15:27 | 24.06.09 | Նորություններ | 5921
Երեւան /Մեդիամաքս/. Շվեդական հեռահաղորդակցային սարքավորումներ արտադրող Ericsson ընկերությունը եւ հայաստանյան Ucom ինտերնետ-պրովայդերը սկսում են Հայաստանում մատուցել ինտերակտիվ հեռուստատեսության ծառայություններ:
Ինչպես այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են Ucom-ում, Ericsson-ը Ucom-ին կտրամադրի IPTV համալիր լուծումը` ներառյալ GPON օպտիկամալուխային կապի տեխնոլոգիան:
Ucom-ում տեղեկացրել են, որ IPTV-ի միջոցով հեռուստադիտողները կարող են օգտվել նույն ինտերակտիվ հնարավորություններից, որոնցից օգտվում են իրենց համակարգիչների միջոցով:
“Հեռուստադիտողները կարող են օգտվել այնպիսի ծառայություններից, ինչպիսիք են ուղիղ շփումը /չաթ/, վեբ հեռուստատեսությունը, դեպի սոցիալական մեդիացանցեր եւ մասնագիտացված բազմաֆունկցիոնալ պորտալ մուտքի հնարավորությունը, հեռուստատեսային հեռարձակման ալիքների, պատվերով տեսադիտման ծառայության, ծրագրերի էլեկտրոնային ուղեցույցի եւ անհատական ձայնագրման հնարավորությունը”,- բացատրել են Ucom-ում:
Ընկերությունում հայտնել են, որ ծառայությունը հիմնված է օպտիկամանրաթելային հասանելիության ամենաարդի տեխնոլոգիայի վրա` հայտնի Gigabit Passive Optical Network անվանմամբ (Գիգաբիտային պասիվ օպտիկական ցանց` “GPON”), որը մատակարարվելու է Ericsson ընկերության կողմից: GPON-ը թույլ է տալիս դիտել մի քանի HDTV ալիք եւ միաժամանակ մեծ ֆայլեր բեռնել ինտերնետից առանց հեռուստատեսային հեռարձակումն ընդհատելու:
Ucom-ում հայտնել են, որ նոր տեխնոլոգիայի ներդրումը մեկնարկելու է այս տարվա հուլիս ամսից:
“Մենք հպարտանում ենք նրանով, որ մեր ընկերությունը Հայաստանում գործող օպերատորներից առաջինն է առաջարկելու IP հեռուստատեսության ծառայություններ: Համոզված ենք, որ այդ ծառայությունը պահանջարկ կվայելի մեր բաժանորդների կողմից. այդ իսկ պատճառով էլ մենք ընտրեցինք նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտում առաջատարին` Ericsson-ին”,- նշել է Ucom-ի նախագահ Հայկ Եսայանը:
Կենտրոնական Ասիայում Ericsson-ի նախագահ Յան Քեմբլի խոսքերով, “մենք կանենք հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի Ucom-ի հաճախորդները կարողանան վայելել իսկապես անհատականացված, ինտերակտիվ եւ բարձրակարգ հեռուստատեսություն”:

15:27 | 24.06.09 | News | 5919
Yerevan /Mediamax/. Swedish producer of telecommunication equipment Ericsson in cooperation with Armenian Ucom internet provider launches provision of access to interactive TV in Armenia.
As Mediamax was informed in Ucom today, Ericsson will deliver its IPTV solution including GPON fiber-optic technology.
UCOM informed that IPTV allows viewers to experience the same type of interactivity on their televisions as they are used to on their PCs.
“IPTV viewers can use personalized features such as chat, e-voting, web TV and access to social media networks. The IPTV solution for Ucom will also give viewers access to a flexible, customized portal that offers a wide range of broadcast channels, video on demand, an electronic program guide and personal video-recording capabilities”, Ucom specified.
The company informed that the given service will be delivered via the latest fiber-access technology, known as Gigabit Passive Optical Network (GPON), supplied by Ericsson. GPON allows the consumer to watch several HDTV channels, download large files from the internet and place voice calls simultaneously without service disruptions.
Ucom informed that implementation of the new technology will be initiated in July.
Hayk Yesayan, President of Ucom, noted: “We are proud to be the first operator in Armenia to offer IPTV, and are convinced it will be popular with our customers. We chose Ericsson’s market-leading technology and services, and capability to help us bring this new offering to market quickly and efficiently.”
According to Jan Campbell, Head of Eastern Europe and Central Asia, at Ericsson, “We will do everything possible for the customers of Ucom to enjoy a truly personalized, interactive and high-quality TV experience.”