15:27 | 24.06.09 | Նորություններ | 5921
Երեւան /Մեդիամաքս/. Շվեդական հեռահաղորդակցային սարքավորումներ արտադրող Ericsson ընկերությունը եւ հայաստանյան Ucom ինտերնետ-պրովայդերը սկսում են Հայաստանում մատուցել ինտերակտիվ հեռուստատեսության ծառայություններ:
Ինչպես այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են Ucom-ում, Ericsson-ը Ucom-ին կտրամադրի IPTV համալիր լուծումը` ներառյալ GPON օպտիկամալուխային կապի տեխնոլոգիան:
Ucom-ում տեղեկացրել են, որ IPTV-ի միջոցով հեռուստադիտողները կարող են օգտվել նույն ինտերակտիվ հնարավորություններից, որոնցից օգտվում են իրենց համակարգիչների միջոցով:
“Հեռուստադիտողները կարող են օգտվել այնպիսի ծառայություններից, ինչպիսիք են ուղիղ շփումը /չաթ/, վեբ հեռուստատեսությունը, դեպի սոցիալական մեդիացանցեր եւ մասնագիտացված բազմաֆունկցիոնալ պորտալ մուտքի հնարավորությունը, հեռուստատեսային հեռարձակման ալիքների, պատվերով տեսադիտման ծառայության, ծրագրերի էլեկտրոնային ուղեցույցի եւ անհատական ձայնագրման հնարավորությունը”,- բացատրել են Ucom-ում:
Ընկերությունում հայտնել են, որ ծառայությունը հիմնված է օպտիկամանրաթելային հասանելիության ամենաարդի տեխնոլոգիայի վրա` հայտնի Gigabit Passive Optical Network անվանմամբ (Գիգաբիտային պասիվ օպտիկական ցանց` “GPON”), որը մատակարարվելու է Ericsson ընկերության կողմից: GPON-ը թույլ է տալիս դիտել մի քանի HDTV ալիք եւ միաժամանակ մեծ ֆայլեր բեռնել ինտերնետից առանց հեռուստատեսային հեռարձակումն ընդհատելու:
Ucom-ում հայտնել են, որ նոր տեխնոլոգիայի ներդրումը մեկնարկելու է այս տարվա հուլիս ամսից:
“Մենք հպարտանում ենք նրանով, որ մեր ընկերությունը Հայաստանում գործող օպերատորներից առաջինն է առաջարկելու IP հեռուստատեսության ծառայություններ: Համոզված ենք, որ այդ ծառայությունը պահանջարկ կվայելի մեր բաժանորդների կողմից. այդ իսկ պատճառով էլ մենք ընտրեցինք նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտում առաջատարին` Ericsson-ին”,- նշել է Ucom-ի նախագահ Հայկ Եսայանը:
Կենտրոնական Ասիայում Ericsson-ի նախագահ Յան Քեմբլի խոսքերով, “մենք կանենք հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի Ucom-ի հաճախորդները կարողանան վայելել իսկապես անհատականացված, ինտերակտիվ եւ բարձրակարգ հեռուստատեսություն”:

15:27 | 24.06.09 | Новости | 5910
Ереван /Медиамакс/. Шведский производитель телекоммуникационного оборудования Ericsson в сотрудничестве с армянским интернет-провайдером Ucom  приступают к предоставлению доступа к интерактивному телевидению в Армении.
Как сообщили сегодня Медиамакс в Ucom, Ericsson предоставит Ucom комплексное решение IPTV, включая технологию оптико-волоконной связи GPON.
В Ucom сообщили, что с помощью IPTV зрители смогут пользоваться теми же интерактивными возможностями телевидения, какие они привыкли использовать на своих компьютерах.
«Пользователи IPTV смогут воспользоваться такими услугами, как чат, веб-ТВ и доступ к социальным медиасетям, получат доступ к многоцелевому специализированному порталу, где будет представлен широкий выбор каналов телевещания, видео по запросу, электронный гид по программам и возможности персональной видеозаписи», - пояснили в Ucom.
В компании сообщили, что данная услуга основана на самой современной технологии оптико-волоконного доступа под названием Gigabit Passive Optical Network (Гигабитная пассивная оптическая сеть, GPON), поставщиком которой является Ericsson. GPON позволяет пользователю смотреть несколько каналов HDTV и одновременно загружать большие файлы из Интернета без прерывания трансляции ТВ.
В Ucom сообщили, что внедрение новой технологии начнется в июле.
«Мы гордимся тем, что наша компания станет первым оператором, предложившим услуги IPTV в Армении. Мы уверены, что эта услуга будет востребована нашими пользователями, и именно поэтому мы выбрали Ericsson, лидера в сфере новейших технологий», - отметил президент Ucom Айк Есаян.
По словам президента Ericsson в Восточной Европе и Центральной Азии Янa Кэмпбэллa, «мы сделаем все возможное, чтобы клиенты Ucom смогли насладиться по-настоящему персонализированным, интерактивным и высококачественным телевидением».