21:40 | 07.09.09 | Հարցազրույցներ | exclusive 9496
Telcell վճարային համակարգի մարքեթինգի գծով տնօրեն Սերգեյ Ուսնունցի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
- Ինչպե՞ս է անդրադարձել ճգնաժամը ձեր ընկերության վրա: Ընդունված է կարծել, որ ճգնաժամի ժամանակ մարդիկ ձգտում են կրճատել իրենց ծախսերը, օրինակ, բջջային հեռախոսակապի վրա:
- 2008թ. վերջին մենք սկսեցինք կազմել ընկերության 2009թ. ծրագրերը` ելնելով երկու սցենարներից` լավատեսական եւ հոռետեսական: Հունվարն ու փետրվարը բարդ ամիսներ էին, որոնք համապատասխանում էին հոռետեսական կանխատեսումներին: Մարտին իրադրությունը սկսեց կայունանալ, իսկ ապրիլին մենք արդեն ցուցադրեցինք լավ աճ:
Ապրիլից մինչեւ օգոստոս վճարումների աճի դինամիկան կայուն դրական էր, եւ 2009թ. առաջին կիսամյակի արդյունքներով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճը կազմեց ավելի քան 75 %:
- Ինչպիսի՞ն է աճի կառուցվածքը, ինչի՞ հաշվին է այն ապահովվում:
- Նախորդ տարի Telcell-ի ցանցում կատարված վճարումների համապատկերում բջջային օպերատորների մասնաբաժինը հասնում էր 85 տոկոսի: Մենք, իհարկե, ուշադիր հետեւում ենք շուկայի զարգացումներին. ի՞նչ կլինի բջջային օպերատորների հետ, ինչպիսի՞ն են նրանց ֆինանսական ցուցանիշները եւ այլն: Միաժամանակ, տարեսկզբից մենք սկսել ենք մեծ ուշադրություն դարձնել բնակչությանն այս կամ այն ծառայություններն առաջարկող նոր օպերատորների միացմանը, որպեսզի դիվերսիֆիկացնենք մեր համակարգի միջոցով կատարվող վճարումները: Կարելի է ասել` մեզ դա հաջողվել է, եւ արդեն այսօր բջջային օպերատորների մասնաբաժինը վճարումների ընդհանուր զամբյուղում կրճատվել է մինչեւ 60 տոկոս:
Այս տարի մեզ են միացել ավելի քան 10 օպերատորներ, որոնց թվում են ինտերնետային եւ IP ոլորտի ծառայություններ մատուցող ընկերություններ` Arminco-ն եւ Unitel-ը: 2010 թվականին մենք ակնկալում ենք պրովայդերների ակտիվացում, որոնք ինտերնետային ծառայություններ են մատուցում WiMAX տեխնոլոգիայի հիման վրա, ինչպես նաեւ մտադիր են մտնել ֆիքսված հեռախոսակապի շուկա:
- Նախորդ տարի Telcell համակարգը սկսեց համագործակցել վարկային կազմակերպությունների եւ բանկերի հետ: Ինչպիսի՞ն է այդ համագործակցության դինամիկան:
- Բնականաբար, ճգնաժամի հետեւանքով ֆինանսական կազմակերպությունների բազմաթիվ ծրագրեր ժամանակավորապես դադարեցվեցին: Մենք պատրաստ ենք վերականգնել հեռանկարային նախագծերի քննարկումը ֆինանսաբանկային հատվածի ակտիվացումից հետո:
- Կարելի՞ է սպասել նոր դերակատարների մուտքն էլեկտրոնային վճարման ծառայությունների շուկա, կամ արդեն գոյություն ունեցողների համախմբմանը:
- Նոր դերակատարների մուտքն ինձ քիչ հավանական է թվում, քանի որ շուկան արդեն մեծամասամբ ձեւավորված է: Չեմ կարծում նաեւ, որ մոտ ապագայում շուկայում կարելի է սպասել կլանումների կամ միաձուլումների:
- Մինչեւ տարեվերջ մնում է 4 ամսից քիչ ժամանակ: Ի՞նչ հիմնական խնդիրներ է մտադիր լուծել Telcell-ն այդ ժամանակահատվածում:
- Մինչդեռ ճգնաժամի հետեւանքով շատ ընկերություններ կրճատում են իրենց հաստիքները, մենք, ընդհակառակը, ընդլայնվում ենք եւ աշխատանքի ենք ընդունում նոր մարդկանց` call-կենտրոնի օպերատորների, ծրագրավորողների, տեխնիկական մասնագետների, տարածքային մենեջերների:
Ի դեպ, օգտվելով առիթից, կցանկանայի ասել, որ հետաքրքրված անձինք կարող են իրենց ռեզյումեներն ուղարկել info@tel-cell.am հասցեին, ինչպես նաեւ ծանոթանալ մեր թափուր աշխատատեղերին, որոնք տեղադրված են Job.Banks.am կայքում: Կարող եմ վստահեցնել, որ մենք ուշադիր ուսումնասիրում ենք ենք բոլոր ռեզյումեները:
Մենք հաստիքներն ընդլայնում ենք մի շարք նոր ծրագրերի իրագործման նպատակով, որոնց բանակցային մասը գրեթե ավարտված է: Մասնավորապես, նախատեսում ենք վճարումներ ընդունել մունիցիպալ մանկապարտեզների, բժշկական եւ կրթական հաստատությունների օգտին: Արդեն ավարտվել են բանակցությունները բազմաթիվ կառույցների հետ, որոնց թվում են խոշորագույն մասնավոր եւ պետական բուհերը: Եկել է ծրագրային եւ տեխնիկական լուծումների մշակման ժամանակը, եւ դա մեզանից պահանջում է նոր մասնագետների ներգրավում:

