16:36 | 17.03.26 | Նորություններ | 1701
Խաբեբաները զանգահարում են տեղական կամ արտասահմանյան հեռախոսահամարներից, ինչպես նաեւ հաղորդագրություններ են ուղարկում WhatsApp, Telegram եւ Viber հավելվածներով։
Ներկայանալով որպես բանկերի, հեռահաղորդակցական օպերատորների, առաքման ծառայությունների կամ պետական մարմինների աշխատակիցներ՝ նրանք փորձում են հասանելիություն ստանալ քաղաքացիների անձնական տվյալներին եւ հեռախոսներում տեղադրված հավելվածներին՝ հետագայում ֆինանսական միջոցներ կորզելու նպատակով։
Խաբեբաները հաճախ ուղղորդում են քաղաքացիներին փոխանցել կամ թելադրել SMS-ով ստացված ծառայության ակտիվացման կոդերը, սեղմել SMS հաղորդագրություններով ուղարկված հղումները եւ լրացնել բանկային քարտի կամ անձնական տվյալները, ինչպես նաեւ հեռախոսում տեղադրել հատուկ ծրագրեր՝ օրինակ 5G ծառայություն ակտիվացնելու կամ որեւէ ծառայությունից անվճար օգտվելու պատրվակով։
Այս գործողությունները կատարելու դեպքում  խաբեբաները կարող են հափշտակել ֆինանսական միջոցները, մուտք գործել բանկային հավելվածներ եւ իրականացնել տարբեր գործողություններ, հաղորդագրություններ ուղարկել քաղաքացիների մտերիմներին, հասանելիություն ստանալ անձնական հաղորդագրություններին կամ հեռակա կարգով կառավարել հեռախոսը։ Նման խարդախություններն իրականացվում են շատ արագ՝ հաշված րոպեների ընթացքում։
Ucom-ը բաժանորդներին եւս մեկ անգամ հորդորում է երբեք հեռախոսի միջոցով չտրամադրել անձնական տվյալներ, գաղտնաբառեր կամ բանկային կոդեր, չպատասխանել անծանոթ հեռախոսահամարներից եկող զանգերին, հատկապես եթե զանգը կատարվում է արտերկրից, չսեղմել անծանոթ SMS հաղորդագրություններում տեղադրված հղումների վրա եւ անմիջապես անջատել զանգը, եթե զանգահարողը խնդրում է տրամադրել անձնական տվյալներ, բացել հղումներ կամ կատարել որեւէ գործողություն։

16:36 | 17.03.26 | Новости | 1771
Злоумышленники совершают звонки с местных и зарубежных номеров, а также отправляют сообщения через WhatsApp, Telegram и Viber.
Представляясь сотрудниками банков, телекоммуникационных операторов, служб доставки или государственных органов, они пытаются получить доступ к личным данным граждан и приложениям на их телефонах с целью последующего хищения денежных средств.
Мошенники часто просят передать или продиктовать коды активации, полученные по SMS, перейти по ссылкам из сообщений и ввести данные банковских карт или личную информацию, а также установить специальные приложения — например, под предлогом активации 5G или бесплатного доступа к каким-либо услугам.
В случае выполнения подобных действий злоумышленники могут похитить денежные средства, получить доступ к банковским приложениям и совершать различные операции, отправлять сообщения контактам пользователя, получать доступ к личной переписке или удалённо управлять устройством. Такие мошеннические действия часто происходят очень быстро — в течение нескольких минут.
Компания Ucom вновь призывает своих абонентов никогда не передавать по телефону личные данные, пароли или банковские коды, не отвечать на звонки с неизвестных номеров, особенно международных, не переходить по ссылкам из подозрительных SMS-сообщений и немедленно завершать разговор, если звонящий просит предоставить личную информацию, открыть ссылки или выполнить какие-либо действия.