16:53 | 30.03.26 | Նորություններ | 860
Ucom-ի աջակցությամբ եւ ակտիվ մասնակցությամբ Վաղարշապատում ամփոփվել է «ԴեմԱռԴեմ. Սերունդների երկխոսություն» ամենամյա մարզային ֆորումը, որը կազմակերպվում է «Մարզերի երեխաները մարզերում» (ՄԵՄ) ՀԿ-ի կողմից։
Վաղարշապատի Կոմիտասի անվան մշակույթի պալատում անցկացվող ֆորումին մասնակցում էր ավելի քան 800 պատանի եւ երիտասարդ Հայաստանի բոլոր մարզերից եւ Ջավախքից, ինչպես նաեւ ավագ սերնդի փորձառու մասնագետներ, հաջողակ գործարարներ եւ մտավորականներ։
Ֆորումն անցկացվում է «շրջված» ֆորմատով, որտեղ ավագներն են լսում երիտասարդներին։ 8 պատանի խոսնակ կիսվել են իրենց յուրահատուկ փորձառություններով եւ ոգեշնչող պատմություններով՝ «Լինե՞լ, թե՞ չլինել ԱԲ-ին ընկեր», «Ուղեղը որպես ազգային ռեսուրս», «Հայ ռոբոտն օվկիանոսից այն կողմ» եւ այլ թեմաներով։ Ելույթներին նրանք պատրաստվել էին մեկ ամիս՝ պրոֆեսիոնալ մենտորների հետ, որոնց թվում էր նաեւ Ucom Ակադեմիայի ղեկավարը։
«Ucom-ում մենք կարեւորում ենք երիտասարդների ներուժի բացահայտումը եւ մարզերում տեխնոլոգիական կրթության հնարավորությունների ընդլայնումը։ «ԴեմԱռԴեմ» ֆորումը հիանալի օրինակ է, թե ինչպես կարող են պատանիները ոչ միայն լսել, այլեւ ոգեշնչել ավագ սերնդին։ Մենք ուրախ ենք, որ աջակցում ենք այս նախաձեռնությանը, քանի որ ներդրումը սերունդների միջեւ կառուցողական երկխոսության մեջ՝ ամենակարեւոր ներդրումներից մեկն է մեր երկրի զարգացման համար», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ֆորումի տարածքում գործում էր նաեւ Ucom-ի տաղավարը, որտեղ երիտասարդները խաղացել են թեմատիկ ինտելեկտուալ խաղեր, լուսանկարվել AI ֆոտոխցիկով եւ ծանոթացել ընկերության գործունեությանը եւ Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերին։
«Արդեն երրորդ անգամն է՝ «ԴեմԱռԴեմ»-ն ապացուցում է, թե որքան մեծ ներուժ կա մարզերում ապրող պատանիների մեջ, երբ նրանց պարզապես վստահում ես ու հարթակ տրամադրում։ Ucom-ի նման գործընկերների շնորհիվ այս ձայնն ավելի լսելի է դառնում ու իրական կապ ստեղծում սերունդների միջեւ։ Բայց մեր աշխատանքը միայն ֆորումով չի ավարտվում. ՄԵՄ ՀԿ-ն ողջ տարին մարզերում է՝ երեխաների կողքին։ Տարվա ընթացքում կազմակերպում ենք կրթական ճամբարներ ու երկու սերունդների ներգրավվածությամբ միջոցառումներ ՀՀ բոլոր մարզերում», - ասել է «Մարզերի երեխաները մարզերում» ՀԿ-ի նախագահ Արամայիս Մարգարյանը։
Ֆորումի ընթացքում գործում էր պատանիների կողմից ստեղծված եւ կառավարվող նախագծերի ցուցադրությունը, անցկացվել պանելային քննարկում՝ «Երեխայի զարգացում եւ ապագա. ո՞րն է մեր դերը» թեմայով, կազմակերպվեցին մրցույթներ ու անակնկալներ։
Միջոցառման վերջում Ucom-ի կողմից նվերներ ու մրցանակներ են հանձնվել ինտելեկտուալ խաղի հաղթողներին եւ ֆորումի խոսնակներին։ Ֆորումն ամփոփվել է Թմբաթա խմբի համերգով։

16:53 | 30.03.26 | Новости | 928
При поддержке и активном участии Ucom в Вагаршапате состоялось подведение итогов ежегодного регионального форума «ДемАрДем: Диалог поколений», организованного общественной организацией «Дети регионов в регионах».
Форум, прошедший в Дворце культуры имени Комитаса в Вагаршапате, собрал более 800 подростков и молодых людей из всех регионов Армении и Джавахка, а также представителей старшего поколения — опытных специалистов, успешных предпринимателей и представителей интеллектуальной сферы.
Форум проводится в «перевернутом» формате, где старшее поколение слушает молодежь. Восемь юных спикеров поделились своими уникальными историями и представили вдохновляющие выступления на темы «Быть или не быть другом ИИ», «Мозг как национальный ресурс», «Армянский робот за океаном», как и другие. К выступлениям они готовились в течение месяца вместе с профессиональными менторами, среди которых также был руководитель Академии Ucom.
«В Ucom мы придаем большое значение раскрытию потенциала молодежи и расширению возможностей технологического образования в регионах. Форум «ДемАрДем» является ярким примером того, как подростки могут не только учиться, но и вдохновлять старшее поколение. Мы рады поддерживать эту инициативу, поскольку вклад в развитие конструктивного диалога между поколениями — один из важнейших вкладов факторов развития нашей страны», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
На площадке форума также был представлен павильон Ucom, где молодые участники участвовали в тематических интеллектуальных играх, фотографировались в AI-фотозоны и знакомились с деятельностью компании и ее программами корпоративной социальной ответственности.
«Уже в третий раз «ДемАрДем» доказывает, какой огромный потенциал есть у подростков, живущих в регионах, если им просто доверяют и предоставляют платформу для самовыражения. Благодаря таким партнёрам, как Ucom, этот голос становится более заметным и формируется реальная связь между поколениями. Однако наша работа не ограничивается только форумом. НПО «Дети регионов в регионах» работает в регионах круглый год — рядом с детьми. В течение года мы организуем образовательные лагеря и мероприятия с участием двух поколений во всех регионах Республики Армения», — отметил президент НПО Арамаис Маргарян.
В ходе форума была организована выставка проектов, созданных и реализуемых самими подростками, проведена панельная дискуссия по теме «Развитие ребенка и будущее: какова наша роль?», а также конкурсы и интерактивные активности. В завершение мероприятия Ucom вручил подарки и призы победителям интеллектуального конкурса и спикерам форума. Форум завершился концертом группы Tmbata.