21:40 | 07.09.09 | Интервью | exclusive 9617
Интервью директора по маркетингу платежной системы Telcell Сергея Уснунца агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Как отразился кризис на вашей компании? Принято считать, что в эпоху кризиса люди стараются ограничивать свои расходы, к примеру, на сотовую связь.
- В конце 2008 года мы начали строить планы компании на 2009 год, исходя из двух сценариев - оптимистического и пессимистического. Январь и февраль были трудными месяцами, соответствующими именно пессимистическим прогнозам, в марте ситуация начала стабилизироваться, а уже в апреле мы показали хороший рост.
С апреля по август динамика роста объемов платежей была стабильно положительной, и по итогам первого полугодия 2009 года, по сравнению с тем же периодом прошлого года, рост составил более 75 %.
- Какова структура роста, за счет чего он обеспечивается?
- В прошлом году в общей картине платежей, совершаемых в сети Telcell, доля мобильных операторов доходила до 85 процентов. Мы, конечно, очень внимательно следим за развитиями на рынке - что будет с мобильными операторами, каковы их финансовые показатели и др. В то же время, с начала этого года мы начали уделять большое внимание подключению новых операторов, предоставляющих те или иные услуги населению, чтобы диверсифицировать платежи, проходящие через нашу систему. Можно сказать, у нас это получилось, и уже сегодня доля мобильных операторов в общей корзине платежей сократилась до 60 процентов.
В этом году мы подключили более 10 операторов, в числе которых компании предоставляющие интернет-услуги и услуги в области IP телефонии - Arminco и Unitel. В 2010 году мы ждем активизации провайдеров, которые предоставляют интернет-услуги по технологии WiMAX и намерены выйти также на рынок фиксированной телефонной связи.
- Еще в прошлом году система Telcell начала сотрудничать с кредитными организациями и банками. Какова динамика этого сотрудничества?
- Естественно, из-за кризиса многие программы финансовых организаций были временно приостановлены. Мы со своей стороны готовы к возобновлению обсуждения перспективных проектов после активизации ситуации в финансово-банковском секторе.
- Можно ли ожидать выхода новых игроков на рынок электронных платежных услуг, или консолидации существующих?
- Выход новых игроков представляется мне маловероятным, поскольку рынок уже в большей части является сформировавшимся. Также не думаю, что в ближайшем будущем на рынке можно ожидать поглощений, или слияний.
- До конца года остается чуть менее 4 месяцев. Какие основные задачи намеревается решить Telcell за это время?
- Несмотря на то, что в эпоху кризиса многие компании сокращают свой штат, мы, наоборот, расширяемся и активно набираем людей - операторов колл-центра, программистов, технических специалистов, системных администраторов, территориальных менеджеров.
Кстати, пользуясь, случаем, хочу сказать, что заинтересованные лица могут присылать свои резюме на info@tel-cell.am, а также ознакомиться с нашими вакансиями, выставленными на Job.Banks.am. Могу заверить, что все резюме будут нами внимательно изучены.
Мы расширяем штат для реализации ряда новых проектов, переговорная часть по которым уже практически завершена. Мы, в частности, планируем принимать платежи в пользу муниципальных детских садов, медицинских и образовательных учреждений. Со многими структурами переговоры уже завершены, в числе которых крупнейшие частные и государственные ВУЗы,  наступает пора разработки программных и технических решений, и это требует от нас привлечения новых кадров.