Deep Purple ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Իէն Գիլան
Երեւան /Մեդիամաքս/. Deep Purple ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Իէն Գիլանը եւ Black Sabbath ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Էնթոնի Այոմին Armenia Grateful 2 Rock (“Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին”) նախագծի շրջանակներում այս տարվա հոկտեմբերի սկզբին կայցելեն Հայաստան:
Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ լրատվական գործակալության տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
“Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին” նախագիծը համատեղ իրականացնում են ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ լրատվական գործակալությունը եւ ավստրալիական “Do Something” բարեգործական կազմակերպությունը` ՀՀ նախագահի աշխատակազմի օժանդակությամբ:
Նախագծի գլխավոր հովանավորը “ՀայՌուսգազարդ” ընկերությունն է, գործընկերը` Armenia Marriott հյուրանոցը:
Հայաստան կայցելեն նաեւ “Ռոքն օգնում է Հայաստանին” նախագծի կազմակերպիչ, ավստրալիական Do Something բարեգործական կազմակերպության տնօրեն Ջոնաթան Մայքլ Դին եւ Asia ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Ջեֆրի Դաունսը: Շարունակվում են նաեւ Queen ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Բրայան Հարոլդ Մեյի եւ “Pink Floyd” ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Դէվիդ Ջոն Գիլմորի` Հայաստան այցելելուն ուղղված բանակցությունները:
Այցի շրջանակներում ռոք-աստղերը ՀՀ նախագահի նստավայրում կպարգեւատրվեն Պատվո շքանշանով, կայցելեն Սպիտակ եւ Գյումրի: Աստղերը Երեւանում պաշտոնապես կներկայացնեն 1989 թվականին ձայնագրված Smoke on the Water երգի քավեր-տարբերակի ռեմիքսը: Ռեմիքսը վաճառքի կհանվի iTunes ինտերնետ-խանութում, եւ ողջ հասույթը կուղղվի Սպիտակի երկրաշարժի գոտում նախագծերի իրականացմանը:
Երեւան կգա նաեւ հայտնի ավստրալիացի թենիսիստ, 1984թ. Ուիմբլդոն մրցաշարի հաղթող, աշխարհի նախկին 4-րդ թենիսիստ Փետ Քեշը: “Ռոքն օգնում է Հայաստանին” նախագծի շրջանակներում 1990 թվականին ձայնագրվել է Led Zeppelin խմբի Rock-and-Roll երգի քավեր-տարբերակը, որում կիթառահարներ են եղել Փեթ Քեշը եւ ամերիկացի հայտնի թենիսիստ Ջոն Մաքինրոյը:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի նախաձեռնությամբ Փեթ Քեշը Երեւանում վարպետության դաս կանցկացնի մեծ թենիսով զբաղվող հայ երեխաների համար:

17:42 | 24.07.09 | News | 5562
Yerevan /Mediamax/. Vocalist of “Deep Purple” band Ian Gillan and guitarist of “Black Sabbath” band Tony Iommi will visit Armenia in early October, 2009, within the framework of “Armenia Grateful 2 Rock” project.
Ara Tadevosyan, Director of Mediamax News Agency informed on this at a news conference in Yerevan today.
“Armenia Grateful 2 Rock” project is jointly realized by Mediamax News Agency and Australian Charitable Organization “Do Something”, supported by Armenian President’s Administration.
General sponsor of the project is “ArmRosGazprom” Company; “Marriott Armenia” Hotel is the partner.
Organizer of “Rock Aid Armenia”, Head of “Do Something” Jon Dee, keyboard player of “Asia” band Geoff Downes will also arrive in Armenia. Negotiations on “Queen” band guitarist Brian May’s and “Pink Floyd” leader David Gilmour’s visit to Armenia continue.
Within the framework of the visit, rock stars will be awarded Orders of Honor in the Armenian President’s residence and will visit Spitak and Gyumri towns. In Yerevan, the stars will also officially present the remix of “Smoke on the Water” cover version, recorded in 1989. The remix will be put to sale at iTunes internet store and the entire proceeds from it will be used for implementing projects in Spitak earthquake zone.
Famous Australian tennis player, Wimbledon 1984 Champion and former Number 4 in ATP World Rankings Pat Cash, will also arrive in Yerevan. Within the framework of “Rock Aid Armenia” project in 1990, cover version of “Rock-and-Roll” song by “Led Zeppelin” band was recorded. The guitar sets in the cover version were performed by Pat Cash and famous American tennis player John McEnroe.
At the initiative of Mediamax, Pat Cash will give a master class for Armenian children practicing big tennis in Yerevan.