատակն է խաչաձեւ համագործակցության միջոցով խթանել տեղական կայուն զարգացման ջանքերը՝ պետական, մասնավոր եւ քաղաքացիական հասարակության միջեւ։
«Հայաստանում մեր փորձը ցույց է տալիս, թե ինչ է նշանակում դուրս գալ փորձնական ծրագրերի շրջանակներից եւ ստեղծել իրական էկոհամակարգեր, որտեղ քաղաքականություն մշակողները, ձեռնարկատերերը, ներդրողները եւ հասարակության ներկայացուցիչները համատեղ ձեւավորում են երկարաժամկետ լուծումներ», - նշել է Իմփաքթ Հաբ-ի գործադիր տնօրեն Տատյանա Գլադը։
Ռալֆ Յիրիկյանը հանդես է եկել «Հայաստանի շրջանաձեւ տնտեսության ներուժի բացահայտումը․ տեսակետներ ոլորտից» խորագրով մասնագիտական պանելային քննարկմանը։ Իր ելույթում նա շեշտել է խոշոր ընկերությունների դերը շրջանաձեւ ստարտափների աջակցման գործում՝ ներկայացնելով, թե ինչպես կարող են այդ ընկերությունները իրենց գնումների քաղաքականության եւ մատակարարման շղթայի պատասխանատու կառավարման միջոցով նպաստել կայուն նորարարությանը։
«Այսօր աշխարհը շարժվում է շրջանաձեւ տնտեսության ուղղությամբ, եւ մենք՝ Ucom-ում, որպես սոցիալապես պատասխանատու ընկերություն, լիովին գիտակցում ենք, թե որքան կարեւոր է այդ փոփոխության մի մաս լինել։ Շրջանաձեւ տնտեսությունը պարզապես միտում չէ՝ այն ապագայի բիզնես մոդելն է, եւ մենք հպարտ ենք աջակցել նման նախաձեռնություններին, որոնք կարող են այս ուղղությամբ իրական փոփոխություն բերել», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մեր CirculUP! ծրագրից քաղած ամենամեծ դասերից մեկն այն է, որ նույնիսկ փոքր երկրներում համակարգային փոփոխություն հնարավոր է, եթե մենք բաց ենք համագործակցության համար»,- հավելել է CirculUP! ծրագրի ղեկավար Անի Բաբումյանը։
Նշվում է, որ սա արդեն երկրորդ տարին է, ինչ Ucom-ը եւ Իմփաքթ Հաբ Երեւանը համագործակցում են «Ucom Ֆելլոուշիփ» ծրագրի շրջանակում, որն այս անգամ կենտրոնացած է շրջանաձեւ տնտեսության լուծումների վրա։ Համաժողովն անցկացվել է Հայաստանում շրջանաձեւ տնտեսության նկատմամբ աճող հետաքրքրության ֆոնին, եւ Ucom-ը շարունակում է համադրել կորպորատիվ առաջնորդությունն ու ստարտափ նորարարությունը՝ աջակցելով իր կողմից նախաձեռնվող կայուն զարգացման ծրագրերին։

11:10 | 27.06.25 | News | 17019
Ucom’s General Director Ralph Yirikian participated in a panel discussion at the inaugural International Circular Economy Forum, held at UWC Dilijan College.
The forum, hosted by the EU-funded CirculUP! Building Capacity and Raising Awareness to Popularize Circular Economy in Armenia Project and organized by the Impact Hub Network, brought together over 150 changemakers from more than 40 countries to explore practical solutions for building a zero-waste future in Armenia and beyond. It is also the flagship event of the Impact Hub Global Gathering 2025, held in Armenia for the first time.
The event marked the official launch of the Issue-Based Ecosystem Building Methodology, a practical framework developed by Impact Hub Global to strengthen local sustainability efforts through cross-sector collaboration between governments, businesses, and civil society.
“Armenia is showing what it means to go beyond pilots and projects, to build real ecosystems where policymakers, entrepreneurs, funders, and citizens co-create long-term solutions,” said Tatiana Glad, Executive Director of Impact Hub Network.
Ralph Yirikian was one of five experts invited to speak on the high-level panel discussion titled “Unlocking Armenia’s Circular Economy Potential: Voices from the Field.” Mr. Yirikian contributed to the panel by highlighting the importance of corporate partnerships for circular startups, addressing how big corporations can support sustainable innovation through procurement policies and responsible value chain practices.
“This forum is an important step for Armenia, bringing together people who can shape a more sustainable future. The world is moving towards circularity, and we at Ucom, as a socially responsible company, recognize how important it is to be a part of this transition. Circularity isn’t just a trend, it’s the future of doing business and we’re very proud to support initiatives that can drive this change,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
“A major lesson we've taken away from the CirculUP! Project is that even in small countries, systemic change is possible when we are open to collaborate,” said Ani Baboomian, Program Manager of CirculUP!.
Note that this marks the second year of partnership between Ucom and Impact Hub Yerevan within the framework of the Ucom Fellowship Program, which this year focuses on circular economy solutions. The Forum coincides with growing momentum for circularity in Armenia, where Ucom continues to bridge corporate leadership with startup innovation through the sustainability initiatives it supports.