13:44 | 05.05.26 | Նորություններ | 688
Viva-ն, հավատարիմ մնալով կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության իր քաղաքականությանը, «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնին այս անգամ էլ աջակցել է ժամանակակից ուրոլոգիական էնդոսկոպիկ գործիքակազմ ձեռք բերելու հարցում։
Այս առիթով վերականգնողական կենտրոն է այցելել Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը: Նա շրջել է բուժկենտրոնով, ծանոթացել գործիքակազմի կիրառման հնարավորություններին և շփվել բուժանձնակազմի ու վիրավորում ստացած զինվորների հետ։
««Զինվորի տունն» առանցքային դեր ունի վիրավորում ստացած զինվորների առողջության վերականգնման և վերաինտեգրման գործընթացում, իսկ Viva-ում մենք կարևորում ենք, որ մեր աջակցությունը լինի նպատակային և իրական ազդեցություն ունենա մարդկանց կյանքի որակի վրա։ Վստահ ենք, որ տրամադրված ժամանակակից սարքերն ու գործիքները կօգնեն մեր բժիշկներին ավելի արդյունավետ իրականացնել իրենց աշխատանքը՝ ապահովելով անվտանգ և բարձրակարգ բուժում, իսկ բուժառուներին՝ արագ և լիարժեք վերականգնում»,- ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Էնդոսկոպիկ վիրաբուժությունն այսօր ժամանակակից բժշկության կարևորագույն ուղղություններից մեկն է։ Փոխարինելով բաց վիրահատություններին՝ այս մեթոդն ապահովում է նվազագույն ինվազիվություն և առավելագույն արդյունավետություն, իսկ բուժառուի համար՝ ավելի կարճ վերականգնողական փուլ և հետվիրահատական բարդությունների ցածր ռիսկ։
«Viva ընկերության աջակցությամբ մեր վերջին նախագիծը մեկ ամբողջական շենք էր, որի կառուցումը ֆինանսավորեց առաջատար օպերատորը և որն այժմ ծառայում է որպես շատ կարևոր ծրագրի իրականացման տարածք՝ «Կյանքի սենյակի» և տղաների նոր ճաշարանի տարածքներն են դրանք: Եվ առհասարակ Viva ընկերությունը պարբերաբար ձեռք է մեկնում «Զինվորի տանը»՝ տարբեր ծրագրերի իրականացման հարցում: Այս անգամ ընկերությունը մեզ աջակցեց ձեռք բերել կարևորագույն սարքավորումներ, որոնց անհրաժեշտությունը մեր զինվորները շատ ունեին: Ուրոլոգիական վիրահատությունները մեր տղաների դեպքում ոչ պակաս կարևոր են, քան բուն վերականգնողական բուժումը, քանի որ տարբեր վիրավորումների հետևանքով անշարժ կամ նստակյաց կյանքով ապրող մարդկանց մոտ բազմաթիվ ուրոլոգիական խնդիրներ են առաջանում»,- ասել է «Զինվորի տան» տնօրեն Հայկուհի Մինասյանը:
«Օլիմպուս» ընկերության (էնդոսկոպիկ վիրաբուժության մեջ համարվում է ամենաբարձրակարգը) ուրոլոգիական  էնդոսկոպիկ միջամտությունների վերջին սերնդի  սարքավորումների շնորհիվ «Զինվորի տունը» հնարավորություն կունենա բարձրացնելու բուժառուների ախտորոշման ճշգրտությունը, բարելավել շահառուների բուժման և վիրահատության որակը՝ խիստ կրճատելով հետվիրահատական հիվանդանոցային օրերը և նվազագույնի հասցնելով բարդությունների ռիսկերը:
«Նստակյաց կամ անշարժ կյանքի, այսպես կոչված, բարդ կողմը միայն անշարժությունը չէ. եթե չլինի ճիշտ ապրելակերպ, պարբերական վերականգնողական բուժում, հատուկ սարքավորումներով մարդու մարմնի ճիշտ շարժումների ապահովում, կարող են նոր բազմաթիվ առողջական խնդիրներ առաջանալ՝ ներքին օրգանների հետ կապված: Ինչ խոսք, «Զինվորի տունը» հոգում է և ունի բոլոր այն սարքավորումներն ու մասնագիտական թիմը, որպեսզի տղաների առողջությունը անշարժության պատճառով չտուժի, սակյան երբեմն բարդություններն անխուսափելի են: Այդ բարդություններից են ուրոլոգիական խնդիրները: Դրանք մեծապես ազդում են կյանքի որակի վրա: Viva ընկերությունն այսօր «Զինվորի տանն» աջակցում է, որ տեղում, հենց մեր վիրահատարաններում կարողանանք լապարոսկոպիկ վիրահատություններ կատարել: Միջամտության այս տեսակը, նախ՝ զգալիորեն կրճատում է հետվիրահատական վերականգնման շրջանը, կատարվում է նվազագույն տրավմայով, բացի այդ՝ վիրահատություններն այսուհետև, փաստորեն կկատարվեն հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց ամբողջովին հարմարեցված՝  մեր վիրահատարաններում: Հենց այսօր կատարվել է առաջին միջամտությունը, բուժառուն 44-օրյա պատերազմի մասնակից է»,- ասել է ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը:
Viva-ի գլխավոր տնօրենը շրջել է վերջերս ընկերության աջակցությամբ կառուցված նոր մասնաշենքով, որտեղ ոչ միայն զինհաշմանդամները, այլև քաղաքացիական անձինք ստանում են սոցիալ-կենցաղային վերականգնողական բուժում: Իսկ երկրորդ հարկը «Զինվորի տան» շահառուների համար ծառայում է որպես ճաշարան և տարբեր միջոցառումների իրականացման սրահ:
Այցի ավարտին Viva ընկերության գլխավոր տնօրենը և այլ աշխատակիցներ զինհաշմանդամների հետ միասին բեկորներ տեղադրեցին Մարտիրոս Սարյանի «Հայաստան» կտավի խճանկարին: Սա «Հայաստան 301» ծրագրի մի մաս է, որը խորհրդանշում է տարբեր կազմակերպությունների, հիմնադրամների և անհատների աջակցությունը զինվորներին, իսկ խճանկարը միասնաբար հավաքել-գունավորելը խորհրդանշում է զինվորանվեր այս գործը միասին կատարելը:
Համագործակցության այս փուլում՝ ուրոլոգիական էնդոսկոպիկ գործիքակազմի ձեռքբերման նպատակով, Viva-ն «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնին տրամադրել է 25 միլիոն դրամի աջակցություն։

13:44 | 05.05.26 | Новости | 790
Компания Viva, оставаясь верной своей политике корпоративной социальной ответственности, на этот раз оказала поддержку реабилитационному центру «Дом солдата» в приобретении современных урологических эндоскопических инструментов.
