15:47 | 25.06.09 | Նորություններ | 5657
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ 7 պետական մարմիններ ամբողջությամբ անցել են էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության համակարգին, այսօր Երեւանում ասել է ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, Դավիթ Սարգսյանն այդ մասին ասել է` ներկայացնելով “Պետական հատվածի բարեփոխումների առաջին ծրագրի” շրջանակներում ստեղծված էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության համակարգը պետական կառույցներում, որն իրականացվում է ՀՀ կառավարության աշխատակազմի կողմից` Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ եւ նրա միջոցներով:
Էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության համակարգին անցել են կառավարության աշխատակազմը, ֆինանսների, էկոնոմիկայի, սփյուռքի, տարածքային կառավարման եւ արտաքին գործերի նախարարությունները, ինչպես նաեւ Կոտայքի մարզպետարանը: Մինչեւ տարեվերջ համակարգին կմիացվեն 28 պետական մարմիններ, այդ թվում` 10 մարզպետարաններ եւ 17 նախարարություններ:
Բացատրելով համակարգի աշխատանքի սկզբունքը` կառավարության աշխատակազմի ղեկավարն ասել է, որ համակարգում ներառված ողջ փոստը պատճենավորվում է արագ սքաներներներով եւ ուղարկվում է սերվերների վրա, իսկ օրիգինալ փաստաթուղթը ուղարկվում է արխիվ:
“Որպեսզի գերատեսչությունների միջեւ շրջանառվող փաստաթղթերն իրավաբանական ուժ ունենան, ստեղծվել է էլեկտրոնային ստորագրության հավաստագրված կենտրոն”,- ասել է Դավիթ Սարգսյանը: Նա նշել է, որ համակարգը մատչելի է աշխարհի ցանկացած կետում: Համակարգի միջոցով կարելի է վերահսկել, թե ինչպես եւ որքան ժամանակ է այս կամ այն փաստաթղթերը դիտվում տարբեր գերատեսչությունների աշխատակիցների կողմից:
ՀՀ պետական հատվածում էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության համակարգը ներդնելու եւ այն ուսուցանելու նպատակով ՀԲ վարկավորման ընդհանուր ծավալը կազմել է $500 հազ.: Համակարգը ներդրվել է անգլիական ընկերության կողմից, որը հաղթել է ՀՀ կառավարության հայտարարած մրցույթում: Դավիթ Սարգսյանի խոսքերով, համանման համակարգ է գործում նաեւ Մեծ Բրիտանիայի պետական հատվածում:
Դավիթ Սարգսյանը հայտնել է, որ Եվրոպական Միության աջակցությամբ էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության համակարգի ներդրման աշխատանքներ են տարվում նաեւ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեում, ինչի շնորհիվ հարկատուները հնարավորություն կստանան իրենց հաշվետվությունները ներկայացնել էլեկտրոնային տարբերակով:

15:47 | 25.06.09 | Новости | 5652
Ереван /Медиамакс/. 7 государственных органов Армении полностью перешли к системе электронного документооборота, сказал сегодня в Ереване руководитель аппарата правительства Давид Саргсян.
Как сообщает Медиамакс, Давид Саргсян сообщил об этом, представляя Систему электронного документооборота в государственном управлении, созданную в рамках «Первой программы реформ государственного сектора», реализуемой аппаратом правительства Армении в сотрудничестве с Всемирным банком и на кредитные средства последнего.
К системе электронного документооборота перешли аппарат правительства, министерства финансов, экономики, диаспоры, территориального управления, иностранных дел, а также областная администрация Котайкского марза. До конца года к системе будут подключены 28 государственных органов, в числе которых - 10 областных администраций и 17 министерств.
Объясняя принцип работы системы, глава аппарата правительства сказал, что вся почта, входящая в систему, сканируется скоростными сканерами и поступает на серверы, а оригинальный документ отправляется в архив.
«Чтобы обращающиеся между ведомствами документы имели юридическую силу, был создан сертифицированный центр электронной подписи», - сказал Давид Саргсян. Он отметил, что система доступна в любой точке мира. Посредством системы можно контролировать - каким образом и как долго сотрудниками различных ведомств рассматриваются те или иные документы.
Общий объем кредитования ВБ на внедрение в госсекторе Армении системы электронного документооборота и обучение ее пользователей составил $500 тыс. Внедрение системы было реализовано английской компанией, выигравшей объявленный правительством Армении тендер. По словам Давида Саргсяна, аналогичная система действует в госсекторе Великобритании.
Давид Саргсян сообщил также, что при поддержке Европейского Союза ведутся работы по внедрению системы электронного документооборота также в Комитете по госдоходам Армении, благодаря которой налогоплательщики получат возможность предоставлять свои отчеты в электронной форме.