07:18 | 26.06.26 | Նորություններ | 1733
Cyberhub.am-ի համահիմնադիր Արթուր Պապյանը մեկնաբանել է Հայաստանի կառավարության ծրագիրը IMEI միասնական համակարգի ներդրման մասին՝ ներմուծված բջջային հեռախոսների ամբողջական գրանցման եւ հետեւողականության ապահովման համար:
«Առաջին հայացքից հնչում է տեխնիկական ու անմեղ՝ «պայքար ստվերի դեմ», «հեռախոսների գողության կանխում»։ Բայց տեսնենք` ինչ է նախատեսվում իրականում.
1. Ստեղծվելու է մի հսկա բազա, որտեղ կապվելու են ձեր անձնագիրն ու անձնական տվյալները, ձեր հեռախոսի կոդը (IMEI) եւ ձեր բոլոր SIM/eSIM քարտերը։ Սա պարզապես հարկային գործիք չէ. սա պետությանը հնարավորություն է տալիս ցանկացած պահի տեսնել, թե ով, որ սարքով եւ երբ է ակտիվանում ցանցում։
2. Եթե ամեն րոպե 2.5 միլիոն օգտատիրոջ տվյալ պարունակող այդ բազան խափանվի, օպերատորները ստիպված են լինելու անջատել ձեր կապը։ Իսկ մենք գիտենք, թե ինչպես են աշխատում պետական բազաները, օրինակ՝ առաջին դասարանցիների գրանցման բազան, որը այս շաբաթ ընդամենը մի 20 000 ծնողի պիտի միաժամանակ սպասարկեր, բայց ուղղակի չէր աշխատում։
3. Նախագծում կա վտանգավոր մի կետ՝ ադմինիստրատորը կարող է այս բազայի տվյալներով «թվային այլ ծառայություններ» մատուցել պետական ու տեղական մարմիններին կամ նույնիսկ մասնավոր ընկերություններին։ Այսինքն՝ տվյալները, որոնք հավաքվում են իբր «մաքսանենգության դեմ պայքարի» համար, վաղը կարող են օգտագործվել բոլորովին այլ՝ մեզ անհայտ նպատակներով։
4. Մեկ տեղում ամբողջ հանրապետության հեռախոսների ու քաղաքացիների տվյալների կենտրոնացումը երազանք է ցանկացած կիբեռհանցագործի համար։ Եթե այս բազան կոտրվի (իսկ անխոցելի համակարգեր չկան), յուրաքանչյուրիս անվտանգությունը կդրվի հարվածի տակ», - գրել է Արթուր Պապյանը:
Հունիսի 25-ին կառավարությունը հավանություն է տվել «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի եւ հարակից օրենքների նախագծերին։
Հիմնավորման համաձայն՝ Հայաստանում IMEI կոդերի վերահսկողության բացակայությունը մի շարք ռիսկեր է ստեղծում, մասնավորապես՝ չմաքսազերծված, կեղծ կամ փոփոխված IMEI կոդերով բջջային հեռախոսների շրջանառություն, ինչը հանգեցնում է հարկային կորուստների, շուկայի մրցակցության խաթարման եւ տեխնիկական ու անվտանգության ռիսկերի աճի։ Ըստ այդմ՝ նախատեսվում է ներդնել արդյունավետ համակարգ ներմուծված բջջային հեռախոսների ամբողջական գրանցման եւ հետեւողականության ապահովման համար՝ միջազգային լավագույն փորձին համապատասխան։
Անդրադառնալով նախաձեռնությանը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել էր.
«Բջջային հեռախոսների շուկան ամենամեծ ստվերային շուկան է, եւ ինչ անում ենք՝ այդ շուկան շարունակում է իր գործը: Աշխարհում այս լուծումները վաղուց կան, եւ մեր քաղաքական արձանագրումն այն է, որ ավարտվում է բջջային հեռախոսների սեւ շուկայի դարաշրջանը։ Հայաստանի Հանրապետությունում ոչ մի հեռախոս, որը չի հավաստիացվում, որ ներմուծվել է օրինական ճանապարհով, չի աշխատելու»։

07:18 | 26.06.26 | News | 1736
Artur Papyan, co-founder of Cyberhub.am, commented on the Armenian government’s plan to introduce a unified IMEI system to ensure the full registration and consistency of imported mobile phones.
“At first glance, it sounds technical and harmless: ‘fighting the shadow economy’, ‘preventing phone theft’. But let’s look at what is actually planned:
1. A massive database will be created linking your passport and personal data, your phone’s IMEI code, and all your SIM/eSIM cards. This is not merely a tax administration tool: it would allow the state to see at any time who is active on the network, which device they are using, and when.
2. If this database, which processes data from 2.5 million users every minute, goes offline, operators will be forced to disconnect users from the network. And we know how government databases perform – for example, the first-grade school registration system, which this week was expected to serve only about 20,000 parents simultaneously but simply failed to function.
3. The draft contains another concerning provision: the database administrator may use the information to provide ‘other digital services’ to state and local government bodies or even private companies. In other words, data supposedly collected to ‘combat smuggling’ could tomorrow be used for entirely different purposes that are unknown to the public.
4. Centralizing data on every mobile phone and citizen in the republic in a single database is a dream target for cybercriminals. If this database is ever hacked – and no system is invulnerable – the security of every one of us would be at risk,” Artur Papyan wrote.
On June 25, the government approved the draft law “On Amendments and Supplements to the Law on Electronic Communications” and related legislative amendments.
According to the explanatory note, the lack of control over IMEI codes in Armenia creates a number of risks, including the circulation of mobile phones with non-customs-cleared, counterfeit, or altered IMEI codes. This results in tax losses, distorts market competition, and increases technical and security risks. Accordingly, the government plans to introduce an effective system to ensure the full registration and traceability of imported mobile phones in line with international best practices.
Commenting on the initiative, Prime Minister Nikol Pashinyan said:
“The mobile phone market is the largest shadow market, and what we are doing is ensuring that this market can continue to operate legally. Similar solutions have long existed around the world, and our political message is that the era of the black market for mobile phones is coming to an end. No mobile phone in the Republic of Armenia that has not been certified as legally imported will be able to operate.”