21:40 | 07.09.09 | Հարցազրույցներ | exclusive 9496
Telcell վճարային համակարգի մարքեթինգի գծով տնօրեն Սերգեյ Ուսնունցի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
- Ինչպե՞ս է անդրադարձել ճգնաժամը ձեր ընկերության վրա: Ընդունված է կարծել, որ ճգնաժամի ժամանակ մարդիկ ձգտում են կրճատել իրենց ծախսերը, օրինակ, բջջային հեռախոսակապի վրա:
- 2008թ. վերջին մենք սկսեցինք կազմել ընկերության 2009թ. ծրագրերը` ելնելով երկու սցենարներից` լավատեսական եւ հոռետեսական: Հունվարն ու փետրվարը բարդ ամիսներ էին, որոնք համապատասխանում էին հոռետեսական կանխատեսումներին: Մարտին իրադրությունը սկսեց կայունանալ, իսկ ապրիլին մենք արդեն ցուցադրեցինք լավ աճ:
Ապրիլից մինչեւ օգոստոս վճարումների աճի դինամիկան կայուն դրական էր, եւ 2009թ. առաջին կիսամյակի արդյունքներով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճը կազմեց ավելի քան 75 %:
- Ինչպիսի՞ն է աճի կառուցվածքը, ինչի՞ հաշվին է այն ապահովվում:
- Նախորդ տարի Telcell-ի ցանցում կատարված վճարումների համապատկերում բջջային օպերատորների մասնաբաժինը հասնում էր 85 տոկոսի: Մենք, իհարկե, ուշադիր հետեւում ենք շուկայի զարգացումներին. ի՞նչ կլինի բջջային օպերատորների հետ, ինչպիսի՞ն են նրանց ֆինանսական ցուցանիշները եւ այլն: Միաժամանակ, տարեսկզբից մենք սկսել ենք մեծ ուշադրություն դարձնել բնակչությանն այս կամ այն ծառայություններն առաջարկող նոր օպերատորների միացմանը, որպեսզի դիվերսիֆիկացնենք մեր համակարգի միջոցով կատարվող վճարումները: Կարելի է ասել` մեզ դա հաջողվել է, եւ արդեն այսօր բջջային օպերատորների մասնաբաժինը վճարումների ընդհանուր զամբյուղում կրճատվել է մինչեւ 60 տոկոս:
Այս տարի մեզ են միացել ավելի քան 10 օպերատորներ, որոնց թվում են ինտերնետային եւ IP ոլորտի ծառայություններ մատուցող ընկերություններ` Arminco-ն եւ Unitel-ը: 2010 թվականին մենք ակնկալում ենք պրովայդերների ակտիվացում, որոնք ինտերնետային ծառայություններ են մատուցում WiMAX տեխնոլոգիայի հիման վրա, ինչպես նաեւ մտադիր են մտնել ֆիքսված հեռախոսակապի շուկա:
- Նախորդ տարի Telcell համակարգը սկսեց համագործակցել վարկային կազմակերպությունների եւ բանկերի հետ: Ինչպիսի՞ն է այդ համագործակցության դինամիկան:
- Բնականաբար, ճգնաժամի հետեւանքով ֆինանսական կազմակերպությունների բազմաթիվ ծրագրեր ժամանակավորապես դադարեցվեցին: Մենք պատրաստ ենք վերականգնել հեռանկարային նախագծերի քննարկումը ֆինանսաբանկային հատվածի ակտիվացումից հետո:
- Կարելի՞ է սպասել նոր դերակատարների մուտքն էլեկտրոնային վճարման ծառայությունների շուկա, կամ արդեն գոյություն ունեցողների համախմբմանը:
- Նոր դերակատարների մուտքն ինձ քիչ հավանական է թվում, քանի որ շուկան արդեն մեծամասամբ ձեւավորված է: Չեմ կարծում նաեւ, որ մոտ ապագայում շուկայում կարելի է սպասել կլանումների կամ միաձուլումների:
- Մինչեւ տարեվերջ մնում է 4 ամսից քիչ ժամանակ: Ի՞նչ հիմնական խնդիրներ է մտադիր լուծել Telcell-ն այդ ժամանակահատվածում:
- Մինչդեռ ճգնաժամի հետեւանքով շատ ընկերություններ կրճատում են իրենց հաստիքները, մենք, ընդհակառակը, ընդլայնվում ենք եւ աշխատանքի ենք ընդունում նոր մարդկանց` call-կենտրոնի օպերատորների, ծրագրավորողների, տեխնիկական մասնագետների, տարածքային մենեջերների:
Ի դեպ, օգտվելով առիթից, կցանկանայի ասել, որ հետաքրքրված անձինք կարող են իրենց ռեզյումեներն ուղարկել info@tel-cell.am հասցեին, ինչպես նաեւ ծանոթանալ մեր թափուր աշխատատեղերին, որոնք տեղադրված են Job.Banks.am կայքում: Կարող եմ վստահեցնել, որ մենք ուշադիր ուսումնասիրում ենք ենք բոլոր ռեզյումեները:
Մենք հաստիքներն ընդլայնում ենք մի շարք նոր ծրագրերի իրագործման նպատակով, որոնց բանակցային մասը գրեթե ավարտված է: Մասնավորապես, նախատեսում ենք վճարումներ ընդունել մունիցիպալ մանկապարտեզների, բժշկական եւ կրթական հաստատությունների օգտին: Արդեն ավարտվել են բանակցությունները բազմաթիվ կառույցների հետ, որոնց թվում են խոշորագույն մասնավոր եւ պետական բուհերը: Եկել է ծրագրային եւ տեխնիկական լուծումների մշակման ժամանակը, եւ դա մեզանից պահանջում է նոր մասնագետների ներգրավում:

21:40 | 07.09.09 | Interviews | exclusive 9609
Interview of Marketing Director of Telcell payment system Sergey Usnunts to Mediamax Agency and Banks.am portal
- How did the crisis affect your company? They believe that in the crisis period, people try to limit their expenses, for instance, on mobile connection.
- In late 2008, we started making the company’s plans for year 2009, basing on two scenarios: optimistic and pessimistic. January and February were difficult months, which exactly corresponded to pessimistic forecasts, in March the situation started stabilizing, and already in April we demonstrated good growth.
Since April till August, the growth dynamics for payment volumes was stably positive, and following the results of the first half of 2009, as compared to the same period of last year, the growth made over 75%.
- What is the structure of growth?
- Last year, in the entire volume of payments, realized in Telcell network, the share of mobile operators reached 85%. We, of course, very carefully watch the development in the market: what will happen with operators, what their financial indices are, etc. At the same time, from the beginning of this year, we started paying significant attention to connecting new operators, providing services to the population, in order to diversify the payments, transferred through our system. One can say that we managed to do that, and already today the share of mobile operators in the general basket of payments has reduced to 60%.
This year, we connected over 10 operators, including companies providing internet services and services in the sphere of IP telephony - Arminco and Unitel. In 2010, we expect stirring up among providers, who render internet services by WiMAX technology and intend to also enter the market of landline telephone connection.
- Back last year, Telcell started cooperating with credit organizations and banks. What is the dynamics of that cooperation?
- Naturally, because of the crisis, many programs of financial organizations were temporarily interrupted. From our part, we are ready to resume discussions on promising projects after the situation in the financial-banking sector stirs up.
- Can one expect entry of new players to the market of electronic payment services or consolidation of the existing ones?
- I consider the entry of new players unlikely, since the market is already mostly formed. Also I don’t think that in the nearest future any mergers or consolidations are expected in the market.
- A bit less than 4 months are left till the year closes. What main tasks does Telcell intend to take care of in this period?
- Despite the fact that in crisis period many companies reduce their staff, we, on the contrary, expand and actively enroll people: operators for the call-center, programmers, technical specialists, system administrators, territorial managers.
By the way, using the chance, I want to say that interested people may send their CVs to info@tel-cell.am, as well as get acquainted with our vacancies, posted at Job.Banks.am. I can assure that all CVs will be carefully studied.
We expand the staff to realize a number of new projects. Te negotiation stage on those projects is almost over. We, in particular, plan to accept payments for municipal kindergartens, medical and educational institutions. With many structures the talks are already concluded. Among those establishments are largest private and state higher educational institutions. It is time to elaborate program and technical solutions and this requires involvement of new personnel.