13:55 | 24.06.09 | Նորություններ | 5556
Երևան /Մեդիամաքս/. «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը եւ «Սինոփսիս Արմենիա» ու VivaCell-MTS ընկերությունները Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (IT) խթանման նպատակով այսօր համագործակցության մասին հուշագիր են ստորագրել:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ-ը, հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը հայտարարել է, որ հուշագիրը վերաբերում է 2009թ. տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային հեղինակության ամենամյա նախագահական պարգեւին, որի ֆինանսավորումը 11 մլն դրամի չափով ստանձնել է VivaCell-MTS ընկերությունը:
Արա Վարդանյանն ընդգծել է, որ «Հայաստան» հիմնադրամը եւ VivaCell-MTS-ը համագործակցում են արդեն մի քանի տարի: «VivaCell-MTS ընկերությունը միշտ մեր կողքին է եւ աջակցում է մեր ծրագրերին»,- հայտարարել է Արա Վարդանյանը: Նա նկատել է, որ այս եռակողմ համագործակցությունը պետք է օրինակ ծառայի մյուս մասնավոր ընկերությունների համար:
«Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանի խոսքերով, 2009 թվականին ՏՏ ոլորտում համաշխարհային հեղինակության ամենամյա պարգեւն առաջին անգամ կհանձնվի Հայաստանում: Նա կարծիք է հայտնել, որ այդ նախաձեռնությունից Հայաստանը շահույթ կստանա մի քանի տարվա ընթացքում:
Հովիկ Մուսայելյանը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում սպասվում է նախագահի հրամանագիրը հանձնաժողովի կազմի մասին, որը կորոշի 2009թ. հաղթողներին:
VivaCell-MTS ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հայտարարել է, որ ընկերությունը “երբեք բաց չի թողնում Հայաստանի համբավի եւ չափանիշների բարձրացմանը մասնակցելու հնարավորությունը` ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ միջազգային մակարդակում”:

13:55 | 24.06.09 | News | 5300
Yerevan /Mediamax/. All-Armenian “Hayastan” Fund and Synopsys Company and VivaCell-MTS signed a cooperation protocol, aiming at stimulating development of Information Technologies in Armenia.
Mediamax reports that Executive Director of the Fund Ara Vardanyan stated that the protocol is related to the annual international authority awarding in the sphere of Information Technologies for 2009, the funding of which at the volume of 11mln AMD will be realized by VivaCell-MTS Company.
Ara Vardanyan stressed that “Hayastan” Fund and VivaCell-MTS have been cooperating for already a few years. ““VivaCell-MTS” Company is always next to us and supports our programs”, Ara Vardanyan stated. He noted that the given trilateral cooperation should become an example for the remaining private companies.
According to the Executive Director of Synopsys Armenia Hovik Musaelyan, in 2009, the international authority award in IT sphere will for the first time be presented in Armenia. He expressed opinion that Armenia will gain dividends from the given initiative in the course of a few years.
Hovik Musaelyan informed that in the nearest future presidential decree is expected to be issued on the composition of the commission, which will define the winners for year 2009.
General Manager of VivaCell-MTS Company Ralph Yirikian stated that the Company will try “never to miss the chance to take part in improving the standards and the image of Armenia internally and on the international scene as well”.