14:11 | 14.08.25 | Նորություններ | 26457
Team Telecom Armenia-ն հայտարարում է բջջային ցանցի օպտիմալացման եւ արդիականացման նոր լայնածավալ նախագծի մեկնարկի մասին։
Նպատակ ունենալով էապես բարձրացնել կապի որակը եւ թվային միջավայրի անվտանգությունը Հայաստանի ողջ տարածքում՝ ընկերությունը 2025թ․ նոյեմբերի 15-ից կդադարեցնի 2G ցանցի շահագործումը։
Երկրորդ սերնդի բջջային ցանցը, որը Հայաստանում գործարկվել է 30 տարի առաջ՝ դեռեւս 1995 թվականին, այլեւս չի համապատասխանում ժամանակակից պահանջներին, եւ այն թվային առավել անվտանգ եւ արդյունավետ ծածկույթ ապահովող տեխնոլոգիաներով փոխարինելու ժամանակն է:
2G-ի անջատման արդյունքում ազատված հաճախականությունները, ենթակառուցվածքները, սարքավորումներն ու ծրագրային ռեսուրսները թույլ կտան շատ կարճ ժամանակում էապես ընդլայնելու 4G եւ 5G ծածկույթներն ամբողջ Հայաստանում, այդ թվում՝ հեռավոր բնակավայրերում։
Ընկերության 1000-ից ավելի բազային կայանները կաշխատեն բացառապես արդի տեխնոլոգիաներով՝ բաժանորդներին տրամադրելով բջջային կապի եւ ինտերնետի ավելի հուսալի ու արագ հասանելիություն։
«Կարեւորելով նորագույն տեխնոլոգիաների՝ ճիշտ ժամանակին ներդրման ու օպտիմալացման անհրաժեշտությունը՝ մենք առաջինն ենք պատրաստ կրելու այս պատասխանատվությունը՝ նորարարական լուծումներն էլ ավելի հասանելի դարձնելով մեր բաժանորդներին։ Այս քայլը հնարավորություն կտա արդիականացնելու բջջային ծածկույթը, բարձրացնելու ցանցի արդյունավետությունը եւ էականորեն բարելավելու ծառայությունների որակը»,-ասել է Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
2G ցանցի պայմաններում բաժանորդներին գրեթե հասանելի չէին շարժական ինտերնետի ծառայությունները, ինչը սահմանափակում էր ժամանակակից հաղորդակցման գործիքներից օգտվելու հնարավորությունը։ Նոր սերնդի ցանցերը ոչ միայն թույլ են տալիս միաժամանակ օգտվելու ինչպես ձայնային, այնպես էլ ինտերնետ ծառայություններից, այլեւ զգալիորեն ավելի էներգախնայող են եւ թույլ են տալիս նվազեցնելու ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա։
Այս օպտիմալացումն իրականացվում է Team Telecom Armenia-ի կողմից նախկինում հայտարարված շարժական ցանցի արդիականացման ռազմավարության շրջանակում, որի նպատակն է ապահովել առաջադեմ, հասանելի եւ կայուն կապ Հայաստանի ամբողջ տարածքում։
Ծառայությունների անխափան հասանելությունն ապահովելու նպատակով ընկերությունը այն բաժանորդներին, որոնք վերջին երեք ամիսներին օգտագործել են միայն 2G ցանցում աշխատող հեռախոսներ, հնարավորություն կընձեռի ստանալու նոր տեխնոլոգիաներով աշխատող բջջային հեռախոսներ։ Ծրագրի մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ։

Team Telecom Armenia объявляет о запуске нового масштабного проекта по оптимизации и модернизации мобильной сети.
С целью существенного повышения качества связи и цифровой безопасности по всей территории Армении, с 15 ноября 2025 года компания выведет сеть 2G из эксплуатации.
Сеть мобильной связи второго поколения, запущенная в Армении еще 30 лет назад, в 1995 году, сегодня уже не соответствует современным требованиям, и настало время заменить ее передовыми технологиями, обеспечивающими более безопасную цифровую связь и эффективное покрытие.
Освободившиеся в результате отключения 2G частоты, инфраструктура, оборудование и программные ресурсы позволят в кратчайшие сроки значительно расширить зоны покрытия 4G и 5G по всей Армении, включая отдаленные населенные пункты. Более 1000 базовых станций компании начнут работать исключительно на современных технологиях, предоставляя абонентам более надежный и быстрый доступ к мобильной связи и интернету.
«Осознавая важность своевременной оптимизации и внедрения новейших технологий, мы первыми готовы взять на себя эту ответственность, делая инновационные решения еще более доступными для наших абонентов. Этот шаг позволит модернизировать мобильное покрытие, многократно повысить эффективность сети и значительно улучшить качество предоставляемых услуг», - отметил генеральный директор Team Telecom Armenia Айк Есаян.
В зоне покрытия сети 2G абоненты практически не имели доступа к услугам мобильного интернета, что ограничивало возможности использования современных средств коммуникации. Сети нового поколения не только позволяют одновременно пользоваться как голосовыми, так и интернет-услугами, но и являются значительно более энергоэффективными, снижая воздействие на окружающую среду.
Оптимизация проводится в рамках ранее объявленной стратегии модернизации мобильной сети Team Telecom Armenia, целью которой является обеспечение передовой, доступной и устойчивой связи по всей территории страны.
Для обеспечения бесперебойного доступа к услугам связи компания предоставит абонентам, которые за последние три месяца пользовались исключительно телефонами, работающими только в сети 2G, возможность получить телефоны с поддержкой современных технологий. Подробности программы доступны по ссылке.