По этому случаю генеральный директор Viva Армен Аветисян посетил реабилитационный центр, осмотрел медучреждение, ознакомился с возможностями применения инструментов, а также пообщался с медицинским персоналом и получившими ранение военнослужащими.
«Реабилитационный центр „Дом солдата“ играет ключевую роль в восстановлении здоровья и реинтеграции военнослужащих. В Viva мы придаем особое значение тому, чтобы наша поддержка была адресной и оказывала реальное влияние на качество жизни людей. Уверены, что предоставленные современные устройства и инструменты помогут врачам еще эффективнее выполнять свою работу, обеспечивая безопасное и качественное лечение, а пациентам — более быстрое и полноценное восстановление», — отметил генеральный директор Viva Армен Аветисян.
Эндоскопическая хирургия — одно из ключевых направлений современной медицины. По сравнению с традиционными открытыми операциями этот метод обеспечивает минимальную инвазивность и высокую эффективность, а для пациента — более короткий период реабилитации и снижение риска послеоперационных осложнений.
«Один из наших последних проектов, реализованных при поддержке Viva, — отдельно стоящее здание, строительство которого профинансировал ведущий оператор. Сегодня здесь реализуется важная программа: оборудованы помещения „Комнаты жизни“, а также новая столовая для наших парней. В целом Viva регулярно поддерживает „Дом солдата“ в реализации различных программ. На этот раз компания помогла приобрести крайне необходимое оборудование, востребованное для нужд наших военнослужащих. Урологические операции не менее важны, чем реабилитационное лечение, поскольку вследствие травм и вынужденного малоподвижного образа жизни у пациентов часто возникают серьезные урологические проблемы», — отметила директор «Дома солдата» Айкуи Минасян.
Благодаря современному урологическому эндоскопическому оборудованию интервенционного класса компании Olympus Corporation, признанному одним из лучших в эндоскопической хирургии, «Дом солдата» сможет повысить точность диагностики, улучшить качество лечения и хирургических вмешательств, существенно сократить сроки послеоперационного пребывания в больнице и минимизировать риск осложнений.
«Так называемый сложный аспект сидячего или малоподвижного образа жизни заключается не только в ограничении подвижности. При отсутствии правильного образа жизни, регулярной реабилитации и необходимой двигательной активности, в том числе с использованием специализированного оборудования, могут возникать многочисленные сопутствующие проблемы со здоровьем, в том числе связанные с внутренними органами. В „Доме солдата“ этому уделяется особое внимание: центр оснащен необходимым оборудованием и располагает профессиональной командой, что позволяет минимизировать негативные последствия малоподвижности, хотя в ряде случаев осложнения остаются неизбежными. Урологические нарушения — одно из таких осложнений, существенно влияющих на качество жизни. Сегодня компания Viva оказала поддержку „Дому солдата“, что позволило организовать проведение лапароскопических операций непосредственно на базе центра. Такие вмешательства отличаются минимальной травматичностью и способствуют более быстрому восстановлению. Кроме того, операции проводятся в операционных, полностью адаптированных для людей с ограниченными возможностями. Первая операция уже проведена: пациентом стал участник 44-дневной войны», — отметил ректор ЕГМУ Армен Мурадян.
В рамках визита генеральный директор компании Viva Армен Аветисян осмотрел недавно построенное при поддержке компании новое здание, в котором реализуются программы социальной и бытовой реабилитации как для военнослужащих с инвалидностью, так и для гражданских лиц. Второй этаж функционирует как столовая для бенефициаров «Дома солдата» и используется для проведения различных мероприятий.
В завершение визита генеральный директор Viva и другие сотрудники вместе с военнослужащими с инвалидностью разместили фрагменты мозаики по мотивам полотна Мартиросa Сарьянa «Армения». Это часть программы «Армения 301», символизирующей поддержку солдат различными организациями, фондами и частными лицами, а сборка и раскрашивание мозаики отражает идею объединения усилий общества в поддержке военнослужащих.
На данном этапе сотрудничества компания Viva Армен Аветисян предоставила реабилитационному центру «Дом солдата» 25 миллионов драмов на приобретение урологических эндоскопических инструментов.