17:47 | 13.11.25 | Նորություններ | 11176
Գնահատելով արվեստի ուժով հաղորդակցվելու եւ վերականգնվելու կարեւորությունը՝ Viva-ն սկսել է համագործակցել «Արտիսիմո» մշակութային հասարակական կազմակերպության հետ: Արդյունքում՝ «Ոսկեփորիկ» զարգացման կենտրոններ հաճախող 60 երեխա կօգտվի կրթաբուժական եւ վերականգնողական ծառայություններից: Դա կնպաստի այս խմբի երեխաների ներառական զարգացմանը:
Ութ տարի առաջ ստեղծված «Արտիսիմո» մշակութային հասարակական կազմակերպությանը լուրջ հետազոտություն է անցկացրել եւ բացահայտել Հայաստանի տարբեր շրջաններին բնորոշ խնդիրները: Երկու մարզում՝ Գեղարքունիքում եւ Վայոց ձորում, կրթաբուժական մեկական կենտրոն է ստեղծվել:
Viva-ի եւ «Արտիսիմո»-ի համագործակցության մեկնարկն ազդարարվել է Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքում՝ «Ոսկեփորիկ» զարգացման կենտրոնում:
«Այս համագործակցության հիմքում կարեւոր ուղերձ կա. միանալ՝ արվեստի միջոցով սեր եւ հոգատարություն փոխանցելու առաքելությանը: Այն, ինչ երեխաները չեն կարողանում արտահայտել բառերով՝ վախերը, ուրախությունն ու հույզերը, կանեն արվեստի միջոցով: Դա թույլ կտա աստիճանաբար զարգացնել հաղորդակցվելու ունակություններն ու նպաստել նրանց ինտեգրմանը: Մեր գործընկերներին հաջողվել է ծնողների շրջանում կոտրել կարծրատիպերը, հասնել խնդիրների վաղ բացահայտմանը եւ վերականգնողական պրոցեսում կանխել արժեքավոր ժամանակի անվերադարձ կորուստը: Հուսով ենք՝ մեր աջակցությամբ կնպաստենք նոր ձեռքբերումների արձանագրմանը»,- ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
«Ընդհանուր առմամբ, երկու մարզում «Ոսկեփորիկ» զարգացման կենտրոն է հաճախում ավելի քան երկու հարյուր երեխա: Շատերի համար վերականգնողական բուժումը կրում է մշտական բնույթ, ինչը նշանակում է, որ դադարներով ցանկալի արդյունք հնարավոր չէ ապահովել: Viva-ի աջակցությամբ, մենք արդեն կարող ենք եւս վաթսուն երեխաների կյանքի բարելավմանն ուղղված թերապիաներ անցկացնել՝ լուսավորելով բոլորի մանկությունը: Այս համագործակցությունը շատ կարեւոր էր մեզ համար»,- ասել է «Արտիսիմո» մշակութային ՀԿ հիմնադիր Կատերինա Հորստկան:
«Ոսկեփորիկ»-ում, արդյունավետության տեսակետից առանձնահատուկ տեղ է հատկացվում հիպոթերապիային (ձիաբուժություն), որի դերն անգնահատելի է հենաշարժողական խնդիրներով երեխաների վերականգնման համար: Այս թերապիայի համար ընտրվում են համապատասխան վայր եւ որոշակի հատկություններով օժտված կենդանիներ` երեխաների վերականգնման գործընթացում ապահովելով հոգեբանական հիանալի արդյունք:
Կրթության առանձնահատուկ պայմաններ ապահովող ծառայությունների ցանկը բազմազան է: Այն ներառում է զգայական ինտեգրում, հոգեբանական աջակցություն, լոգոպեդիա ֆիզիոթերապիա, հոգեխնամք, հիպոթերապիա, հեքիաթաթերապիա, ավազաթերապիա, կանիսթերապիա (հատուկ վարժեցված շների ներգրավմամբ թերապիա), ջրային թերապիա, արտ-թերապիա եւ երաժշտաթերապիա:

17:47 | 13.11.25 | News | 11191
Understanding the importance of communication and recovery through the power of art, Viva has begun collaborating with the “Artissimo” cultural NGO. As a result, 60 children attending the “Voskeporik” development centers will benefit from educational, therapeutic and rehabilitation services. This will contribute to the inclusive development of this group of children.
Established eight years ago, the “Artissimo” cultural non-governmental organization conducted serious research and identified problems specific to different regions of Armenia. Educational and therapeutic centers have been established Gegharkunik and Vayots Dzor, one in each region.
The launch of the cooperation between Viva and “Artissimo” was announced in the city of Martuni, Gegharkunik region, at the “Voskeporik” development center.
“There is an important message at the heart of this partnership: to join the mission of conveying love and care through art. What children cannot express in words – fears, joy, and emotions – they will do through art. This will allow them to gradually develop their communication skills and contribute to their integration. Our partners have managed to break stereotypes among parents, achieve early identification of problems and prevent the irretrievable loss of valuable time in the rehabilitation process. We hope that with our support we will contribute to the recording of new achievements,” said Viva’s General Director Armen Avetisian.
“More than two hundred children across two regions attend the “Voskeporik” Development Center. For many of them, rehabilitation is an ongoing process, meaning that consistent treatment is essential to achieve the desired results. With the support of Viva, we can now provide therapies that will improve the lives of sixty additional children—helping to brighten their childhoods. This collaboration has been truly significant for us," said Katerina Horstka, founder of the “Artissimo” cultural NGO.
In “Voskeporik”, a special place is given to hippotherapy (horse therapy), the role of which is invaluable in the rehabilitation of children with motor problems. For this therapy, an appropriate location and horses with required characteristics are selected, ensuring an excellent psychological result in the rehabilitation process of children.