10:28 | 22.05.09 | Նորություններ | 4590
Երևան /Մեդիամաքս/. Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության /ԼՂՀ/ կառավարությունը հավանության է տվել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման հայեցակարգին:
Ինչպես կառավարության նիստում ասել է ԼՂՀ տնտեսական զարգացման նախարար Բենիկ Բաբայանը, IT տեխոնոգիաների զարգացման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է Լեռնային Ղարաբաղի զարգացման այնպիսի ձեւի ընտրությամբ, որը հաշվի կառնի բնակչության գիտակրթական ներուժի համեմատաբար բարձր մակարդակը, տարածքի, բնական ռեսուրսների եւ տրանսպորտային հաղորդակցությունների սահմանափակությունը:
Բենիկ Բաբայանի խոսքերով, ներկայումս Լեռնային Ղարաբաղում համակարգչայնացվածության մակարդակը կազմում է 10 %, ինտերնետի թափանցելիության մակարդակը` 8 %:
ԼՂՀ վարչպետ Արա Հարությունյանն ընդգծել է, որ այսօր գլխավոր խնդիրը հանրապետության միակ օպերատորի միջոցով ամենասեղմ ժամկետներում ԼՂՀ ամբողջ տարածքը որակյալ կապով ապահովելն է եւ այն բնակչության համար մատչելի դարձնելը:

10:28 | 22.05.09 | Новости | 4525
Ереван /Медиамакс/. Правительство Нагорно-Карабахской Республики (НКР) одобрило концепцию развития информационных технологий.
Как сказал на заседании правительства министр экономического развития НКР Беник Бабаян, необходимость развития IT-технологий обусловлена выбором такой формы развития Нагорного Карабаха, которая будет учитывать сравнительно высокий уровень научно-образовательного потенциала населения, ограниченность территории, природных ресурсов и транспортных коммуникаций.
По словам Беника Бабаяна, в настоящее время уровень компьютеризации в Нагорном Карабахе составляет 10 %, уровень проникновения интернета – 8 %.
Премьер-министр Ара Арутюнян подчеркнул, что главной задачей на сегодня является посредством единственного в республике оператора в кратчайшие сроки обеспечить всю территорию НКР качественной связью и сделать ее доступной для населения.