10:19 | 07.07.26 | Նորություններ | 1256
«Վիվա Արմենիա» ՓԲԸ-ն հայտարարել է Ovio ապրանքանիշով գործող «ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի ձեռքբերման գործարքի կնքման մասին։
«Գործարքը ռազմավարական քայլ է Viva-ի զարգացման ուղղությամբ։ Ընկերությունը նպատակ ունի ձևավորելու լիարժեք կոնվերգենտ հարթակ, որը մեկ միասնական էկոհամակարգում կմիավորի շարժական կապը, ֆիքսված ինտերնետը, հեռուստատեսությունը, հեռահաղորդակցային տրանսպորտային ենթակառուցվածքը և թվային ծառայությունները»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
«Viva-ի առանցքային ռազմավարական առավելությունը թվային կոնվերգենտությունն է՝ մոդել, որի շրջանակում շարժական և ֆիքսված կապի ծառայությունները, բովանդակային, ամպային և այլ թվային ծառայությունները միավորվում են՝ ձևավորելով հաճախորդների համար համալիր լուծումներ։
Viva-ի կառուցվածքում լիարժեք ֆիքսված կապի ծառայությունների սեգմենտի առկայությունն ընկերությանը հնարավորություն կտա ոչ միայն ամրապնդելու իր ենթակառուցվածքային ներուժը, այլև բարձրացնելու պրոդուկտային առաջնորդության մակարդակը՝ ապահովելով ծառայությունների և լուծումների պորտֆելի առավելագույն դիվերսիֆիկացում։
Ovio-ի ինտեգրումը կընդլայնի Viva-ի հնարավորությունները ֆիքսված կապի ծառայությունների սեգմենտում, կհզորացնի ընկերության օպտիկամանրաթելային, մալուխային և ռադիոռելեական ենթակառուցվածքը, ինչպես նաև հիմք կստեղծի ազգային մասշտաբի առավել հզոր, կայուն և արդյունավետ՝ հեռահաղորդակցային տրանսպորտային ցանցի ձևավորման համար։ Ակտիվների միավորումը հնարավորություն կտա ավելի արագ գործարկելու կոնվերգենտ ծառայություններ, ձևավորելու ավելի շահավետ փաթեթային առաջարկներ և զարգացնելու թվային բիզնեսի նոր ուղղություններ՝ ֆիզիկական անձանց, կորպորատիվ և պետական հաճախորդների համար»,- նշել են Viva-ում։
Կարևոր նշանակություն ունի նաև ժամանակակից սերտիֆիկացված տվյալների կենտրոնը (Data Center), որը կուժեղացնի Viva-ի ենթակառուցվածքային հնարավորություններն ամպային ծառայությունների, տվյալների պահպանման և մշակման ոլորտներում։ Սեփական տվյալների կենտրոնի առկայությունն ընկերությանը հնարավորություն կտա ստեղծել լրացուցիչ հիմք նոր սերնդի ծառայությունների զարգացման համար, ներառյալ՝ արհեստական բանականության և այլ առաջադեմ թվային տեխնոլոգիաների վրա հիմնված լուծումները։
«Ovio-ի ձեռքբերումը Viva-ի համար ունի երկարաժամկետ ռազմավարական նշանակություն և լիովին համապատասխանում է ընկերության թվային փոխակերպման, բիզնեսի դիվերսիֆիկացման և տեխնոլոգիական առաջատարության ամրապնդման ուղղությանը։ Մեր ռազմավարական առավելությունը թվային կոնվերգենտն է։ Մենք հետևողականորեն ձևավորում ենք էկոհամակարգ, որտեղ բջջային կապը, ֆիքսված ինտերնետը, հեռուստատեսությունը, ամպային, բովանդակային և այլ թվային ծառայությունները գործում են որպես մեկ ամբողջություն։ Սեփական ֆիքսված ցանցային ենթակառուցվածքի ձևավորումն ու զարգացումը Viva-ին հնարավորություն կտան զգալիորեն ամրապնդել ոչ միայն ենթակառուցվածքային հնարավորությունները, այլև արտադրանքային առաջատարությունը՝ ապահովելով պրոդուկտային պորտֆելի առավելագույն դիվերսիֆիկացում և հաճախորդների փորձառության նոր մակարդակ», - նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
Viva-ի և Ovio-ի ցանցային ենթակառուցվածքների միավորումը կապահովի թողունակության աճ, տվյալների փոխանցման արագության բարձրացում, ինչպես նաև կապի որակի և հուսալիության բարելավում։ Ցանցի միասնական կառավարումը հնարավորություն կտա ավելի արագ միացնելու ծառայությունները մասնավոր և բիզնես հաճախորդների համար, ավելի արդյունավետ զարգացնելու բազային կայանների ենթակառուցվածքը և արագացնելու կապի հաջորդ սերունդների տեխնոլոգիաների ներդրումը։
Գործարքը կարևոր նշանակություն ունի նաև Հայաստանի հեռահաղորդակցային կայունության համար։ Ինտերնետ-թրաֆիկի միջազգային մատակարարման ուղիների ընդլայնումն ու դիվերսիֆիկացումը կամրապնդեն Հայաստանի կապակցումը համաշխարհային թվային ենթակառուցվածքի հետ և կբարձրացնեն կապի հուսալիությունը, այդ թվում՝ բարձր ծանրաբեռնվածության և արտակարգ իրավիճակների պայմաններում։
