16:02 | 12.05.26 | Նորություններ | 876
Ucom-ը եւ «Արեւորդի» բնապահպանական ՀԿ-ն, համատեղելով իրենց ջանքերը Հայաստանում էկոլոգիական մշակույթի զարգացման գործում, բնապահպանական եւ կրթական միջոցառում էին կազմակերպել Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) Ուրցաձորի անտառակայանում։
Ucom-ի աշխատակիցները, լեռնային լանդշաֆտների վերականգնման եւ էկոհամակարգերի դիմակայունության բարձրացման նպատակով՝ «Արեւորդի» ՀԿ-ի եւ FPWC-ի մասնագետների աջակցությամբ, մրգատու ծառեր տնկեցին անտառակայանում։
Նախաձեռնությունը կազմակերպվել է «առանց թափոնների» (Zero Waste) սկզբունքով՝ բացառելով միանգամյա օգտագործման պլաստիկի կիրառումը եւ նվազեցնելով շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունը։ Այս համագործակցության շրջանակներում տարվա կտրվածքով տնկվում է 10 000 ծառ, ձեւավորելով Ucom-ի անտառը՝ Uforest-ը։
«Ucom-ը կանաչ ընկերություն է, եւ մենք կարեւորում ենք ոչ միայն տեխնոլոգիական առաջընթացը, այլեւ մեր գործունեության ազդեցությունը շրջակա միջավայրի եւ համայնքների վրա։ Uforest–ի գաղափարի իրականացումը վաղուց ենք սկսել, եւ շարունակելու ենք այն կյանքի կոչել։ Նման նախաձեռնությունները հնարավորություն են տալիս մեր թիմին գործնականում ներգրավվել կայուն զարգացման գործընթացներում եւ ձեւավորել պատասխանատու մտածողություն։ Մենք վստահ ենք, որ մեր բիզնեսի եւ մասնագիտական կազմակերպությունների համագործակցությունն է, որ կարող է երկարաժամկետ ազդեցություն ունենալ եւ նպաստել Հայաստանում կանաչ ապագայի ձեւավորմանը», - ասել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Միջոցառման կրթական հատվածը ներառում էր «Էկոգյուղի մոդելավորման» (Ecovillage Design) աշխատարան, որն անցկացվեց «Արեւորդի» ՀԿ-ի կողմից՝ Gaia Education միջազգային ցանցի մեթոդաբանությամբ։ Ինտերակտիվ աշխատարանի ընթացքում Ucom-ի թիմը ուսումնասիրել է կայուն զարգացման սկզբունքները՝ էկոլոգիական, սոցիալական, տնտեսական, մշակութային եւ կառավարման տեսանկյուններից՝ կիրառելով դրանք կազմակերպչական միջավայրում։
«Մեզ համար առանցքային է տեսնել, թե ինչպես են խոշոր կազմակերպությունները, ինչպիսին Ucom-ն է, պատրաստակամորեն որդեգրում կայուն զարգացման արժեքները։ Արեւորդին կարեւորում է ոչ միայն գործնական բնապահպանական քայլերը, այլեւ այն գիտակցության փոփոխությունը, որը տեղի է ունենում թիմերի ներսում նմանատիպ աշխատարանների միջոցով։ Սա համակարգային մոտեցում է, որտեղ բիզնեսը, քաղաքացիական հասարակությունն ու բնությունը հանդես են գալիս մեկ ընդհանուր շահի շուրջ՝ հանուն կայուն եւ դիմակայուն ապագայի», - նշել է Արեւորդի ՀԿ տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը։
Ucom-ի եւ «Արեւորդի» ՀԿ-ի ներկայացուցիչները քննարկում ծավալեցին նաեւ 2026-ի հոկտեմբերին Երեւանում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության համաժողովի (COP17) շուրջ։ Շեշտադրվեց մասնավոր հատվածի եւ քաղաքացիական հասարակության համագործակցության դերը՝ որպես Հայաստանի բնապահպանական օրակարգի առաջմղման եւ գլոբալ մարտահրավերներին դիմակայելու հիմնական գործոն։

16:02 | 12.05.26 | Новости | 775
Ucom и SunChild организовали экологическое и образовательное мероприятие на лесной станции Урцадзор Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC), объединив усилия для развития экологической культуры в Армении.
Сотрудники Ucom, при поддержке специалистов НПО SunChild и FPWC, посадили плодовые деревья на территории лесной станции в целях восстановления горных ландшафтов и повышения устойчивости экосистем. Инициатива была организована в соответствии с принципом «нулевых отходов» (Zero Waste), который исключает использование одноразового пластика и минимизирующим воздействие на окружающую среду. В рамках этого сотрудничества ежегодно высаживается 10 000 деревьев, формируя лес Ucom - Uforest.
«Ucom - зелёная компания, и мы придаём большое значение не только технологическому прогрессу, но и влиянию нашей деятельности на окружающую среду и общество. Мы начали воплощать идею Uforest в жизнь уже давно и продолжим реализовывать её и дальше. Подобные проекты дают нашей команде возможность на практике участвовать в процессах устойчивого развития и формировать ответственное мышление. Мы уверены, что именно сотрудничество бизнеса и профессиональных организаций может оказывать долгосрочное влияние и способствовать формированию зелёного будущего в Армении», - отметил генеральный директор компании Ucom Ралф Йирикян.
Образовательная часть мероприятия включала воркшоп по «моделированию экопоселений» (Ecovillage Design), проведённый SunChild с использованием методологии международной сети Gaia Education. В рамках интерактивного занятия команда Ucom ознакомилась с принципами устойчивого развития — с экологической, социальной, экономической, культурной и управленческой точек зрения — и обсудила их применение в организационной среде.
«Для нас особенно важно видеть, как крупные организации, такие как Ucom, готовы добровольно внедрять ценности устойчивого развития. SunChild придаёт большое значение не только практическим экологическим шагам, но и изменению мышления, которое происходит внутри команд благодаря подобным мастер-классам. Это системный подход, в котором бизнес, гражданское общество и природа действуют в рамках общего интереса ради устойчивого и жизнеспособного будущего», - отметила директор НПО SunChild Сона Калантарян.
Представители Ucom и SunChild также провели обсуждение предстоящей Конференции ООН по биоразнообразию (COP17), которая состоится в Ереване в октябре 2026 года. Особое внимание было уделено роли сотрудничества частного сектора и гражданского общества как ключевого фактора продвижения экологической повестки Армении и противодействия глобальным вызовам.