14:14 | 14.05.09 | Նորություններ | 5581
ՀՀ կառավարութունը ծրագրում է հարկային հաշվետվությունների տրամադրման օն-լայն համակարգի փուլային ներդրում
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ կառավարությունն այսօր հավանության է արժանացրել Պետական եկամուտների կոմիտեում էլեկտրոնային համակարգի ներդրման օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթը, որը թույլ է տալիս տնտեսվարող սուբյեկտներին հարկային հաշվետվություններ ներկացնել on-line ռեժիմով:
Ինչպես այսօր կայացած ճեպազրույցում ասել է կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը, “փոփոխությունների նպատակը կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցումն է եւ հարկատուների ժամանակի տնտեսումը”:
Կոմիտեի ղեկավարը տեղեկացրել է, որ հարկային մարմինների հետ համապատասխան պայմանագրի կնքումից հետո հարկատուները 1 օրվա ընթացքում կստանան մուտքաբառ եւ գաղտնաբառ էլեկտրոնային կառավարման համակարգում, ապա` էլեկտրոնային ստորագրություն:
Գագիկ Խաչատրյանն ասել է, որ առաջին փուլում (2009թ. հոկտեմբեր) էլեկտրոնային համակարգի սպառողներ կդառնան բանկերը, վարկային եւ վճարահաշվարկային կազմակերպութունները, ներդրումային ընկերությունները, ՀՀ Կենտրոնական դեպոզիտարիան, ապահովագրական ընկերությունները, երկրորդ փուլում (2010թ. փետրվար)` պետական կառավարման հաստատությունները, պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունները, որոնց տարեկան շրջանառությունը գերազանցում է 100 մլն դրամը:
Մյուս հարկատուների համար ծրագրի ներդրումը կսկսվի 2010թ. ամռանը:
Ծրագրի ներդրման համար կառավարությունն արտաբյուջետային միջոցներից հատկացրել է 180 մլն դրամ, ծրագրի ֆինանսավորման համար կհատկացվեն նաեւ Զարգացման ասիական բանկի եւ Համաշխարհային բանկի կողմից տրամադրված միջոցները:

14:14 | 14.05.09 | News | 5514
Yerevan /Mediamax/. Armenian government approved today the package of legislative changes on implementing an electronic system in the State Revenue Committee, which will allow presenting tax accounts in on-line mode.
As the Chairman of the Committee Gagik Khachatryan stated at a briefing today, “the changes aim at reducing corruption risks and saving the time of the taxpayers”.
Head of the Committee informed that after concluding the corresponding agreement with tax bodies, the taxpayers in the course of 1 day will receive the login and the password to the system of electronic management, and, as a result, an electronic signature.
Gagik Khachatryan stated that at the first stage (October, 2009), the users of electronic systems will be banks, credit organizations, account-payment organizations, investment companies, the Central Depository of Armenia, insurance companies; at the second stage (February, 2010) – state administrative establishments, governmental non-commercial organizations, the annual turnover of which exceeds 100mln AMD.
Implementation of the program for the remaining categories of taxpayers will start in summer, 2010.
To implement the program, the government invested 180mln AMD from off-budget means; means, provided by the Asian Development Bank and the World Bank, will also be allocated for the funding of the program.
Gagik Khachatryan informed that an analogous program will be implemented in the customs sphere as well.