14:54 | 13.05.09 | Նորություններ | 6060
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայ ուսանողուհի Նինա Ազիզյանի աշխատանքը պարգեւատրվել է ռուսական “Կասպերսկու լաբորատորիա” ընկերության կողմից:
Ինչպես այսօր Երեւանում ասել է ՀՀ Պետական Ճարտարագիտական համալսարանի /ՀՊՃՀ/ պրոռեկտոր Ռուբեն Աղգաշյանը, ապրիլի 28-29-ը Մոսկվայում տեղի է ունեցել “Կասպերսկու լաբորատորիայի” կողմից կազմակերպված “Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների անվտանգությունը նոր սերնդի համար” միջազգային երիտասարդական մրցույթ-համաժողովը: ՀՊՃՀ համակարգչային համակարգերի եւ ինֆորմատիկայի բաժնի մագիստրատուրայի ուսանողուհի Նինա Ազիզյանի աշխատանքը պարգեւատրվել է առաջին աստիճանի երեք դիպլոմներից մեկով:
Նինա Ազիզյանի խոսքերով, մրցույթին ներկայացված “Կրիպտոգրաֆիայի համակարգը” աշխատանքի վրա աշխատել են շուրջ ՀՊՃՀ 20 ուսանողներ: Համակարգը մշակվել է 2 տարի առաջ եւ հաջողությամբ կիրառվում է ՀՊՃՀ “Տեղեկատվության անվտանգություն եւ ծրագրային ապահովում” ամբիոնի ուսումնական ծրագրերում:
Ինչպես նշել է “Տեղեկատվության անվտանգություն եւ ծրագրային ապահովում” ամբիոնի վարիչ Գեւորգ Մարգարովը, մրցույթի արդյունքներով “Կասպերսկու լաբորատորիայի” հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այս տարվա աշնանը Հայաստանում “ՏՏ անվտանգություն” թեմայով սեմինար անցկացնելու մասին: Նա նշել է, որ “Կասպերսկու լաբորատորիայի” հետ համագործակության մասին պայմանագիր է նախապատրաստվում, որի շրջանակներում ՀՊՃՀ-ը իր կրթական գործընթացներում կկարողանա օգտագործել ընկերության մեթոդաբանական մշակումները, նյութերն ու ծրագրային համակարգերը:
Գեւորգ Մարգարովը հայտնել է նաեւ, որ ՀՊՃՀ ասպիրանտների աշխատանքները ներկայացվելու են 2009թ. հուլիսի 13-16-ը Լաս Վեգասում կայանալիք Համաշխարհային համակարգչային կոնգրեսում:

Yerevan /Mediamax/. Work of Armenian student Nina Azizyan was awarded by Russian “Kaspersky Lab” Company.
As the Pro-Rector of State Engineering University of Armenia (SEUA) Ruben Aghgashyan stated in Yerevan today, international youth competition-contest “Security of information technologies for the new generation”, organized by “Kaspersky Lab”, took place in Moscow on April 28-29. The work of magistracy student of Computer Systems and Information Sciences Department of SEUA Nina Azizyan was awarded one of the three diplomas of first degree.
According to Nina Azizyan, approximately 20 students of SEUA worked on the “System of Cryptography”, submitted for the competition. The given system was elaborated two years ago and is successfully applies in the teaching process at SEUA “Security of Information and Program Support” Department.
As the Head of “Security of Information and Program Support” Department Gevorg Margarov stated, following the result of the context, there was an agreement reached with representatives of “Kaspersky Lab” on realizing a seminar on “IT Security” in Armenia this fall. He noted that an agreement with “Kaspersky Lab” is in process of preparation, within the framework of which SEUA will manage to use the operating instructions of the company, materials and program systems in the educational process.
Gevorg Margarov also informed that the works of SEUA postgraduate students will be presented at the World Computer Congress in Las-Vegas on July 13-16, 2009.