14:22 | 27.05.26 | Նորություններ | 414
Հայաստանում պատմության մեջ առաջին անգամ անցկացվող Concours Mondial de Bruxelles 2026 միջազգային հեղինակավոր մրցույթի պաշտոնական մեկնարկից հետո Team ընկերությունների խմբի Northern Terroir ընկերությունը Grand Hotel Yerevan-ում կազմակերպել է մասնավոր դեգուստացիոն երեկո:
Միջոցառմանը հյուրընկալվել են մրցույթի շրջանակում Հայաստան ժամանած միջազգային սոմելյեներ, գինեգործության ոլորտի լրագրողներ եւ ներկայացուցիչներ, հյուրընկալության ոլորտի մասնագետներ եւ տուրօպերատորներ:
Մոտ 130 հյուրի համախմբած միջոցառման նպատակն էր միջազգային մասնագիտական հանրությանը ներկայացնել Հայաստանի հյուսիսային գինեգործական կարեւոր տարածաշրջաններից մեկի՝ Տավուշի բնաշխարհը, գաստրոնոմիական մշակույթն ու հայկական տեղական խաղողի տեսակները՝ միաժամանակ ընդգծելով Հայաստանի աճող դերը համաշխարհային գինեգործության քարտեզում։
«Wild Luxury» ոճով կազմակերպված երեկոն ձեւավորվել էր որպես հյուսիսային Հայաստանի բազմաշերտ ներկայացում՝ գինու, համերի, բույրերի եւ պատմությունների միջոցով։ Հյուրերը մասնակցել են դեգուստացիոն փորձառության, որի առանցքում Northern Terroir-ի գինիների հիմքը կազմող հայկական տեղական Լալվարի եւ Բանանց խաղողի տեսակներն էին։
«CMB 2026-ի շրջանակում միջազգային գինեգործական մասնագետների հյուրընկալումը կարեւոր էր ոչ միայն Northern Terroir-ի, այլեւ հայկական գինեգործության համար: Մենք ցանկանում էինք, որ հյուրերը Տավուշը բացահայտեն ոչ միայն գինու, այլեւ տարածաշրջանի խոհարարական մշակույթի, մթնոլորտի եւ մարդկանց միջոցով»,- նշել է Northern Terroir-ի գլխավոր տնօրեն Զառա Մազմանյանը։
Դեգուստացիոն ներկայացումը վարել է Northern Terroir-ի բրենդային դեսպան Արամ Կիրակոսյանը, որը հյուրերին ներկայացրել է գինեգործարանը, գինու ստեղծման փիլիսոփայությունը եւ Տավուշի տերուարի առանձնահատկությունները։
Երեկոյի ընթացքում գինիները համադրվել են տարածաշրջանային բաղադրիչներով եւ տեղական խոհարարական ավանդույթներով ոգեշնչված ուտեստներով։ Գաստրոնոմիական կոնցեպտի հեղինակը եղել է Arm Food Lab-ի հիմնադիր, Ootelie Artisan Bakery եւ Caffeine Coffee Roasters նախագծերի համահիմնադիր Անի Հարությունյանը՝ գինու փորձագետ Ստեփան Հաջյանի հետ համագործակցությամբ։
«Տավուշի խոհանոցը խորապես կապված է սեզոնայնության, պահպանման մշակույթի եւ շրջակա բնությունից ստացվող բաղադրիչների հետ: Համադրությունները ստեղծվել էին այնպես, որ արտացոլեն տարածաշրջանի բնավորությունը եւ, միաժամանակ, բնականորեն լրացնեն գինիները»,- ասել է Անի Հարությունյանը։
Հյուրերին ներկայացվել են ZOÉ Sparkling-ը՝ վայրի գարնանային կանաչիներով եւ ավանդական հացահատիկներով պատրաստված թթխմորային խրթխրթան հացի հետ, TUS Classic-ը՝ վայրի սնկով գաթայի ժամանակակից մեկնաբանությամբ, եւ TUS Reserve-ը՝ Տավուշում աճեցված խոզի մսով։
Նման միջոցառումները նպաստում են երկրի աճող տեսանելիությանը ոչ միայն որպես գինեգործական տարածաշրջան, այլեւ որպես գինու տուրիզմի, գաստրոնոմիայի եւ հյուրընկալության նոր ուղղություն։

Following the official opening of the internationally renowned Concours Mondial de Bruxelles 2026, held in Armenia for the first time in history, Northern Terroir, part of the Team Group of Companies, hosted an exclusive private tasting evening at Grand Hotel Yerevan.
The event welcomed international sommeliers, wine journalists and industry representatives, hospitality professionals, and tour operators who arrived in Armenia as part of one of the world’s most prestigious wine competitions.
Bringing together around 130 guests, the event aimed to introduce international visitors to the landscapes, gastronomy, and indigenous grape varieties of Tavush, one of Armenia’s northern wine regions, while highlighting the country’s growing role within the global wine industry.
Held under the concept of “Wild Luxury,” the evening was designed as an immersive presentation of northern Armenia through wine, food, aroma, and storytelling. Guests were guided through a tasting experience centered around Lalvari and Banants, indigenous Armenian grape varieties that stand at the core of Northern Terroir’s wines.
“Hosting international wine professionals during CMB 2026 was an important moment not only for Northern Terroir, but for Armenian wine more broadly,” said Zara Mazmanyan, General Director of Northern Terroir. “We wanted guests to experience Tavush not only through wine, but through its food culture, atmosphere, and the people behind the region.”
The tasting presentation was led by Northern Terroir Brand Ambassador Aram Kirakosyan, who introduced guests to the winery, winemaking philosophy, and the character of Tavush terroir.
Throughout the evening, wines were paired with dishes inspired by regional ingredients and local food traditions. The gastronomic concept was curated by Ani Harutyunyan, Founder of Arm Food Lab, Co-founder of Ootelie Artisan Bakery and Caffeine Coffee Roasters, in collaboration with wine expert Stepan Hajyan.
“Tavush cuisine is deeply connected to seasonality, preservation, and ingredients gathered from the surrounding landscape,” said Ani Harutyunyan. “The pairings were created to reflect the character of the region while naturally complementing the wines.”
The pairings included ZOÉ Sparkling served with wild spring greens and heritage grain sourdough crisps, TUS Classic accompanied by a savory wild mushroom gata reinterpretation, and TUS Reserve paired with free-range Tavush pork.
Such events contribute to Armenia’s growing visibility not only as a winemaking region, but also as an emerging destination for wine tourism, gastronomy, and hospitality.