15:15 | 16.09.09 | Նորություններ | 5349
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը եւ “Կասպերսկու լաբորատորիան” այսօր Երեւանում ստորագրել են “Անվտանգ Հայաստան” փոխըմբռնման հուշագիր տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ:
Ինչպես հայտնել է “Կասպերսկու լաբորատորիա”-ի գլխավոր տնօրեն Եվգենի Կասպերսկին, կողմերը կմիավորեն ջանքերը կառուցվածքային լուծումների կազմակերպման ոլորտում` Հայաստանի պետական մարմինների եւ ուսումնական հաստատությունների տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հակավիրուսային պաշտպանությունն ապահովելու նպատակով:
Նրա խոսքերով, ՀՀ կառավարությունն իր առջեւ դրել է ողջ երկրի համակարգչային հագեցման եւ ինտերնետի մասսայականացման “հավակնոտ խնդիրը”, եւ ստորագրված հուշագիրը կնպաստի նաեւ տեղեկատվական անվտանգության ոլորտի վերաբերյալ գիտելիքների մասսայականացմանը:
Եվգենի Կասպերսկին հայտնել է, որ համաձայնագիրը նախատեսում է նաեւ “Կասպերսկու լաբորատորիա”-ի ակտիվ մասնակցությունը միջին, միջին մասնագիտական եւ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների, ինչպես նաեւ որակավորման բարձրացման կենտրոնների եւ դասախոսների ու պետական ծառայողների վերապատրաստման համար կրթական ծրագրեր կազմակերպելու եւ անցկացնելու գործին:
Սեպտեմբերի 17-ին Երեւանում “Կասպերսկու լաբորատորիայի” կողմից կկազմակերպվի “Հակավիրուսային անվտանգության օր” երեւանյան բուհերի տեխնիկական ֆակուլտետների ուսանողների համար: “Հակավիրուսային անվտանգության օրը” կանցնի Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիայում` Եվգենի Կասպերսկու մասնակցությամբ:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Ministry of Economy and “Kaspersky Lab” signed “Secure Armenia” memorandum on cooperating in the sphere of information technologies in Yerevan today.
As the Chief Executive Officer of “Kaspersky Lab” Yevgeny Kaspersky informed, the sides will unite efforts in organizing infrastructural solutions to secure antivirus protection of information systems in state governance bodies and educational institutions in Armenia.
According to him, Armenian government has set itself the “ambitious task” to computerize the entire country and make internet popular, and the signed memorandum will also contribute to spreading knowledge in the sphere of information security.
Yevgeny Kaspersky informed that the memorandum provides for active participation of “Kaspersky Lab” in organizing and realizing training programs for secondary, secondary specialized and higher educational institutions in Armenia, as well as centers for increasing qualification among teachers and state officials.
On September 17, “Day of Antivirus Security” will be held in Yerevan for students of technological specialties of Yerevan higher educational institutions, organized by “Kaspersky Lab”. “Day of Antivirus Security” will take place in the base of European Regional Academy with Yevgeny Kaspersky’s participation.