16:53 | 30.03.26 | Նորություններ | 860
Ucom-ի աջակցությամբ եւ ակտիվ մասնակցությամբ Վաղարշապատում ամփոփվել է «ԴեմԱռԴեմ. Սերունդների երկխոսություն» ամենամյա մարզային ֆորումը, որը կազմակերպվում է «Մարզերի երեխաները մարզերում» (ՄԵՄ) ՀԿ-ի կողմից։
Վաղարշապատի Կոմիտասի անվան մշակույթի պալատում անցկացվող ֆորումին մասնակցում էր ավելի քան 800 պատանի եւ երիտասարդ Հայաստանի բոլոր մարզերից եւ Ջավախքից, ինչպես նաեւ ավագ սերնդի փորձառու մասնագետներ, հաջողակ գործարարներ եւ մտավորականներ։
Ֆորումն անցկացվում է «շրջված» ֆորմատով, որտեղ ավագներն են լսում երիտասարդներին։ 8 պատանի խոսնակ կիսվել են իրենց յուրահատուկ փորձառություններով եւ ոգեշնչող պատմություններով՝ «Լինե՞լ, թե՞ չլինել ԱԲ-ին ընկեր», «Ուղեղը որպես ազգային ռեսուրս», «Հայ ռոբոտն օվկիանոսից այն կողմ» եւ այլ թեմաներով։ Ելույթներին նրանք պատրաստվել էին մեկ ամիս՝ պրոֆեսիոնալ մենտորների հետ, որոնց թվում էր նաեւ Ucom Ակադեմիայի ղեկավարը։
«Ucom-ում մենք կարեւորում ենք երիտասարդների ներուժի բացահայտումը եւ մարզերում տեխնոլոգիական կրթության հնարավորությունների ընդլայնումը։ «ԴեմԱռԴեմ» ֆորումը հիանալի օրինակ է, թե ինչպես կարող են պատանիները ոչ միայն լսել, այլեւ ոգեշնչել ավագ սերնդին։ Մենք ուրախ ենք, որ աջակցում ենք այս նախաձեռնությանը, քանի որ ներդրումը սերունդների միջեւ կառուցողական երկխոսության մեջ՝ ամենակարեւոր ներդրումներից մեկն է մեր երկրի զարգացման համար», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ֆորումի տարածքում գործում էր նաեւ Ucom-ի տաղավարը, որտեղ երիտասարդները խաղացել են թեմատիկ ինտելեկտուալ խաղեր, լուսանկարվել AI ֆոտոխցիկով եւ ծանոթացել ընկերության գործունեությանը եւ Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերին։
«Արդեն երրորդ անգամն է՝ «ԴեմԱռԴեմ»-ն ապացուցում է, թե որքան մեծ ներուժ կա մարզերում ապրող պատանիների մեջ, երբ նրանց պարզապես վստահում ես ու հարթակ տրամադրում։ Ucom-ի նման գործընկերների շնորհիվ այս ձայնն ավելի լսելի է դառնում ու իրական կապ ստեղծում սերունդների միջեւ։ Բայց մեր աշխատանքը միայն ֆորումով չի ավարտվում. ՄԵՄ ՀԿ-ն ողջ տարին մարզերում է՝ երեխաների կողքին։ Տարվա ընթացքում կազմակերպում ենք կրթական ճամբարներ ու երկու սերունդների ներգրավվածությամբ միջոցառումներ ՀՀ բոլոր մարզերում», - ասել է «Մարզերի երեխաները մարզերում» ՀԿ-ի նախագահ Արամայիս Մարգարյանը։
Ֆորումի ընթացքում գործում էր պատանիների կողմից ստեղծված եւ կառավարվող նախագծերի ցուցադրությունը, անցկացվել պանելային քննարկում՝ «Երեխայի զարգացում եւ ապագա. ո՞րն է մեր դերը» թեմայով, կազմակերպվեցին մրցույթներ ու անակնկալներ։
Միջոցառման վերջում Ucom-ի կողմից նվերներ ու մրցանակներ են հանձնվել ինտելեկտուալ խաղի հաղթողներին եւ ֆորումի խոսնակներին։ Ֆորումն ամփոփվել է Թմբաթա խմբի համերգով։

16:53 | 30.03.26 | News | 886
With the support and active participation of Ucom, the annual regional forum “DemArDem: Dialogue of Generations” was held in Vagharshapat. The forum is organized by the NGO “Children of the Regions”.
The event took place at the Komitas Cultural Palace in Vagharshapat and brought together more than 800 teenagers and young people from all regions of Armenia and Javakhk, along with experienced professionals, successful entrepreneurs, and representatives of the intellectual community.
The forum is held in a “reverse” format, where the older generation listens to the youth. Eight young speakers shared their unique experiences and inspiring stories on topics such as “To Be or Not to Be a Friend of AI,” “The Brain as a National Resource,” “An Armenian Robot Beyond the Ocean,” and others. The speakers had spent a month preparing their presentations with professional mentors, including the Head of Ucom Academy.
“At Ucom, we place great importance on empowering young people and expanding access to technological education in the regions. The DemArDem forum is a powerful example of how young people can not only learn, but also inspire the older generation. We are proud to support this initiative, as fostering constructive dialogue between generations is one of the most meaningful contributions to our country’s long-term development,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
A Ucom booth was also set up at the venue, where young participants engaged in themed intellectual games, took photos at an AI-powered photo booth, and learned more about the company’s activities and its Corporate Social Responsibility initiatives.
“For the third time, DemArDem has demonstrated the immense potential of young people living in the regions — when they are simply trusted and given a platform to express themselves. Thanks to partners like Ucom, this voice becomes more visible and creates a genuine connection between generations. However, our work does not end with the forum. Our NGO operates in the regions throughout the year, working closely with them. Over the course of the year, we organize educational camps and intergenerational initiatives across all regions of Armenia,” said Aramayis Margaryan, President of the “Children of the Regions” NGO.
Throughout the forum, an exhibition of projects created and led by young participants was showcased. A panel discussion titled “Child Development and the Future: What Is Our Role?” was held, along with competitions and interactive activities.
At the end of the event, Ucom presented gifts and prizes to the winners of the intellectual competition and to the forum speakers. The forum concluded with a concert by Tmbata band.