14:19 | 21.07.26 | Նորություններ | 221
Արենիում ակտիվ աշխատանքներ են իրականացվում առաջին քարայրային թանգարանի ստեղծման ուղղությամբ: Viva-ի եւ «Արենի-1 քարայր» գիտահետազոտական հիմնադրամի համագործակցության նպատակը հեռանկարային է:
Գործընկեր կազմակերպությունները ձգտում են մինչեւ տարեվերջ հնագույն քաղաքակրթության եւ գինեգործության օրրանը հանրությանն ու աշխարհին ներկայացնել նոր ձեւաչափով՝ քարայրային թանգարանի տեսքով: Դա թույլ կտա պահպանել հնագիտական բացառիկ ժառանգությունը եւ նպաստել Վայոց ձորի զբոսաշրջության, կրթության, գիտության ու տնտեսության զարգացմանը: Ավելին, թանգարանի ստեղծումը կարող է նպաստել, որ «Արենի-1 քարայրը» դառնա նաեւ եզակի գիտակրթական կենտրոն ամբողջ Հարավային Կովկասում:
Համաշխարհային նշանակության հնագիտական կենտրոնում արդեն ավարտվում են պահարանների եւ ցուցափեղկերի տեղադրման աշխատանքները: Զուգահեռաբար լուծվում են թանգարանի լուսավորության, կահավորման հայեցակարգի եւ անվտանգության ապահովման հարցերը: Հայտնաբերված գունազարդ կարասն արդեն իր տեղն ունի:
Նախապատրաստվել է նաեւ դրա անիմացիոն ցուցադրությունը: Հիմնադրամն արդեն յոթ տարի հետազոտություններ է իրականացնում Վայոց ձորում: Հետազոտվող շերտերում պահպանվել է մարդկության ձեւավորման վաղ փուլերից մինչեւ մեր օրերի բացառիկ պատմություն: Ուշադրության կենտրոնում են ոչ միայն Արենիի քարայրի, այլեւ Արփա գետի հովտի հնագիտական ժառանգության ուսումնասիրությունները։
«Քարայրային թանգարան ստեղծելու միտքը բավականին ռիսկային էր, որովհետեւ չկա նման փորձ: Մի բան է համարձակ գաղափար ունենալը, մեկ այլ՝ այն նյութականացնելը: Այդպես է նաեւ հնագիտության մեջ: Մի իրավիճակ է, երբ նոր հուշարձան ես պեղում եւ չգիտես՝ ինչ ակնկալել, մեկ այլ՝ երբ շարունակում ես տարիներ առաջ սկսած աշխատանքդ: Viva-ն հավատաց մեր նախաձեռնության կարեւորությանը, գնաց ռիսկի եւ աջակցեց մեզ: Ռիսկեր իհարկե կան, սակայն թանգարանի ստեղծման ընթացքը ցույց է տալիս, որ մեր հույսերը կարդարանան եւ կունենանք շատ լավ արդյունք», - ասել է «Արենի-1 քարայր» գիտահետազոտական հիմնադրամի հիմնադիր, ԳԱԱ Հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի գիտաշխատող, Արենիի արշավախմբի ղեկավար Բորիս Գասպարյանը:
««Արենի-1» քարայրը ոչ միայն Հայաստանի եզակի հնագիտական հուշարձաններից է, այլեւ համաշխարհային նշանակության ժառանգություն, որը հնարավորություն է տալիս նորովի բացահայտելու մարդկային քաղաքակրթության, մշակույթի եւ գինեգործության ակունքները։ Viva-ի համար մեծ պատիվ է մասնակցել մի նախագծի, որը միավորում է գիտությունը, կրթությունը, ազգային ժառանգության պահպանությունն ու մարզային զբոսաշրջության զարգացումը։ Մենք համոզված ենք, որ Հայաստանում առաջին քարայրային թանգարանի ստեղծումը հնարավորություն կտա արժանավայել ներկայացնելու այս անգնահատելի գտածոները աշխարհին, փոխանցելու դրանց նշանակությունը գալիք սերունդներին եւ նոր խթան հաղորդելու Վայոց ձորի մարզի զարգացմանը։ Աջակցելով նման նախաձեռնություններին՝ մենք ներդրում ենք կատարում ոչ միայն անցյալի պահպանման, այլեւ մեր երկրի ապագայի կերտման գործում», – նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
Նյութական ու հոգեւոր մշակույթների կապը ներկայացնող Արենի-1 քարայրում հայտնաբերվել են 6000 տարի առաջ ապրած հասարակության աշխարհընկալմանն առնչվող հազարավոր գտածոներ: Դրանք փոխում են մարդկության վաղ պատմության մասին եղած  պատկերացումները: Թանգարանային ցուցադրության նմուշ դառնալու համար գտածոները Հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտում անցնում են վերականգնման երկարատեւ գործընթաց։
Այս աշխատանքը պահանջում է համբերատար, զգույշ, բծախնդիր եւ պատասխանատու մոտեցում, որպեսզի մեր երկրի  հնագիտական ժառանգությունը եւ համամարդկային նշանակության գտածոներն արժանավայել կերպով ներկայացվեն աշխարհին:
Քարայրային թանգարանն ունենալու է երկու դահլիճ: Viva-ի աջակցությամբ թանգարանը կկահավորվի ու նաեւ կհագեցվի անվտանգության անհրաժեշտ համակարգով:

В Арени активно ведутся работы по созданию первого пещерного музея в Армении. Сотрудничество компании Viva и научно‑исследовательского фонда «Пещера Арени‑1» открывает большие перспективы.
