11:50 | 31.08.26 | Նորություններ | 175
Ucom-ի աջակցությամբ Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի կողմից իրականացվող «Կիբեռանվտանգության կրթական ծրագիր դպրոցականների համար» դասընթացի շրջանավարտները մասնակցել են Ucom-ի «Junior Academy» երկշաբաթյա ծրագրին՝ խորացնելով իրենց գիտելիքները հեռահաղորդակցության ոլորտում կիբեռանվտանգության եւ ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառման վերաբերյալ։
Ucom-ի մասնագետները պատանիների համար անցկացրել են տեսական եւ գործնական հանդիպումներ՝ ներկայացնելով թիմային աշխատանքի եւ ճգնաժամերի կառավարման առանձնահատկությունները, արդյունավետ հաղորդակցության սկզբունքները, հեռահաղորդակցության ոլորտում կիբեռանվտանգության դերը, ինչպես նաեւ ոլորտում առկա մասնագիտական եւ կարիերայի հնարավորությունները։
Մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել անմիջականորեն շփվելու տարբեր ուղղությունների մասնագետների հետ, ծանոթանալու նրանց աշխատանքին եւ քննարկելու իրենց հետաքրքրող հարցերը։
«Junior Academy»-ն ձեւավորվել է որպես «Կիբեռանվտանգության կրթական ծրագիր դպրոցականների համար» նախաձեռնության շարունակություն։ Դասընթացի ավարտից հետո մասնակիցները ցանկություն էին հայտնել ավելի մոտիկից ծանոթանալու Ucom-ի աշխատանքին եւ հասկանալու, թե ինչպես են ստացած գիտելիքները կիրառվում իրական աշխատանքային միջավայրում։ Նրանց հետաքրքրությանը արձագանքելով՝ Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի նախաձեռնությամբ կազմակերպվեց երկշաբաթյա ծրագիրը։
«Ucom-ի համար երիտասարդների մասնագիտական կողմնորոշմանը նպաստելը միայն կրթական նախաձեռնություն չէ, այլ ներդրում Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժի զարգացման մեջ։ Տեխնոլոգիական ոլորտի առաջընթացը կախված է ոչ միայն նոր լուծումներից, այլեւ այն մարդկանցից, որոնք ստեղծելու եւ զարգացնելու են դրանք։ Մենք միշտ պատրաստ ենք մեր փորձը, գիտելիքն ու մասնագիտական միջավայրը հասանելի դարձնել երիտասարդներին՝ օգնելով նրանց ավելի վստահ պատկերացնել իրենց հնարավորությունները եւ ապագա մասնագիտական ուղին»,- նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Junior Academy»-ն Ucom-ի եւ Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի համագործակցության հերթական քայլն է՝ ուղղված երիտասարդների թվային գրագիտության բարձրացմանը, տեխնոլոգիական գիտելիքների զարգացմանն ու մասնագիտական կողմնորոշմանը։ Նախաձեռնության միջոցով պատանիները հնարավորություն են ստանում ոչ միայն նոր գիտելիքներ ձեռք բերել, այլեւ դրանք կապել իրական աշխատանքային միջավայրի եւ տեխնոլոգիական ոլորտում ապագա մասնագիտության ընտրության հետ։

11:50 | 31.08.26 | Новости | 191
Выпускники курса «Образовательная программа по кибербезопасности для школьников», реализуемого Microsoft Инновационным центром при поддержке Ucom, приняли участие в двухнедельной программе Ucom «Junior Academy», углубив знания в области кибербезопасности и применения современных технологий в телекоммуникационной отрасли.
Специалисты Ucom провели для подростков теоретические и практические занятия, в рамках которых рассказали об особенностях командной работы и управления кризисными ситуациями, принципaх эффективной коммуникации, рольи кибербезопасности в телекоммуникационной отрасли, а также профессиональные и карьерные возможности в данной сфере. Участники получили возможность напрямую пообщаться со специалистами различных направлений, познакомиться с особенностями их работы и обсудить интересующие их вопросы.
«Junior Academy» стала продолжением инициативы «Образовательная программа по кибербезопасности для школьников». После завершения курса участники выразили желание ближе познакомиться с деятельностью Ucom и понять, как полученные знания применяются в реальной рабочей среде. Откликнувшись на этот интерес, Ucom по инициативе генерального директора Ральфа Йирикяна организовал двухнедельную программу
«Для Ucom поддержка профессионального самоопределения молодежи — это не просто образовательная инициатива, а вклад в развитие технологического потенциала Армении. Развитие технологической отрасли зависит не только от новых решений, но и от людей, которые будут их создавать и развивать. Мы готовы делиться с молодыми людьми нашим опытом и знаниями, знакомить их с профессиональной средой и помогать им лучше понимать свои возможности и увереннее определяться с будущим профессиональным путем», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Junior Academy» является очередным этапом сотрудничества между Ucom и Microsoft Инновационным центром, направленного на повышение цифровой грамотности молодежи, развитие технологических знаний и содействие осознанному выбору будущей профессии. Благодаря этой инициативе подростки получают возможность не только приобрести новые знания, но и увидеть, как они применяются в реальной рабочей среде, а также лучше понять возможные направления профессионального развития и карьерные перспективы в сфере технологий.