17:47 | 13.11.25 | Նորություններ | 11176
Գնահատելով արվեստի ուժով հաղորդակցվելու եւ վերականգնվելու կարեւորությունը՝ Viva-ն սկսել է համագործակցել «Արտիսիմո» մշակութային հասարակական կազմակերպության հետ: Արդյունքում՝ «Ոսկեփորիկ» զարգացման կենտրոններ հաճախող 60 երեխա կօգտվի կրթաբուժական եւ վերականգնողական ծառայություններից: Դա կնպաստի այս խմբի երեխաների ներառական զարգացմանը:
Ութ տարի առաջ ստեղծված «Արտիսիմո» մշակութային հասարակական կազմակերպությանը լուրջ հետազոտություն է անցկացրել եւ բացահայտել Հայաստանի տարբեր շրջաններին բնորոշ խնդիրները: Երկու մարզում՝ Գեղարքունիքում եւ Վայոց ձորում, կրթաբուժական մեկական կենտրոն է ստեղծվել:
Viva-ի եւ «Արտիսիմո»-ի համագործակցության մեկնարկն ազդարարվել է Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքում՝ «Ոսկեփորիկ» զարգացման կենտրոնում:
«Այս համագործակցության հիմքում կարեւոր ուղերձ կա. միանալ՝ արվեստի միջոցով սեր եւ հոգատարություն փոխանցելու առաքելությանը: Այն, ինչ երեխաները չեն կարողանում արտահայտել բառերով՝ վախերը, ուրախությունն ու հույզերը, կանեն արվեստի միջոցով: Դա թույլ կտա աստիճանաբար զարգացնել հաղորդակցվելու ունակություններն ու նպաստել նրանց ինտեգրմանը: Մեր գործընկերներին հաջողվել է ծնողների շրջանում կոտրել կարծրատիպերը, հասնել խնդիրների վաղ բացահայտմանը եւ վերականգնողական պրոցեսում կանխել արժեքավոր ժամանակի անվերադարձ կորուստը: Հուսով ենք՝ մեր աջակցությամբ կնպաստենք նոր ձեռքբերումների արձանագրմանը»,- ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
«Ընդհանուր առմամբ, երկու մարզում «Ոսկեփորիկ» զարգացման կենտրոն է հաճախում ավելի քան երկու հարյուր երեխա: Շատերի համար վերականգնողական բուժումը կրում է մշտական բնույթ, ինչը նշանակում է, որ դադարներով ցանկալի արդյունք հնարավոր չէ ապահովել: Viva-ի աջակցությամբ, մենք արդեն կարող ենք եւս վաթսուն երեխաների կյանքի բարելավմանն ուղղված թերապիաներ անցկացնել՝ լուսավորելով բոլորի մանկությունը: Այս համագործակցությունը շատ կարեւոր էր մեզ համար»,- ասել է «Արտիսիմո» մշակութային ՀԿ հիմնադիր Կատերինա Հորստկան:
«Ոսկեփորիկ»-ում, արդյունավետության տեսակետից առանձնահատուկ տեղ է հատկացվում հիպոթերապիային (ձիաբուժություն), որի դերն անգնահատելի է հենաշարժողական խնդիրներով երեխաների վերականգնման համար: Այս թերապիայի համար ընտրվում են համապատասխան վայր եւ որոշակի հատկություններով օժտված կենդանիներ` երեխաների վերականգնման գործընթացում ապահովելով հոգեբանական հիանալի արդյունք:
Կրթության առանձնահատուկ պայմաններ ապահովող ծառայությունների ցանկը բազմազան է: Այն ներառում է զգայական ինտեգրում, հոգեբանական աջակցություն, լոգոպեդիա ֆիզիոթերապիա, հոգեխնամք, հիպոթերապիա, հեքիաթաթերապիա, ավազաթերապիա, կանիսթերապիա (հատուկ վարժեցված շների ներգրավմամբ թերապիա), ջրային թերապիա, արտ-թերապիա եւ երաժշտաթերապիա:

17:47 | 13.11.25 | Новости | 11166
Осознавая важность искусства в процессах коммуникации и реабилитации, Viva начала сотрудничество с неправительственной культурной организацией «Artissimo». В результате, 60 детей, посещающих центры развития «Воскепорик», получат образовательные, терапевтические и реабилитационные услуги. Это будет способствовать инклюзивному развитию детей этой целевой группы.
Созданная восемь лет назад неправительственная организация «Artissimo», занимающаяся поддержкой культурных инициатив, провела серьезное исследование и выявила проблемы, характерные для разных регионов. В каждом из двух регионов республики — Гегаркуникском и Вайоцдзорском — создано по одному образовательно-терапевтическому центру.
О начале сотрудничества Viva и «Artissimo» было объявлено в городе Мартуни Гегаркуникской области, в центре развития «Воскепорик».
«В основе этого партнёрства лежит важная идея — объединить усилия и через искусство донести послание любви и заботы. То, что дети не могут выразить словами – страхи, радость и эмоции – они смогут передать через искусство. Это позволяет им постепенно развивать коммуникативные навыки и будет способствовать их интеграции. Нашим партнёрам удалось сломать стереотипы среди родителей, добиться раннего выявления проблем и предотвратить безвозвратную потерю драгоценного времени в процессе реабилитации. Мы надеемся, что с нашей поддержкой мы поспособствуем новым достижениям», – сказал генеральный директор Viva Армен Аветисян.
«Всего в центре развития “Воскепорик” обучаются более двухсот детей из двух регионов. Для многих реабилитационное лечение – это постоянный процесс, а значит, достичь желаемого результата с перерывами невозможно. Благодаря поддержке Viva мы уже можем проводить терапию, направленную на улучшение жизни ещё шестидесяти детей, делая детство каждого ярче. Это сотрудничество очень важно для нас», – отметила основательница культурной общественной организации «Артиссимо» Катерина Хорстка.
В центре «Воскепорик» особое место отводится иппотерапии (метод терапии посредством верховой езды), роль которой неоценима в реабилитации детей с двигательными нарушениями. Для этой терапии подбирается подходящее место и животные с определенными качествами, что обеспечивает превосходный психологический результат в процессе реабилитации детей.
Перечень услуг центра многообразен. Он включает сенсорную интеграцию, психологическую поддержку, логопедию, физиотерапию, психотерапию, иппотерапию, сказкотерапию, песочную терапию, канистерапию (терапия с вовлечением специально обученных собак), водную терапию, арт-терапию и музыкотерапию.