08:59 | 29.07.26 | Նորություններ | 465
Firebird AI ընկերության Հրազդանում գտնվող արհեստական բանականության (ԱԲ) տվյալային կենտրոնում ներդրումների ծավալը կազմում է $ 500 միլիոն (6144 NVIDIA Blackwell սերնդի գրաֆիկական պրոցեսորներ), իսկ երկրորդ փուլի ավարտին ընդհանուր ներդրումները կհասնեն շուրջ $ 5 միլիարդի՝ շահագործման հանձնելով ևս շուրջ 42,000 գրաֆիկական պրոցեսոր։
Այդ մասին ասվում է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հաղորդագրության մեջ, որը պատմում է նախարար Մխիթար Հայրապետյանի Firebird AI ընկերություն կատարած այցի մասին:
«ՀՀ կառավարության և Firebird ընկերության համատեղ համագործակցության շնորհիվ Հայաստանը տեխնոլոգիաների սպառողից վերածվում է աշխարհին արհեստական բանականության բարձր տեխնոլոգիական արդյունք և լուծումներ առաջարկող երկրի, որը պատրաստ է սահմանել ապագայի խաղի կանոնները», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

08:59 | 29.07.26 | News | 491
The initial investment in Firebird AI’s artificial intelligence (AI) data center in Hrazdan amounts to $500 million and includes the deployment of 6,144 NVIDIA Blackwell-generation GPUs. By the end of the second phase, total investment is expected to reach approximately $5 billion, with the addition of around 42,000 more GPUs.
This is stated in a news release by Armenia’s Ministry of High-Tech Industry, summarizing Minister Mkhitar Hayrapetyan’s visit to Firebird AI.
“Thanks to the joint efforts of the Government of Armenia and Firebird, Armenia is transforming from a consumer of technology into a country that delivers cutting-edge artificial intelligence products and solutions to the world, ready to help shape the rules of the future,” the news release says.