13:46 | 30.03.09 | Նորություններ | 5667
Երեւան /Մեդիամաքս/. “ԱրմենՏել” ընկերությունը (Beeline ապրանքանիշ) եւ ՀՀ Ագրարագյուղացիական միությունն այսօր հուշագիր են ստորագրել ռազմավարական համագործակցության վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, “ԱրմենՏելի” գլխավոր տնօրեն Նեյչո Վելիչկովը ասել է, որ փաստաթուղթը նախատեսում է կազմակերպությունների համագործակցություն ծառայությունների, տեխնոլոգիական ու սոցիալական ոլորտներում: Համագործակցության առաջին փուլում “ԱրմենՏելը” ֆերմերներին կտրամադրի տարբեր հեռահաղորդակցային, այդ թվում նաեւ համակցված ծառայություններ:
Միության ղեկավար Հրաչյա Բերբերյանը ասել է, որ գյուղարտադրողները կտրված են իրական շուկայից եւ չեն մասնակցում գնագոյացման ու վաճառքի գործընթացին: Նրա խոսքերով, ՙԱրմենՏելի՚ հետ համագործակցության շնորհիվ ֆերմերները հնարավորություն կունենան գործընկերային կապեր հաստատել միմյանց, ինչպես նաեւ հնարավոր գնորդների հետ:
Հրաչյա Բերբերյանը տեղեկացրել է, որ նախնական փուլում Շիրակի, Գեղարքունիքի եւ Կոտայքի մարզերի գյուղերում կստեղծվեն ինտերնետային ուսումնական ակումբներ:
Նեյչո Վելիչկովը ընդգծել է ՀՀ մայրաքաղաքի եւ մարզերի միջեւ “տեխնոլոգիական անջրպետի” հաղթահարման կարեւորությունը: Նրա խոսքերով, ՀՀ մարզերի զարգացումը “ԱրմենՏելի” հիմնախնդիրների թվում է:
“Բջջային, ֆիքսված եւ ինտերնետային կապերի հարմարավետ ծառայությունները, ներֆերմերային համայնքի հարաբերությունների ամրապնդումը, բջջային անվտանգության մասին գյուղերի բնակչության տեղեկացվածության եւ գրագիտության բարձրացումը. այս ամենում մեր ընկերությունը կարող է զգալի դերակատարում ունենալ”,- հայտարարել է Նեյչո Վելիչկովը:
2009 թվականին “ԱրմենՏելը” մտադիր է նաեւ զբաղվել սահմանամերձ դպրոցների գրադարանների համալրմամբ, ինչպես նաեւ կյանքի կոչել մի շարք կրթական ծրագրեր:

13:46 | 30.03.09 | News | 5665
Yerevan /Mediamax/. “ArmenTel” Company (Beeline trademark) and Agrarian Peasants Union of Armenia (APUA) signed a memorandum of strategic cooperation today.
Mediamax reports that the General Director of “ArmenTel” Neicho Velichkov stated that the document provides for cooperation of the organizations in technology, service and social spheres. At the first stage of cooperation, “ArmenTel” will provide the farmers with various telecommunication, including convergent, services.
Head of APUA Hrachya Berberyan stated that the rural producers are alienated from the real market and do not participate in the process of pricing and sales. According to him, due to cooperation with “ArmenTel”, farmers will gain the opportunity to develop partnership contacts among each other, as well as with potential buyers.
Hrachya Berberyan informed that at the initial stage, in the villages of Shirak, Gegharkunik and Kotayk marzes, internet clubs with training will be set up.
Neicho Velichkov noted the importance of overcoming the “technology gap” between the capital city and the regions of Armenia. According to him, the development of regions in Armenia is included in the priorities of “ArmenTel”.
“Convenient services of mobile, landline and internet connection, consolidation of contacts inside the farmer community, increase of awareness of the villages on mobile security and skills: our company may play a significant role in all this”, Neicho Velichkov stated.
In 2009, “ArmenTel” intents to also take up development of libraries at bordering schools, as well as realize a number of educational programs.