16:29 | 24.06.09 | Նորություններ | 4862
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը այսօր Երեւանում ներկայացրել է “Լույս” հիմնադրամի կրթական ծրագրի տնօրեն Ժակլին Կարաասլանյանին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, վարչապետը նշել է, որ Ժակլին Կարաասլանյանը, ով այդ պաշտոնը զբաղեցրել է բաց մրցույթի արդյունքում, մշակել է “Լույս” բարեգործական հիմնադրամի կրթական գործունեության հայեցակարգը:
Կրթական ծրագրի 2009թ. բյուջեն կազմում է 400 մլն դրամ, որը կարող է ուղղվել աշխարհի լավագույն բուհերում 10-15 ՀՀ քաղաքացիների ուսուցման համար վճարելուն:
Ձեւավորվել է “Լույս” հիմնադրամի կրթական խորհուրդը, որի կազմում ընդգրկված են ՀՀ վարչապետը, նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Վիգեն Սարգսյանը, “Ժառանգություն” կուսակցության խորհրդարանական ներկայացուցիչ Անահիտ Բախշյանը, Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Վաչե Գաբրիելյանը եւ “Այբ” կրթական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Հայր Մեսրոպ Արամյանը: Վարչապետը հիշեցրել է, որ “Լույսը” գործում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո:
Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ առաջիկայում ձեւավորվելու է հիմնադրամի կրթական ծրագրի թիմը, որն օպերատիվ կերպով պատասխանելու է բոլոր հայտերին եւ առաջարկություններին:
Ժակլին Կարաասլանյանն ասել է, որ www.luys.am կայքում ներկայացված է այն արտասահմանյան ուսումնական հաստատությունների ցուցակը, որոնց ուսանողները կարող են հավակնել “Լույս” հիմնադրամի ֆինանսական օժանդակությանը: Այս տարվա ֆինանսավորման հայտերի ներկայացման վերջնաժամկետը հուլիսի 15-ն է:

16:29 | 24.06.09 | Новости | 5130
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Тигран Саргсян представил сегодня в Ереване директора образовательной программы фонда «Луйс» Жаклин Караасланян.
Как сообщает агентство Медиамакс, премьер отметил, что Жаклин Караасланян, занявшая эту должность в результате открытого конкурса, разработала концепцию реализации образовательной деятельности благотворительного фонда «Луйс».
Бюджет образовательной программы фонда на 2009 год составляет 400 млн драмов, которые могут быть направлены на оплату учебы 10-15 граждан Армении в лучших вузах мира.
Сформирован Образовательный совет фонда «Луйс», в состав которого входят премьер-министр Армении, заместитель руководителя аппарата президента Виген Саргсян, депутат парламента от оппозиционной  фракции «Наследие» Анаит Бахшян, зампредседателя Центрального банка Ваче Габриелян и председатель Совета попечителей образовательного фонда «Айб» о. Месроп Арамян. Премьер напомнил, что фонд «Луйс» действует под патронатом президента Армении Сержа Саргсяна.
Тигран Саргсян сказал, что в ближайшее время будет набран персонал образовательной программы фонда, который будет оперативно отвечать на все заявки и предложения.
Жаклин Карааслянян сказала, что на сайте www.luys.am представлен список тех зарубежных учебных заведений, студенты которых могут рассчитывать на финансовую поддержку со стороны фонда «Луйс». Последним сроком подачи заявок на финансирование в этом году является 15 июля.