08:59 | 29.07.26 | Նորություններ | 465
Firebird AI ընկերության Հրազդանում գտնվող արհեստական բանականության (ԱԲ) տվյալային կենտրոնում ներդրումների ծավալը կազմում է $ 500 միլիոն (6144 NVIDIA Blackwell սերնդի գրաֆիկական պրոցեսորներ), իսկ երկրորդ փուլի ավարտին ընդհանուր ներդրումները կհասնեն շուրջ $ 5 միլիարդի՝ շահագործման հանձնելով ևս շուրջ 42,000 գրաֆիկական պրոցեսոր։
Այդ մասին ասվում է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հաղորդագրության մեջ, որը պատմում է նախարար Մխիթար Հայրապետյանի Firebird AI ընկերություն կատարած այցի մասին:
«ՀՀ կառավարության և Firebird ընկերության համատեղ համագործակցության շնորհիվ Հայաստանը տեխնոլոգիաների սպառողից վերածվում է աշխարհին արհեստական բանականության բարձր տեխնոլոգիական արդյունք և լուծումներ առաջարկող երկրի, որը պատրաստ է սահմանել ապագայի խաղի կանոնները», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

08:59 | 29.07.26 | Новости | 514
Объем инвестиций в дата-центр искусственного интеллекта (ИИ) компании Firebird AI в Раздане составляет $500 млн (6144 графических процессора поколения NVIDIA Blackwell), а к завершению второго этапа общая сумма инвестиций достигнет порядка $5 млрд с вводом в эксплуатацию еще около 42 000 графических процессоров.
Об этом говорится в сообщении министерства высокой технологической промышленности о визите министра Мхитара Айрапетяна в компанию Firebird AI.
«Благодаря сотрудничеству правительства Армении и Firebird Армения из потребителя технологий превращается в страну, предлагающую миру высокотехнологичные продукты и решения в сфере искусственного интеллекта и готовую определять правила игры будущего», - отмечается в сообщении.