Տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների գործատուների միությունը (ՏՀՏԳՄ), ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության աջակցությամբ, ազդարարել է Silicon Mountains 2026 Summit & Expo-ի մեկնարկը։
Այն կանցկացվի նոյեմբերի 3-4-ին՝ Dvin Music Hall-ում եւ One&Only Theatre-ում։
Այս տարի Silicon Mountains 2026-ը հանդես կգա նոր՝ ընդլայնված ձեւաչափով․ առաջին անգամ ավանդական գագաթնաժողովին զուգահեռ կանցկացվի նաեւ լայնածավալ տեխնոլոգիական ցուցահանդես:
Երկօրյա միջոցառումը մեկ հարթակում կհամախմբի հայկական եւ միջազգային տեխնոլոգիական ընկերություններին, հեռանկարային ստարտափներին, գիտահետազոտական կենտրոններին, ներդրողներին եւ ոլորտի առաջատար մասնագետներին՝ Երեւանը վերածելով տարածաշրջանի տեխնոլոգիական, ինժեներական եւ բիզնես հանգույցի։
Նոյեմբերի 3-ին կկայանա «Invest in Innovation» խորագրով Silicon Mountains 2026 գագաթնաժողովը, որը կմիավորի համաշխարհային տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատարներին՝ քննարկելու նորարարությունների ֆինանսավորման, կիսահաղորդիչների, ճարտարագիտական լուծումների եւ ներդրումային էկոհամակարգերի զարգացման հեռանկարները։
Գագաթնաժողովի գլխավոր խոսնակը կլինի Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար 2026 թվականի պետական մրցանակի դափնեկիրը, իսկ բեմում հանդես կգան միջազգային հեղինակավոր փորձագետներ, տեխնոլոգիական ընկերությունների ղեկավարներ եւ գիտնականներ։
Նույն օրը տեղի կունենա նաեւ Միկրոէլեկտրոնիկայի միջազգային օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլը՝ համախմբելով ավելի քան 13 երկրների լավագույն մասնակիցներին եւ ընդգծելով միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտում նոր սերնդի տաղանդների ներուժը։
Նոյեմբերի 4-ին՝ ցուցահանդեսին զուգահեռ, կմեկնարկի Միկրոէլեկտրոնիկայի միջազգային ֆորումը, որի օրակարգում կլինեն չիպերի նախագծումը, հետազոտություններն ու մշակումները, տաղանդների զարգացումը եւ միջազգային համագործակցությունը։ Ֆորումը հարթակ կստեղծի մասնագիտական երկխոսության, փորձի փոխանակման եւ նոր գործընկերությունների ձեւավորման համար։

The Union of Employers of Information and Communication Technologies (UEICT), with the support of the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, will host Silicon Mountains 2026 Summit & Expo on November 3–4 at Dvin Music Hall and One&Only Theatre.
This year, Silicon Mountains introduces an expanded format, bringing a major technology Expo to the event for the first time alongside its flagship summit. Over two days, the event will bring together technology companies, startups, research institutions, investors, industry leaders, and technology professionals from Armenia and abroad, creating a platform for business connections, knowledge exchange, and international collaboration.
Taking place on November 3, the Silicon Mountains 2026 Summit, under the theme “Invest in Innovation,” will focus on the trends and opportunities shaping the future of technology and investment. The summit will bring together international experts, technology executives, and leading professionals to discuss key issues including technology investment, semiconductor industry development, engineering solutions, artificial intelligence, and opportunities for global technology cooperation.
The keynote address will be delivered by the recipient of the 2026 State Award for Global Contribution to the High-Tech Sector. The summit will also feature around 10 internationally recognized experts, technology executives, and scientists.
The event will also include the final round of the International Microelectronics Olympiad, bringing together top participants from more than 13 countries and showcasing the next generation of talent in microelectronics.
On November 4, the International Microelectronics Forum will take place alongside the exhibition, bringing together leading experts and industry professionals to discuss key developments in chip design, research and development, talent development, and international cooperation. The forum will foster professional dialogue, knowledge exchange, and new opportunities for collaboration and partnership across the microelectronics ecosystem.