14:18 | 05.03.26 | Նորություններ | 2506
Տվյալների ճարտարագիտությունը (Data engineering) նոր երեւույթ չէ։ Մարդկության տվյալների կառավարման պատմությունը, հազարավոր տարիների ընթացքում ձեւավորված մոտեցումներով, ներկայացվել է մեկ ուշագրավ առցանց կատալոգում՝ DataArt IT Museum-ի կողմից ստեղծված retrospect.dataart.com կայքում։
Այս տվյալների ռետրոսպեկտիվը ուսումնասիրում է տարբեր աղբյուրներ, ապացույցներ եւ վիզուալ նյութեր՝ ցույց տալու, թե ինչպես է սկսվել տվյալների հաշվառումը․ առաջին հաշվառումները, առաջին աղյուսակը, որով կազմակերպվում էր գարեջրի պաշարների հաշվառումը, առաջին հարկատուների ցուցակները, որոնց միջոցով կառուցվում էին հին կայսրություններ, ինչպես նաեւ վիկինգների բեռների ամենավաղ ցուցակները։
Այս պատմությունը ցույց է տալիս, թե ինչպես են այդ մեթոդները ժամանակի ընթացքում զարգացել՝ հասնելով դակիչ քարտերին, Excel աղյուսակներին, առցանց գնումներին եւ նույնիսկ LLM գործակալների հետ զրույցներին։
Դարերի ընթացքում մարդկային հասարակություններն օգտագործել են գրանցումներ, հաշվարկներ եւ հետեւել տվյալների՝ ստեղծելու ավելի մեծ համակարգեր։ Մարդիկ փորձել են հասնել այնպիսի նպատակների, որոնք պահանջում էին շատ ավելի մեծ ջանքեր, քան մեկ մարդու հիշողության կամ մտավոր կարողություններն էին հնարավորություն տալիս՝ աշխատելով տվյալների հսկայական հավաքածուների հետ։
Նախագիծը հետեւում է այն մեթոդների եւ մոտեցումների բազմազանությանը, որոնք ձեւավորել են իշխանությունը, առաջընթացը եւ ընդլայնումը։ Այն կառուցված է քարտերի տեսքով, որտեղ տվյալները խմբավորված են երեք հիմնական դիտանկյան շուրջ․
1.    Processing․ ուսումնասիրում է տվյալների մշակման մեթոդները՝ պահպանում, դասակարգում, համեմատություն։
2.    Representation․ դիտարկում է այն ձեւերը, որոնց միջոցով տեղեկատվությունը ստանում է կառուցվածք՝ նշաններ, աղյուսակներ, դիագրամներ, աղյուսակներ։
3.    Interfaces․ կենտրոնանում է այն գործիքների վրա, որոնք միջնորդում են մարդու եւ տվյալների շփումը՝ փորագրված ոսկորներից եւ մեխանիկական սարքերից մինչեւ մեյնֆրեյմ համակարգիչներ եւ անձնական համակարգիչներ։
Այս երեք դիտանկյունը միասին ներկայացնում են բազմահազարամյա պատմություն՝ ցույց տալով, թե ինչպես է տվյալների կառավարման արվեստը նպաստել մշակույթի, տեխնոլոգիայի եւ մարդկային երեւակայության զարգացմանը։
Նախագիծը ներկայացված է եւ շարունակաբար թարմացվում է նաեւ հատուկ Instagram ալիքում՝ @retrospect.dataart։
DataArt IT Museum-ը պատմական նախագիծ է, որի նպատակն է ուսումնասիրել եւ հանրայնացնել IT ինժեներական ժառանգությունը այն տարածաշրջաններում, որտեղ գործում է DataArt-ը՝ ներկայացնելով գլոբալ համատեքստում։
Նախաձեռնությունը համահունչ է ընկերության հիմնական արժեք «People First» գաղափարին, քանի որ այն ներկայացնում է համակարգչային ինժեներների կյանքի պատմությունները եւ նրանց ներդրումը տեխնոլոգիական զարգացման մեջ։

14:18 | 05.03.26 | News | 2462
Data engineering wasn’t born yesterday. Find thousands of years of humanity’s approach to handling data — all in one remarkable online catalogue by DataArt IT Museum, retrospect.dataart.com.
This data retrospective delves into a wide range of sources, evidence, and visuals to reveal how the first counting was recorded: the first spreadsheet to organize beer supplies, the first lists of taxpayers to build an ancient empire, and the earliest cargo lists to track Viking goods — showing how this brought humanity to punch cards and Excel forms, online shopping and chatting with LLM agents.
Through the centuries, human society employed records, counts, and tracking to build something bigger than what already existed. The people sought to achieve goals that required effort beyond one mind's capacity to memorize and operate with: huge sets of data.
The project follows the diversity of methods and approaches that have shaped power, progress, and expansion. The resource is built from cards, combined into bundles according to three perspectives:
1.    Processing examines the methods of manipulation—storing, sorting, comparing.
2.    Representation looks at the forms through which information takes shape—symbols, tables, diagrams, spreadsheets.
3.    Interfaces focuses on the tools that mediate our contact with data—from carved bones and clockwork machines to mainframes and PCs.
Taken together, these perspectives trace a multi-millennial history of how the art of data handling has powered culture, technology, and imagination.
The project extends to the ongoing adaptation in the dedicated Instagram channel @retrospect.dataart and will be updated throughout this year.
DataArt IT Museum is a multi-channel historical project dedicated to exploring and promoting the IT engineering heritage in the regions where we operate, all within a global context. This initiative aligns with DataArt's core value of "People First," as it celebrates the lives and contributions of pioneering computer engineers.