11:50 | 31.08.26 | Նորություններ | 175
Ucom-ի աջակցությամբ Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի կողմից իրականացվող «Կիբեռանվտանգության կրթական ծրագիր դպրոցականների համար» դասընթացի շրջանավարտները մասնակցել են Ucom-ի «Junior Academy» երկշաբաթյա ծրագրին՝ խորացնելով իրենց գիտելիքները հեռահաղորդակցության ոլորտում կիբեռանվտանգության եւ ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառման վերաբերյալ։
Ucom-ի մասնագետները պատանիների համար անցկացրել են տեսական եւ գործնական հանդիպումներ՝ ներկայացնելով թիմային աշխատանքի եւ ճգնաժամերի կառավարման առանձնահատկությունները, արդյունավետ հաղորդակցության սկզբունքները, հեռահաղորդակցության ոլորտում կիբեռանվտանգության դերը, ինչպես նաեւ ոլորտում առկա մասնագիտական եւ կարիերայի հնարավորությունները։
Մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել անմիջականորեն շփվելու տարբեր ուղղությունների մասնագետների հետ, ծանոթանալու նրանց աշխատանքին եւ քննարկելու իրենց հետաքրքրող հարցերը։
«Junior Academy»-ն ձեւավորվել է որպես «Կիբեռանվտանգության կրթական ծրագիր դպրոցականների համար» նախաձեռնության շարունակություն։ Դասընթացի ավարտից հետո մասնակիցները ցանկություն էին հայտնել ավելի մոտիկից ծանոթանալու Ucom-ի աշխատանքին եւ հասկանալու, թե ինչպես են ստացած գիտելիքները կիրառվում իրական աշխատանքային միջավայրում։ Նրանց հետաքրքրությանը արձագանքելով՝ Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի նախաձեռնությամբ կազմակերպվեց երկշաբաթյա ծրագիրը։
«Ucom-ի համար երիտասարդների մասնագիտական կողմնորոշմանը նպաստելը միայն կրթական նախաձեռնություն չէ, այլ ներդրում Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժի զարգացման մեջ։ Տեխնոլոգիական ոլորտի առաջընթացը կախված է ոչ միայն նոր լուծումներից, այլեւ այն մարդկանցից, որոնք ստեղծելու եւ զարգացնելու են դրանք։ Մենք միշտ պատրաստ ենք մեր փորձը, գիտելիքն ու մասնագիտական միջավայրը հասանելի դարձնել երիտասարդներին՝ օգնելով նրանց ավելի վստահ պատկերացնել իրենց հնարավորությունները եւ ապագա մասնագիտական ուղին»,- նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Junior Academy»-ն Ucom-ի եւ Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի համագործակցության հերթական քայլն է՝ ուղղված երիտասարդների թվային գրագիտության բարձրացմանը, տեխնոլոգիական գիտելիքների զարգացմանն ու մասնագիտական կողմնորոշմանը։ Նախաձեռնության միջոցով պատանիները հնարավորություն են ստանում ոչ միայն նոր գիտելիքներ ձեռք բերել, այլեւ դրանք կապել իրական աշխատանքային միջավայրի եւ տեխնոլոգիական ոլորտում ապագա մասնագիտության ընտրության հետ։

11:50 | 31.08.26 | News | 165
Graduates of the “Cybersecurity Educational Program for School Students,” implemented by the Microsoft Innovation Center with the support of Ucom, participated in Ucom’s two-week “Junior Academy” program, deepening their knowledge of cybersecurity in the telecommunications sector and gaining a better understanding of how modern technologies are applied in practice.
Ucom specialists conducted theoretical and practical sessions for the teenagers, introducing them to the principles of teamwork and crisis management, effective communication, the role of cybersecurity in the telecommunications sector, as well as professional and career opportunities in the industry. The participants had the opportunity to engage directly with specialists from different fields, learn more about their work, and discuss topics of interest with them.
“Junior Academy” was designed as a continuation of the “Cybersecurity Education Program for School Students.” Upon completing the course, the participants expressed an interest in learning more about how Ucom operates and how the knowledge they had acquired is applied in a real work environment. In response to their interest, Ucom launched the two-week program at the initiative of Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
“For Ucom, supporting young people in making informed career choices is more than an educational initiative — it is an investment in Armenia’s technological potential. Progress in the technology sector depends not only on new solutions, but also on the people who will create and advance them. We are ready to open up our experience, expertise and professional environment to young people, helping them better understand their opportunities and make more confident choices about their future careers,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
“Junior Academy” is another step in the collaboration between Ucom and the Microsoft Innovation Center, aimed at enhancing young people’s digital literacy, developing their technological knowledge, and helping young people make informed career choices. The initiative gives participants an opportunity not only to gain new knowledge, but also to see how it is applied in a real work environment and explore possible career paths in the technology sector.