11:10 | 27.06.25 | Նորություններ | 16981
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը մասնակցել է միջազգային CirculUP! շրջանաձեւ տնտեսության համաժողովի շրջանակում կայացած պանելային քննարկմանը, որը տեղի է ունեցել Դիլիջանի միջազգային դպրոցում։
ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող «CirculUP!․ Հայաստանում շրջանաձեւ տնտեսությունը հանրայնացնելու կարողությունների զարգացում եւ իրազեկվածության բարձրացում» ծրագրի եւ Impact Hub միջազգային ցանցի կազմակերպած համաժողովը համախմբել է ավելի քան 150 մասնակցի՝ 40-ից ավելի երկրից։
Միջոցառման նպատակն է ուսումնասիրել թափոնազերծ ապագայի կառուցման գործնական լուծումները՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում։ Համաժողովը միաժամանակ հանդիսանում է Impact Hub Global Gathering 2025 համաշխարհային հավաքի գլխավոր միջոցառումը, որն առաջին անգամ է անցկացվել Հայաստանում։
Միջոցառման ընթացքում պաշտոնապես ազդարարվել է խնդիրների վրա հիմնված էկոհամակարգերի ձեւավորման մեթոդաբանության մեկնարկի մասին, որը մշակվել է Impact Hub Global-ի կողմից։ Այս մեթոդաբանության նպատակն է խաչաձեւ համագործակցության միջոցով խթանել տեղական կայուն զարգացման ջանքերը՝ պետական, մասնավոր եւ քաղաքացիական հասարակության միջեւ։
«Հայաստանում մեր փորձը ցույց է տալիս, թե ինչ է նշանակում դուրս գալ փորձնական ծրագրերի շրջանակներից եւ ստեղծել իրական էկոհամակարգեր, որտեղ քաղաքականություն մշակողները, ձեռնարկատերերը, ներդրողները եւ հասարակության ներկայացուցիչները համատեղ ձեւավորում են երկարաժամկետ լուծումներ», - նշել է Իմփաքթ Հաբ-ի գործադիր տնօրեն Տատյանա Գլադը։
Ռալֆ Յիրիկյանը հանդես է եկել «Հայաստանի շրջանաձեւ տնտեսության ներուժի բացահայտումը․ տեսակետներ ոլորտից» խորագրով մասնագիտական պանելային քննարկմանը։ Իր ելույթում նա շեշտել է խոշոր ընկերությունների դերը շրջանաձեւ ստարտափների աջակցման գործում՝ ներկայացնելով, թե ինչպես կարող են այդ ընկերությունները իրենց գնումների քաղաքականության եւ մատակարարման շղթայի պատասխանատու կառավարման միջոցով նպաստել կայուն նորարարությանը։
«Այսօր աշխարհը շարժվում է շրջանաձեւ տնտեսության ուղղությամբ, եւ մենք՝ Ucom-ում, որպես սոցիալապես պատասխանատու ընկերություն, լիովին գիտակցում ենք, թե որքան կարեւոր է այդ փոփոխության մի մաս լինել։ Շրջանաձեւ տնտեսությունը պարզապես միտում չէ՝ այն ապագայի բիզնես մոդելն է, եւ մենք հպարտ ենք աջակցել նման նախաձեռնություններին, որոնք կարող են այս ուղղությամբ իրական փոփոխություն բերել», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մեր CirculUP! ծրագրից քաղած ամենամեծ դասերից մեկն այն է, որ նույնիսկ փոքր երկրներում համակարգային փոփոխություն հնարավոր է, եթե մենք բաց ենք համագործակցության համար»,- հավելել է CirculUP! ծրագրի ղեկավար Անի Բաբումյանը։
Նշվում է, որ սա արդեն երկրորդ տարին է, ինչ Ucom-ը եւ Իմփաքթ Հաբ Երեւանը համագործակցում են «Ucom Ֆելլոուշիփ» ծրագրի շրջանակում, որն այս անգամ կենտրոնացած է շրջանաձեւ տնտեսության լուծումների վրա։ Համաժողովն անցկացվել է Հայաստանում շրջանաձեւ տնտեսության նկատմամբ աճող հետաքրքրության ֆոնին, եւ Ucom-ը շարունակում է համադրել կորպորատիվ առաջնորդությունն ու ստարտափ նորարարությունը՝ աջակցելով իր կողմից նախաձեռնվող կայուն զարգացման ծրագրերին։

11:10 | 27.06.25 | Новости | 17029
Генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян принял участие в панельной дискуссии в рамках первого Международного форума по циркулярной экономике CirculUP!, который состоялся в колледже UWC Дилижан.
Форум, организованный международной сетью Impact Hub в рамках финансируемого ЕС проекта «CirculUP! Укрепление потенциала и повышение осведомлённости для популяризации циркулярной экономики в Армении», объединил более 150 участников из более чем 40 стран для обсуждения практических решений по построению безотходного будущего в Армении и за её пределами. Форум также является ключевым мероприятием Impact Hub Global Gathering 2025, который впервые проходит в Армении.
Форум ознаменовал официальное начало внедрения методологии построения экосистем, основанных на прикладной модели, разработанной Impact Hub Global. Цель — содействие устойчивому развитию на местном уровне через межсекторальное сотрудничество между государственными структурами, бизнесом и гражданским обществом.
«Армения демонстрирует, как выйти за рамки пилотных проектов и строить настоящие экосистемы, где законодатели, предприниматели, инвесторы и обычные граждане совместно создают долгосрочные решения», — отметила исполнительный директор сети Impact Hub Татьяна Глад.
Ральф Йирикян был одним из пяти экспертов, приглашённых к участию в панельной дискуссии на тему «Раскрытие потенциала циркулярной экономики в Армении: мнения в отрасли». В своём выступлении он подчеркнул важность корпоративного партнёрства в поддержке стартапов, работающих в сфере циркулярной экономики, и рассказал о том, как крупные компании могут способствовать устойчивым инновациям через политику закупок и ответственное управление цепочками поставок.
«Сегодня весь мир движется в сторону циркулярности, и мы в Ucom, как социально ответственная компания, понимаем, насколько важно быть частью этого перехода. Циркулярная экономика — это не просто тренд, это будущее бизнеса, и мы гордимся тем, что поддерживаем инициативы, способные стимулировать эти изменения», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Один из главных уроков, которые мы извлекли из проекта CirculUP! — это то, что системные изменения возможны даже в небольших странах, если мы открыты к сотрудничеству», — подчеркнула руководитель программы CirculUP! Ани Бабумян.
Отметим, что это уже второй год сотрудничества между Ucom и Impact Hub Yerevan в рамках программы Ucom Fellowship, которая в этом году сосредоточена на решениях в области циркулярной экономики. Форум совпал с растущим интересом к данной теме в Армении, и Ucom продолжает объединять корпоративное лидерство с инновациями стартапов в рамках инициатив, направленных на устойчивое развитие.