Ovio-ի բաժանորդները կշարունակեն օգտվել գործող ծառայություններից նույն պայմաններով։ Viva-ն կապահովի ծառայությունների անխափան մատուցումը, կապի որակի պահպանումը և հաճախորդների փորձառության շարունակական զարգացումը՝ արդեն միավորված ենթակառուցվածքի շրջանակում։

10:19 | 07.07.26 | Новости | 1333
ЗАО «Вива Армения» объявила о заключении сделки по приобретению акций ЗАО «ДЖИЭНСИ-АЛЬФА», работающего под брендом Ovio.
«Сделка является стратегическим шагом в развитии Viva и направлена на формирование компанией полноценной конвергентной платформы, объединяющей мобильную связь, фиксированный интернет, телевидение, телекоммуникационную транспортную инфраструктуру и цифровые сервисы в единую экосистему»,- говорится в пресс-релизе компании.
В Viva утверждают, что ключевым стратегическим преимуществом Viva является цифровой конвергент – модель, в которой мобильные, фиксированные, контентные, облачные и другие цифровые сервисы объединяются в комплексные клиентские решения.
Появление в структуре Viva полноценного фиксированного сегмента позволит компании не только усилить инфраструктурную базу, но и выйти на новый уровень продуктового лидерства, обеспечив максимальную диверсификацию продуктового портфеля.
Интеграция Ovio расширит возможности Viva в сегменте фиксированных услуг, усилит волоконно-оптическую, кабельную и радиорелейную инфраструктуру компании, а также создаст основу для построения более мощной, устойчивой и эффективной телекоммуникационной транспортной сети национального масштаба. Объединение активов позволит быстрее запускать конвергентные продукты, формировать более выгодные пакетные предложения и развивать новые направления цифрового бизнеса для частных, корпоративных и государственных клиентов.
Важной частью также является современный сертифицированный дата-центр, который усилит инфраструктурные возможности Viva в области облачных сервисов, хранения и обработки данных. Наличие собственного дата-центра позволит компании создать дополнительную основу для развития сервисов нового поколения, включая решения на базе искусственного интеллекта и других цифровых технологий.
«Приобретение Ovio имеет для Viva долгосрочное стратегическое значение и полностью соответствует курсу компании на цифровую трансформацию, диверсификацию бизнеса и укрепление технологического лидерства. Наше стратегическое преимущество – это цифровой конвергент. Мы последовательно создаём экосистему, в которой мобильная связь, фиксированный интернет, телевидение, облачные, контентные и другие цифровые сервисы работают как единое целое. Формирование и развитие собственного фиксированного ландшафта позволит Viva значительно усилить не только инфраструктурные возможности, но и продуктовое лидерство, обеспечив максимальную диверсификацию продуктового портфеля и новый уровень клиентского опыта», – отметил генеральный директор Viva Армен Аветисян.
Объединение сетевой инфраструктуры Viva и Ovio обеспечит рост пропускной способности, повышение скорости передачи данных, качества и надёжности связи. Единое управление сетью позволит быстрее подключать услуги для частных и бизнес-клиентов, эффективнее развивать инфраструктуру базовых станций и ускорить внедрение технологий связи следующих поколений.
Сделка также имеет важное значение для телекоммуникационной устойчивости Армении. Расширение и диверсификация международных каналов поставки интернет-трафика усилит связанность страны с глобальной цифровой инфраструктурой и повысит надёжность связи, в том числе - в условиях повышенной нагрузки и чрезвычайных ситуаций.
Абоненты Ovio продолжат пользоваться действующими услугами на прежних условиях. Viva обеспечит бесперебойность обслуживания, сохранение качества связи и последовательное развитие клиентского опыта в рамках объединённой инфраструктуры.