Партнерские организации планируют до конца года представить общественности и всему миру колыбель древней цивилизации и виноделия в новом формате — в виде пещерного музея. Это поможет сохранить уникальное археологическое наследие, а также будет способствовать развитию туризма, образования, науки и экономики Вайоцдзорской области. Кроме того, музей может превратить «Пещеру Арени‑1» в уникальный научно‑образовательный центр всего Южного Кавказа.
В археологическом центре мирового значения уже завершаются работы по установке витрин и экспозиционных шкафов. Параллельно решаются ключевые задачи: прорабатывается система освещения музея, разрабатывается концепция его оформления и реализуются меры по обеспечению безопасности. Обнаруженный расписной карас, традиционный армянский глиняный сосуд, используемый в виноделии, уже занял своё место в экспозиции. Фонд на протяжении семи лет проводит работы в Вайоцдзорской области. В исследуемых культурных слоях сохранилась уникальная история — она охватывает период от ранних этапов становления человечества до наших дней. Особое внимание ученые уделяют изучению археологического наследия не только пещеры Арени, но и всей долины реки Арпа.
«Идея создания пещерного музея была довольно рискованной, поскольку подобного опыта не существовало. Одно дело иметь смелую идею, и совсем другое воплотить ее в жизнь. Так же и в археологии. Одно дело раскапывать новый памятник, не зная, что тебя ждет, и совсем другое продолжать работу, начатую много лет назад. Компания Viva поверила в важность нашей инициативы, пошла на риск и поддержала нас. Риски, конечно, есть, однако ход создания музея показывает, что наши надежды оправдаются и мы добьемся очень хорошего результата», — сказал основатель исследовательского фонда «Пещера Арени‑1», научный сотрудник Института археологии и этнографии НАН и руководитель экспедиции в Арени Борис Гаспарян.
«Пещера “Арени-1” — это не только уникальный археологический памятник Армении, но и наследие мирового значения, позволяющее по-новому взглянуть на истоки человеческой цивилизации, культуры и виноделия. Для Viva большая честь участвовать в проекте, который объединяет науку, образование, сохранение национального наследия и развитие регионального туризма. Мы убеждены, что создание первого в Армении пещерного музея позволит достойно представить эти бесценные находки миру, передать их значение будущим поколениям и придать новый импульс развитию Вайоцдзорской области. Поддерживая подобные инициативы, мы инвестируем не только в сохранение прошлого, но и в будущее нашей страны», — отметил генеральный директор Viva Армен Аветисян.
В пещере «Арени-1» представляющей связь материальной и духовной культуры, были обнаружены тысячи находок, связанных с мировоззрением общества, жившего 6000 лет назад. Они меняют существующие представления о ранней истории человечества. Чтобы стать музейными экспонатами, находки проходят длительный процесс реставрации в Институте археологии и этнографии. Эта работа требует терпеливого, бережного, кропотливого и ответственного подхода, чтобы археологическое наследие нашей страны и находки мирового значения были достойно представлены миру.
Пещерный музей будет состоять из двух залов. Музей, оснащаемый при поддержке Viva, также будет оборудован необходимой системой безопасности.