16:26 | 20.11.25 | Նորություններ | 12252
Լեռնաջուր համայնքի բարձրադիր թեք լանջերին դարձյալ անտառաստեղծման աշխատանքներ են իրականացվում: Viva-ն հետեւողականորեն աջակցում է «Իմ անտառ Հայաստան»-ի ջանքերին՝ այս տարածքում անտառի ծածկույթն ընդլայնելու համար: Քառամյա համագործակցության տարիներից վերջին երկուսը նվիրվել է Լոռու մարզի լեռնային լանդշաֆտ ունեցող այս բնակավայրերին: Մոտեցման հիմքում ոչ թե կամայական որոշում է, այլ հեռանկարային ու ռազմավարական գործունեություն. բուսականությունից զրկված թեք լանջերը կլիմայի փոփոխության հետեւանքով կարող են սողանքների պատճառ դառնալ: Ստեղծվող անտառները էկոլոգիական օգուտներին զուգահեռ նաեւ կարգավորող եւ բնական աղետները կանխող գործառույթ կիրականացնեն:
Լեռնաջուրում ընտրված աշխատանքային նոր 1,5 հա տարածքը նախորդ տարվա ծրագրով ստեղծված անտառի շարունակությունն է: Ծրագիրը համայնքներում եկամուտ է ապահովում տարվա երեք եղանակներին: Այս աշնանը տնկվում են մոտ 5600 փակ եւ բաց արմատային համակարգերով տեղական անտառային ծառատեսակներ՝ կաղնի, վայրի տանձ, վայրի խնձոր, հաճարենի, թխկի, կեչի, եւ մի քանի տեսակի թփեր: Viva-ի եւ «Իմ անտառ Հայաստան»-ի համագործակցությունը ենթադրում է բազմաշերտ արդյունք՝ բնության էկոհամակարգի կարգավորման, սոցիալական եւ կրթական բաղադրիչներով:
«Մենք ընդլայնում ենք երկրի թոքերի գործառույթն իրականացնող անտառային հատվածը, ձգտում կանխել անապատացումը, նպաստում ջրային ռեսուրսների պահպանմանը եւ պայքարում ենք սողանքների դեմ: Կարեւոր է նաեւ այն, որ այս ծրագիրն ապահովում է սեզոնային աշխատատեղ: Իսկ տնկիների բազմազանությունը թույլ է տալիս հարմարավետ միջավայր ստեղծել նաեւ վայրի կենդանիների համար՝ նպաստելով մարդ-վայրի բնություն համակեցությանը: Առհասարակ «կանաչ մտածողության» հիմքում պատասխանատու մոտեցումն է ամեն ինչի հանդեպ»,-ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Անտառաստեղծմանը մասնակցող յուրաքանչյուր բնակիչ յուրօրինակ «դեսպան» է դառնում իր ընտանիքում, միջավայրում՝ «կանաչ մտածողության» սկզբունքները տարածելով երիտասարդների շրջանում:
«Մարդու գործունեության արդյունքում բնությանը վնաս է հասցվում ամեն օր, եւ մեր հոգատարությունը նույնպես պետք է անդադար լինի։ Viva-ի հետեւողականությունը ցույց է տալիս, որ ընկերությունն իրոք գիտակցում է բիզնեսի դերն ու պատասխանատվությունը հասարակական ու բնապահպանական հարցերում։ Իսկ անտառապատումը միաժամանակ եւ՛ երկարաժամկետ խնդիրներ է լուծում, եւ՛ կարճաժամկետ․ այս պահին միայն սեզոնային աշխատանքում 150 հոգի է ներգրավված»,-ասել է «Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ փոխտնօրեն Լիլիթ Մարտիրոսյանը:

16:26 | 20.11.25 | Новости | 12319
Продолжаются работы по лесовосстановлению на высокогорных склонах общины Лернаджур. Viva последовательно поддерживает усилия «My Forest Armenia» по расширению лесного покрова в этом районе. Последние два года четырёхлетнего партнёрства были посвящены этим населённым пунктам с горным ландшафтом в Лорийской области. Этот подход основан не на произвольных решениях, а на долгосрочной и стратегической деятельности: склоны, лишённые растительности, могут стать причиной оползней из-за изменения климата. Создаваемые леса, помимо многочисленных экологических преимуществ, также будут выполнять регулирующую функцию и предотвращать экологические катастрофы.
Новый участок площадью 1,5 гектара в Лернаджуре является продолжением леса, созданного в рамках прошлогодней программы. Программа обеспечивает общинам доход в течение трёх сезонов. Этой осенью будет высажено около 5600 местных видов деревьев с закрытой и открытой корневой системой: дуб, дикая груша, дикая яблоня, бук, клён, берёза и несколько видов кустарников. Сотрудничество Viva и «My Forest Armenia» подразумевает многогранные результаты, включая экологическое восстановление, социальное воздействие и образовательную ценность.
«Мы расширяем лесные площади, которые служат лёгкими нашей страны, стремясь предотвратить опустынивание, способствовать сохранению водных ресурсов и борьбе с оползнями. Важно также, что этот проект обеспечивает сезонную занятость. Разнообразие саженцев позволяет создать комфортную среду для диких животных, способствуя сосуществованию человека и природы. В целом, ответственное отношение ко всему окружающему нас миру лежит в основе «зелёного мышления»», – отметил Армен Аветисян, генеральный директор Viva.
Каждый житель, участвующий в лесопосадке, становится уникальным «послом» в своей семье и общине, распространяя принципы «зелёного мышления» среди молодёжи.
«В результате деятельности человека природе ежедневно наносится ущерб, и наша забота должна быть постоянной. Последовательность Viva показывает, что компания действительно осознаёт роль и ответственность бизнеса в решении социальных и экологических вопросов. А облесение одновременно решает как долгосрочные, так и краткосрочные задачи: в настоящее время только на сезонных работах задействовано 150 человек», - отметила Лилит Мартиросян, заместитель директора общественной организации «My Forest Armenia».