16:29 | 24.06.09 | Նորություններ | 4862
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը այսօր Երեւանում ներկայացրել է “Լույս” հիմնադրամի կրթական ծրագրի տնօրեն Ժակլին Կարաասլանյանին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, վարչապետը նշել է, որ Ժակլին Կարաասլանյանը, ով այդ պաշտոնը զբաղեցրել է բաց մրցույթի արդյունքում, մշակել է “Լույս” բարեգործական հիմնադրամի կրթական գործունեության հայեցակարգը:
Կրթական ծրագրի 2009թ. բյուջեն կազմում է 400 մլն դրամ, որը կարող է ուղղվել աշխարհի լավագույն բուհերում 10-15 ՀՀ քաղաքացիների ուսուցման համար վճարելուն:
Ձեւավորվել է “Լույս” հիմնադրամի կրթական խորհուրդը, որի կազմում ընդգրկված են ՀՀ վարչապետը, նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Վիգեն Սարգսյանը, “Ժառանգություն” կուսակցության խորհրդարանական ներկայացուցիչ Անահիտ Բախշյանը, Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Վաչե Գաբրիելյանը եւ “Այբ” կրթական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Հայր Մեսրոպ Արամյանը: Վարչապետը հիշեցրել է, որ “Լույսը” գործում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո:
Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ առաջիկայում ձեւավորվելու է հիմնադրամի կրթական ծրագրի թիմը, որն օպերատիվ կերպով պատասխանելու է բոլոր հայտերին եւ առաջարկություններին:
Ժակլին Կարաասլանյանն ասել է, որ www.luys.am կայքում ներկայացված է այն արտասահմանյան ուսումնական հաստատությունների ցուցակը, որոնց ուսանողները կարող են հավակնել “Լույս” հիմնադրամի ֆինանսական օժանդակությանը: Այս տարվա ֆինանսավորման հայտերի ներկայացման վերջնաժամկետը հուլիսի 15-ն է:

On the right - Jacqueline Karaaslanyan
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Tigran Sargsian presented in Yerevan today the Director of “Luys” Foundation’s educational program Jacqueline Karaaslanyan.
Mediamax reports that the Prime Minister noted that Jacqueline Karaaslanyan, who has occupied the position as a result of an open competition, has elaborated a concept for realizing the educational activity of “Lyus” philanthropic foundation.
The budget of the educational program of the foundation for 2009 makes 400mln AMD, which may be used to pay for education of 10-15 Armenian citizens in best higher educational institutions in the world.
An Educational Council of “Luys” Foundation has been formed, which includes Armenian Prime Minister, Deputy Head of the President’s Administration Vigen Sargsian, MP from oppositional “Heritage” faction Anahit Bakhshyan, Deputy Chairman of the Central Bank Vache Gabrielyan and Chairman of the Board of Trustees of “Ayb” Educational Fund, father Mesrop Aramyan. The Prime Minister recalled that “Luys” Foundation functions under the patronage of the Armenian President Serzh Sargsian.
Tigran Sargsian stated that in the nearest future the personnel of the educational program of the fund will be enrolled and will operatively respond to all applications and suggestions.
Jacqueline Karaaslanyan stated that the list of higher educational institutions abroad, the students of which may hope to receive financial support from “Luys” Foundation, is presented at www.luys.am website. The deadline for submitting applications for funding this year is July 15.